Česko zavede kvůli ebole dotazníky pro pasažéry letadel

  15:12aktualizováno  18:17
Česko chce mít plošný přehled o cestujících v letadlech mířících na pražské Letiště Václava Havla. Bezpečnostní rada státu ve středu rozhodla, že všichni budou vyplňovat dotazníky. Ty, kteří před víc než měsícem pobývali v afrických zemích, kde umírají lidé na ebolu, čeká přímo na letišti změření teploty lékařem. Opatření začnou platit od úterý.

Upozornění pro cestující na letištích. | foto: AP

„Bezpečnostní rada státu podpořila zavedení vstupního screeningu u pasažérů letadel s místem určení pro přistání na Letišti Václava Havla. Podpořili jsme také otázku zajištění aktivace Centra biologické ochrany Těchonín, které by bylo k dispozici jako posílení kapacity pro umístění lidí, kteří by eventuálně byli nakaženi touto nemocí nebo by bylo riziko nakažení v jejich blízkosti,“ informoval na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Bohuslav Sobotka.

Epidemie eboly

„Našim cílem je poskytnout Ministerstvu zdravotnictví a hygienické službě maximum informací k tomu, abychom byli schopni rychle reagovat na potenciální podezření,“ dodal premiér.

Formu opatření popsal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček pro iDNES.cz před začátkem jednání. „Dotazníky budou vyplňovat všichni pasažéři na všech leteckých linkách, a to ještě před výstupem z letadla. Lidé v nich uvedou, odkud letí, kde byli, kde budou tady pobývat a jak se v ČR budou dlouho nacházet,“ řekl Němeček. V příletové kartě budou i základní údaje o cestujícím, tedy například jeho jméno. Vyplnění nemá trvat déle než několik minut.

Pokud z karty vyplyne, že cestující pobýval v době, kdy se mohl nakazit, v Libérii, Sieře Leone či Guineji, rovnou na letišti jej vyšetří lékař vybavený antivirovým overalem a maskou. Změří mu teplotu a vyptá se na cestovatelskou anamnézu. Pokud by epidemiolog měl podezření na ebolu, převezla by sanitka pacienta do Nemocnice Na Bulovce, kde mu odeberou vzorek krve a odešlou jej do Německa na testy.

Opatření budou od úterý. Kdo odmítne, riskuje pokutu

„Jde o dvojnásobek inkubační doby, který tvoří epidemiologicky bezpečný práh,“ řekl iDNES.cz hlavní hygienik Vladimír Valenta. Na letišti proto bude stálá epidemiologická služba, která tam nyní není. Hlavní hygienik opatření vyhlásí v pondělí, v platnost tedy vejdou od úterka.

Cizinec, který by vyplnění dotazníku či prohlídku lékařem odmítl, riskuje, že jej Česko nevpustí na své území. Tuzemský cestující zase to, že dostane pokutu ve správním řízení za přestupek. „Pokud by to byl rizikový pacient, mohlo by jít o šíření nemoci, a to už je pod trestním zákoníkem,“ upozornil Valenta.

Jak dlouho bude stát příletové karty uchovávat, není jasné. Hlavní hygienik sdělil, že musí být ctěna ochrana osobních dat, formuláře budou pouze pro potřebu hygieniků a jakmile situace pomine, zničí je. „Nedokážu nyní odhadnout, jak dlouho to bude trvat,“ podotkl Valenta.

Zdravotníci budou příští týden trénovat v Těchoníně

Ministr zdravotnictví šel na jednání také s požadavkem, aby se aktivovalo vojenské zařízení v Těchoníně. To by mělo být záložní kapacitou pro krizovou situaci. Zprovozněno by mělo být co nejdříve. Nyní v něm není dostatek personálu a centrum dosud v podstatě nikdy nefungovalo.

„Armáda nemá dostatek odborníků na tento typ infekce,“ uvedl Němeček s tím, že personál, který Těchonín doplní, by si v zařízení už příští týden odzkoušel vybavení pracoviště, jednotlivé postupy a vzájemnou spolupráci.

Kolik budou nová opatření stát, ministr neuvedl. Náklady podle něj budou teprve vyčísleny. Stejně tak nevěděl, kolik zdravotníků a lékařů musí Těchonín doplnit. „Jednáme velmi rychle,“ vysvětloval absenci informací.

Jednání BRS začalo po 15. hodině a trvalo zhruba tři hodiny. Kromě opatření proti ebole rada schválila koncepci boje proti organizovanému zločinu či začala projednávat národní strategii kybernetické bezpečnosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz