Oprať ODS převzal Mirek Topolánek

  16:58aktualizováno  16:58
Šestačtyřicetiletý Mirek Topolánek střídá Václava Klause ve funkci předsedy ODS. Ve druhém kole mu dalo hlas 179 z 353 delegátů stranického kongresu ve Františkových Lázních. Topolánek, který byl považován za kandidáta nejméně přijatelného pro Klause, porazil o jedenáct hlasů favorizovaného Petra Nečase. Prvním místopředsedou se stal Jan Zahradil, místopředsedy Petr Nečas, Miroslava Němcová a Petr Bendl. Václav Klaus byl jmenován čestným předsedou ODS.

Post prvního místopředsedy získal Jan Zahradil, který ve druhém kole opět jen velmi malým rozdílem porazil Petra Nečase. Dalším kandidátem byl Ivan Langer, kterého vyprovodil nejvlažnější potlesk a nejmenší počet hlasů. Vlastimil Tlustý a Martin Říman se vzdali kandidatury ve prospěch Petra Nečase.

Volba místopředsedů se natáhla
O tři místopředsednické židle se ucházelo jedenáct kandidátů. Čerstvě zvolený předseda Topolánek sdělil plénu, že v žádném případě nechce nikoho ovlivňovat, ale jedním dechem dodal, že by kromě Jana Zahradila měl rád ve vedení také Petra Nečase.

Nečas postoupil s největším počtem hlasů do druhého kola, kde byl přesvědčivě zvolen. O zbývající dvě židle se utkali Petr Bendl, Miroslava Němcová a Martin Říman. Funkci v nejvyšším vedení strany nakonec nezískal exministr Říman. Post místopředsedy neobhájil Ivan Langer.

Závěr kongresu provází únava
Na závěr třídenního kongresu jednají delegáti o usneseních. ODS mimo jiné konstatovala, že podmínky vstupu České republiky do EU vyjednané současnou a minulou vládou jsou pro zemi nedůstojné a ponižující.

Na přítomných se už projevuje únava a roztěkanost. Předsedající je často napomíná, aby se při hlasování ztišili a neopouštěli sál. Informuje je také o počasí a stavu silnic, po nichž se budou po společné večeři vracet.

DÁLE ČTĚTE

Projev Václava Klause

Sobotní události kongresu

Páteční události kongresu

Volby předsedy byly vyrovnané
Místopředseda Senátu Topolánek získal ve druhém kole 179 hlasů, zatímco Petr Nečas jen o jedenáct méně. Šest z 353 hlasů bylo neplatných. Zklamání z výsledku nijak neskrýval Václav Klaus.

Klaus považuje svého nástupce nikoliv za názorově, ale typově odlišného člověka. "Problém nevidím v Mirkovi Topolánkovi, jistý problém je v tom, že někteří ho vystrkali do této funkce s očekáváními, která nejsou očekáváními Mirka Topolánka. Ale já si myslím, že on si je toho velmi dobře vědom," řekl Klaus novinářům.

Také Topolánek soudí, že má s Klausem shodné či velmi blízké názory a liší se hlavně svou povahou. Je znám bodrostí a občasnými silnými výroky. V minulosti například uvedl, že Klaus byl alergický na jeho hlučný smích. "Jsem střízlivější než Mirek Topolánek," poznamenal Klaus.

Topolánek ihned po svém zvolení poděkoval těm, kteří volili jeho i jeho protikandidáta Nečase. Řekl, že s Klausem měl v minulosti problémy, označil se ale za jeho nejloajálnějšího spolupracovníka.

Vzápětí nechal hlasovat o tom, aby 13. kongres ODS jmenoval Václava Klause čestným předsedou strany. Delegáti jednomyslně souhlasili a rozhodnutí přivítali vstoje skandovaným potleskem.

V prvním kole voleb předsedy hlasovalo 352 zaregistrovaných účastníků. Petru Nečasovi odevzdali 116 hlasů, Mirkovi Topolánkovi 109 hlasů. Třetího Jana Zahradila vyřadily 103 hlasy ze hry.

Miroslava Němcová přesvědčila jen 17 kandidátů, ani na jednom z lístků nebylo zakroužkované jméno lékaře Jindřicha Novohradského, který kandidoval na poslední chvíli.

Klaus kandidaturu opět odmítl
Jihočeský hejtman Jan Zahradník navrhl na funkci předsedy i Václava Klause, který se již dříve rozhodl post neobhajovat a soustředit se na prezidentské volby. Klaus poděkoval a kandidatury se vzdal.

"Budu se zájmem sledovat, jak si zvolíme toho nejlepšího z nás, který se stane novým předsedou ODS," prohlásil.

Kandidáti dopoledne v abecedním pořadí seznamovali delegáty se svými programovými vizemi. Topolánka krátce podpořila i jeho manželka Pavla. Jan Zahradil vyvracel domněnky, že by už snad o budoucím předsedovi rozhodla kuloární jednání.

Předchozí dva dny jednání provázelo napjaté očekávání, nervozita i určité obavy, jak si nejsilnější opoziční strana poradí s novou situací a zda se dokáže semknout pod novým lídrem. Letošní kongres se proto považuje za mezník v historii ODS.

Václav Klaus byl jmenován čestným předsedou ODS. Delegáti XIII. kongresu zvolili předsedou strany Mirka Topolánka. (15. prosince 2002)

Delegáti XIII. kongresu ODS zvolili předsedou strany Mirka Topolánka. Svého manžela podpořila i Pavla Topolánková. (15. prosince 2002)

Mirek Topolánek se raduje z vítězství a děkuje delegátům XIII. kongresu ODS, kteří ho zvolili předsedou strany. (15. prosince 2002)

Václav Klaus blahopřeje Mirkovi Topolánkovi ke zvolení předsedou ODS na kongresu ve Františkových Lázních. (15. prosince 2002)

Delegáti XIII. kongresu ODS zvolili prvním místopředsedou strany Jana Zahradila. (15. prosince 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Soud potvrdil čtyři roky vězení pro bývalého šéfa Čepra Kadlece

Bývalý šéf NBÚ a někdejší generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí. Pravomocně...

Letní teploty přepisovaly rekordy, v Hradci naměřili přes 27 stupňů

Ilustrační snímek

V Česku ve čtvrtek panovaly letní teploty. Nejvíc naměřili v Hradci Králové a Doksanech na Litoměřicku, kde se teploměr...

V příliš suchém dubnu zvířatům neroste tráva a množí se kůrovec

Sucho trápí i hasiče. Například v úterý měli práci kousek od hotelu na Ještědu,...

Měsíc bez deště je skoro celý Liberecký kraj. Pokud se nepočítá symbolických pár kapek v půlce dubna. Chybějící vláha...

Najdete na iDNES.cz