Ostravu čeká test dopravní trpělivosti. Svinovské mosty se uzavřou

  14:55aktualizováno  14:55
Objížďky, ucpané silnice, zpoždění autobusů i tramvají. To vše čeká obyvatele i návštěvníky Ostravy od 15. ledna. Důvod? Průjezd městem zpomalí přestavba významného dopravního terminálu - mostů v obvodu Svinov. Stavební práce mají stát téměř půl miliardy korun a trvat až do dubna roku 2013.

Vizualizace budoucí podoby svinovských mostů, tak, jak ji navrhl ostravský architekt Václav Filandr. | foto: MMO

Rekonstrukce si vyžádá řadu uzavírek a zásahů do organizace dopravy v celém městě. "Komplikace budou větší, než jsme čekali," netají náměstek ostravského primátora Aleš Boháč.

Oprava mostů

* Svinovské mosty slouží od 6. července 1984. V roce 1990 přibylo tzv. plato, to ale nechalo město už před rokem zbourat.
* V polovině ledna vypukne rozsáhlá rekonstrukce mostů za 484 milionů korun, z toho 351 milionů korun půjde z evropských dotací a 100 milionů přispěje kraj.

Veškeré podrobnosti o stavbě a dopravním opatření čtěte zde.

Původně měli stavbaři už letos opravit silnice pod mosty. Firma, která prohrála výběrové řízení, se ale odvolala. Začátek stavby se tak zpozdil a změnil se harmonogram. "V polovině ledna začnou práce na mostech, v dubnu rekonstrukce Bílovecké ulice. Obě stavby pojedou souběžně," říká Boháč.

Řidiči musejí počítat se zpožděním

Největší komplikace v dopravě způsobí uzavření jižního mostu. Přes Svinovské mosty, které leží na hlavní spojnici mezi centrem města a Porubou, totiž denně projede oběma směry asi 45 tisíc aut. Od poloviny ledna však bude muset polovina řidičů hledat jiné cesty.

"Jižní most, po kterém se jezdí směrem z Poruby do centra, bude totiž pro osobní dopravu zcela uzavřený až do srpna," říká Boháč. Dodal, že řidiči, kteří pojedou po jiných trasách, musejí počítat s kolonami a zpožděním až o třicet minut. Pro obyvatele Poruby bude podle něj vhodnější, když nechají auta doma a na cesty směrem do centra města využijí hromadnou dopravu.

Plánek objížděk v době rekonstrukce Svinovských mostů.

Plánek objížděk v době rekonstrukce Svinovských mostů.

"Ta se sice může také zpozdit, ale nejvýše o pár minut. Právě proto, abychom zajistili hladký průjezd autobusům a tramvajím, budou po dobu rekonstrukce jižního mostu využívat protisměrný pruh a koleje na severním mostě. Kdybychom umožnili křižovat tramvajové kolejiště všem, doprava by úplně zkolabovala, neprojeli by tam ani záchranáři či hasiči," vysvětluje Boháč.

Jakmile začne oprava jižního mostu, dopravní podnik přesune zastávky před něj a některé autobusové spoje směrem z centra budou končit na zastávce U Vodárny, kde lidé přestoupí na tramvaj. Dopravní podnik počítá s posílením kapacity dosavadních spojů, v případě potřeby přidá i další spoje.

Boháč také slíbil, že pokud obyvatelé Poruby začnou ve větší míře využívat autobusy a tramvaje, radní města zváží možnost dočasného zlevnění tamní městské zóny číslo 4.

Vizualizace budoucí podoby Svinovských mostů.
Vizualizace budoucí podoby Svinovských mostů.
Vizualizace budoucí podoby Svinovských mostů.

Vizualizace budoucí podoby Svinovských mostů.

Kvůli opravě mostů stoupnou počty aut na objízdných trasách, a to podle odhadů na 120 až 250 procent. Plynulejší dopravu mají zajistit změny přednosti v jízdě na některých silnicích v Porubě a ve Svinově i přenosné semafory. "Důležitá ale bude vzájemná ohleduplnost a tolerance,"míní Boháč.

Přidává se k němu i starosta Poruby Lumír Palyza: "Oprava mostů na několik měsíců výrazně ovlivní život obyvatel našeho obvodu. Prosíme o trpělivost a toleranci. "Mnozí Porubané se změn děsí, ale někteří si oddechli. "Bál jsem se, že přes mosty neprojedou ani autobusy," netají Jaroslav Černý.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz