Protože do Orlíka tečou splašky z kanalizací obcí obsahující fosfor, je v létě v přehradě voda ke koupání nevhodná, zezelená a je plná sinic.
Starostové obcí na Písecku proto staví čistírny odpadních vod, aby se k přehradě vrátili turisté. Nová studie řešící čistotu vody v nádrži ale ukázala, že problémem není fosfor sedlý na dně přehrady, ale přitékající z povodí řek.
"Začít se musí modernizací čistíren, což není finančně tak náročné a může zbavit přehradu dvaceti procent fosforu ve vodě," řekl ve středu po skončení konference o revitalizaci Orlíka v Písku Jakub Borovec z Biologického centra Akademie věd.
Problémem je ale i voda přitékající z řek do Orlíka, tedy od obcí na hony vzdálených od Orlíka. "Schopnost toků zadržet fosfor je malá," vysvětlil Borovec.
Tekoucí vody znečišťují vedle splašků z obecních kanalizací i zemědělci hnojením, velkochovatelské firmy odpadní vodou nebo rybáři chovem ryb.
Vyčištění samotného Orlíka by přišlo na miliardu korun
Svazek obcí Písecka, který sdružuje obce okolo Orlíka, naprosto s vědci souhlasí. Proto třeba Zvíkovské Podhradí postavilo novou čistírnu odpadních vod, Kovářov na pravém břehu Vltavy zase plánuje odbahnění biologického rybníka, který místo čistírny má.
První odhady vyčištění Orlíka hovořily o miliardě korun. Kdyby se řešily i přítoky, suma by narostla. A právě na poměr nákladů a přínosů upozorňuje starosta Písku a předseda Svazku obcí Písecka Miroslav Sládek.
"Je třeba vždy zvažovat náklady na určité opatření a přínos, který bude mít ke snížení fosforu," řekl.
Do doby, než z vody zmizí sinice, musí lákat Orlicko turisty na cyklovýlety. Dalšími zákazníky pro podnikatele musí být rybáři a jejich rodiny. Těch přijede k přehradě ročně zhruba šestnáct tisíc.