Památka zesnulých na Olšanských hřbitovech (1. listopadu 2019)

Památka zesnulých na Olšanských hřbitovech (1. listopadu 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hřbitovy, které navštěvují masy seniorů, budou otevřené. Souhlasí i opozice

  • 238
Na rozdíl od mnoha jiných davových aktivit vláda u příležitosti Památky zesnulých návštěvy hřbitovů nezakázala. Lidé se na nich tedy budou do určité míry potkávat. Opoziční politici vesměs souhlasí s tím, aby hřbitovy zůstaly otevřené. Riziko nakažení je podle nich malé, pokud budou ovšem lidé dodržovat omezení.

Vláda kvůli blížící se Památky zesnulých ponechala výjimku v protiepidemických opatřeních i pro prodejny zahrádkářských potřeb.  Podle ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka by lidé měli mít možnost nakoupit si věci, které budou na návštěvu hrobů svých blízkých potřebovat.

Hřbitovy jsou přitom místem, na které se 2. listopadu vydá velké množství starších lidí, kteří jsou v souvislosti s nákazou koronavirem označováni jako ti nejrizikovější. Podle statistik umírají s covidem v 92,5 procenta případů lidé ve věku 65 let a výše. Redakce iDNES.cz oslovila ministra Havlíčka i s prosbou o komentář, reakci doposud neobdržela.

Měly by se podle vás zavřít hřbitovy?

celkem hlasů: 3762
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. listopadu 2020. Anketa je uzavřena.

Návštěvníci by na hřbitovech neměli zapomínat na nařízená bezpečnostní opatření, dodržovat rozestupy a mít roušky. Podle opozičních politiků oslovených iDNES.cz by potom neměly návštěvy hrobů na Dušičky ničemu vadit.

„Myslím, že jsou lidé schopni zejména na hřbitovech dodržovat hygienická opatření, tudíž není nutné je uzavírat. Je důležité chránit své příbuzné, tudíž pokud pojedu na Dušičky se svou rodinou na hřbitov, tak musím zařídit, aby se všechna opatření dodržela. Podle mě to není zas tak složité,“ myslí si místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

I podle poslance za TOP 09 Miroslava Kalouska stačí, když budou lidé dodržovat pravidla rozestupů a roušek. „To lze i na hřbitově na Dušičky,“ řekl.

Byl by to zásah do duchovní zóny člověka

„Nejsem přesvědčen, že by toto opatření (zakázat vstup na hřbitovy, pozn. red.) čemukoliv pomohlo. Maximálně na nich nařídit roušky, ale jsem jednoznačně proti zákazu,“ tvrdí poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL. Myslí si, že takový zásah do duchovní zóny člověka by byl nebezpečný a ohrožující.

PŘEHLEDNĚ: Noční zákaz vycházení, uzavření prodejen. Co nově platí?

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal dodává že se navíc jedná o aktivitu, během které se lidé potkávají na čerstvém vzduchu. „Otázka je potom shromažďování v okolních zařízeních, jako doprava a tak dále,“ uvedl.

Jan Farský ze STAN nechtěl komentovat konkrétně případ hřbitovů. „Vláda dělá spoustu kosmetických opatření. Je obecně potřeba, aby byla o mnoho přísnější,“ řekl poslanec.

Hřbitovy by na Dušičky měly zůstat otevřené také podle předsedy Trikolory Václava Klause mladšího a poslance za KSČM Jiřího Dolejše. 

Lidé nemají chodit jenom 2. listopadu

Správa pražských hřbitovů (SPH) vyzvala lidi, aby na hřbitovy letos nechodili pouze v den Památky zesnulých.

„Prosíme návštěvníky hřbitovů, aby pro návštěvy hřbitova a úpravu hrobů zvolili nejbližší pracovní dny a ideálně pak dopolední a časné odpolední hodiny,“ uvedla mluvčí SPH Oldřiška Dvořáčková. Cílem je to, aby se „návštěvnost rozložila a snížilo se tak riziko nákazy“, jak SPH informovala  již dříve.

Pohřebiště v hlavním městě, o které se stará Správa pražských hřbitovů, budou do pondělí 2. listopadu otevřené do 18:00.

VIDEO: Reportér Matěj Smlsal si vyzkoušel drsnou práci hrobníka. Kopal, pohřbíval i exhumoval:

4. dubna 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video