Cestující tápou nad dotazníky kvůli ebole. Brzy hodnotit, říká hygienik

  15:27aktualizováno  15:27
Česko v úterý ráno zavedlo kvůli ebole dotazníky pro pasažéry letadel. Rozdává je však zatím jen část aerolinií. Někteří cestující z Ruska navíc nerozumí anglicky, jiní nevědí, kde formulář odevzdat. „Na zpětnou vazbu je zatím trochu brzo, ale spolupráce s pražským letištěm, policií, celníky a dalšími orgány je dobrá,“ říká nicméně hlavní hygienik Vladimír Valenta.

„Myslím, že se nám systém podaří uvést do života tak, aby plnil roli, kterou od něj očekáváme,“ řekl iDNES.cz Valenta pět hodin od zahájení rozdávání příletových karet pasažérům letadel.

Letáky, jež jsou v češtině a angličtině, zatím nemají všechny aerolinky, kterých sem létá zhruba padesát. Podle Valenty je to proto, že některé tu nejsou denně a ještě si formuláře nevyzvedly. I proto distribuce dotazníků potrvá několik dnů.

Fotogalerie

Mezi ty, které karty cestujícím už rozdávají, patří Travel Service nebo České aerolinie. „Rozdali jsme už stovky příletových karet,“ potvrdil po poledni mluvčí Českých aerolinií Daniel Šabík. Ani on zatím nemá zpětnou vazbu, jak se cestující k povinnosti stavějí.

„Naším úkolem je informovat cestující pomocí palubního hlášení, následně jsou příletové karty rozdány a cestující mají čas na jejich vyplnění. Při přiblížení na přistání je palubní průvodčí vysbírají a odevzdají je zástupcům ostrahy letiště, kteří čekají u letadla,“ popsal Šabík.

Lidé nevědí, kde dotazníky odevzdat. Přibude ruština

Ne všem aerolinkám se však sbíraní vyplněných dotazníků daří. Podle reportérky MF DNES v úterý dopoledne chodili na pražském Letišti Václava Havla cestující, kteří hledali, komu vyplněné lejstro vrátit. Nekteří zase papír v ruce ani nečetli, strčili si ho do kapsy a opustili letištní halu.

„Princip je takový, že by kartu měli odevzdat palubnímu personálu. Pokud to neudělají, pak už je to otázka označení pracoviště (hygienické služby) a toho, aby tam lidé trefili,“ podotkl Valenta. Podle něj je stanoviště hygienika označeno dostatečně. Pokud se však ukáže, že cestu k němu lidé hledají, ve spolupráci s letištěm jej hygienici pozmění.

Výrobci nestíhají

Praktičtí lékaři by si urychleně měli pořídit sadu ochranných pomůcek proti virovým nemocem. Jenže ti jsou k tomu skeptičtí, navíc poukazují, že o pomůcky je tak velký zájem, že na jejich dodání musí čekat (více čtěte zde).

„Dva dodavatelé mi řekli, že protivirové pomůcky nemají, protože je nedostali a už asi dva týdny čekají na novou dodávku,“ popsal před časem předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

V úterý ČTK upozornila, že zlínský výrobce biovaků, firma EGO, nestíhá pokrýt poptávku. Měsíčně zvládne vyrobit 50 biovaků, ale zájem je mnohem vyšší, a to z celého světa. Firma proto prodlužuje pracovní dobu a hledá nové zaměstnance.

„Je toho moc, nejen bioboxy a biovaky, teď třeba řešíme velkou poptávku ze Slovenska a další desítky dalších,“ uvedl ředitel firmy EGO Zlín Pavel Kostka. Aktuálně firma dodává například do Ruska a Běloruska. Nedávno šly biovaky například do Saúdské Arábie kvůli pouti do Mekky.

Na stanoviště ráno několik cestujících skutečně letáky přineslo. U žádného z nich se však riziko eboly neprokázalo.

Příletové karty jsou zatím jen v češtině a angličtině. „Například na linkách z Ruska ale není jazyková penetrace tak vysoká, takže se snaží palubní průvodčí, kteří umějí rusky, poradit, co s dotazníkem dělat a jak jej vyplnit,“ poukázal Šabík na drobné potíže s jazykem formulářů.

Podle Valenty už jsou další jazykové mutace připraveny v počítači. „Vzhledem k počtu cestujících z Ruska je tato mutace určitě jedna z prvních, která přijde na řadu,“ řekl k rozšiřování jazykových variant hlavní hygienik.

Otazníky kolem schraňování karet

Samotný systém trápí také několik nedostatků. Ještě v poledne například v Karlových Varech nebylo jasné, kdo vlastně má dotazníky vybírat. „Opatření říká, že letiště, na webu ministerstva se ale zároveň mluví o tom, že karty do předání hygienickým stanicím bude přechovávat policie,“ řekl iDNES.cz krátce po poledni Radek Zábranský, obchodní a marketingový manažer Letiště Karlovy Vary.

Podle Valenty si karty v obálkách od letušek a stevardů má vyzvednout personál letiště. „Obálky mají být předány přes bezpečnostní pracovníky letiště, aby byla zabezpečena ochrana dat,“ podotkl. Od letiště si je pak pravidelně vyzvedávají hygienici. Ti také mají přehled o tom, kolik formulářů bylo rozdáno a průběžně toto číslo chtějí konfrontovat s počtem papírů, které aerolinky od cestujících vybraly. „Je to základní prvek kontroly,“ dodal hlavní hygienik.

Co se vyplňuje?

Nynější příletová karta je vyhotovena v českém a anglickém jazyce. Turista vyplní kromě jména i číslo letu, místo pobytu v Česku i očekávané změny tohoto pobytu během 42 dnů, tedy dvojnásobku inkubační doby nákazy. Vyplnit je třeba i plánovaný termín opuštění českého území. Příletovou kartu NAJDETE ZDE.

Valenta bude každý den dostávat svodku, kde bude uvedeno, zda byl zachycen případ, kdy se člověk vrací z oblasti zasažené nákazou eboly a kolik lidí bylo na letištích vyšetřeno. Už nyní hygienici vědí o devíti lidech, kteří v ebolou ohrožených zemích nyní pobývají a měli by se vracet. Zhruba 150 lidí ročně pak do Česka cestuje z Afriky s přestupem.

Nařízení hlavního hygienika platí od úterní osmé hodiny ranní pro všechna letiště. Příletové karty musí každý, kdo do Česka přiletěli z ciziny (více o nařízení čtěte zde). Pokud z karty vyplyne, že cestující pobýval v minulých 42 dnech v Libérii, Sieře Leone či Guineji, musí se podrobit lékařskému vyšetření na Letišti Václava Havla v Praze. Pokud bude mít teplotu, zamíří do nemocnice. Kdo odmítne spolupráci, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun či jiný trest za možné šíření nemoci.

.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Pražský kocour „ujel“ na ženských hormonech, zajímají se o něj v Austrálii

Kočka bezsrstého plemene sphynx

Je to unikátní případ, o němž chce psát odborný časopis až z Austrálie. Žena přišla na pražskou veterinární kliniku s...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Najdete na iDNES.cz