Plukovník Jaroslav Hrabec

Plukovník Jaroslav Hrabec | foto: Profimedia.cz

Spustil bouři kolem nácviku odvodů. Chci věřit, že zůstane jen u nich, říká

  • 123
Krajská vojenská velitelství, vojáci z povolání a aktivní zálohy se v květnu zapojí do výcviku, který má vyzkoušet, jak by v případě ohrožení státu nebo válečného stavu probíhaly odvody obyvatelstva. „Chci věřit, že i nadále zůstaneme jen u nácviků,“ míní velitel cvičení plukovník Jaroslav Hrabec z velitelství teritoriálních sil AČR.

Pane plukovníku, proč je třeba cvičit odvodová řízení?
Obrana ČR vyžaduje komplexní zajištění, jsou do ní zapojeny nejen armáda ČR a další složky bezpečnostního systému státu, ale v případě vzniku krize vojenského charakteru i celá státní správa, orgány samosprávy, hospodářské subjekty a samozřejmě i občané. K obraně naší země se tedy nepřipravujeme jen vlastním výcvikem vojáků, ale i zabezpečením plánovaných opatření v dalších oblastech působností rezortu obrany.

Jedním z významných nástrojů státu k zajištění obrany jsou odvody občanů za stavu ohrožení státu, nebo válečného stavu pro doplnění ozbrojených sil v případě vzniku takové potřeby. Proto činnosti spojené s odvodním řízením pravidelně procvičujeme u krajských vojenských velitelství, které jsou ze zákona odpovědné za zřízení odvodních komisí a provedení odvodů v jednotlivých krajích.

Lékaři budou trénovat vojenské odvody. Je to pravidelné cvičení, ujistila armáda

Kolik vojáků a dalšího personálu zapojíte?
V rámci připravovaného cvičení plánujeme se zapojením do 250 vojáků, profesionálních i vojáků aktivní zálohy. Právě ti jsou zařazení do odvodních oddělení krajských vojenství velitelství, proto je k praktickému nácviku povoláváme na vojenské cvičení.

Jak bude cvičení koncipováno oproti předešlým letům?
Hlavním rozdílem je, že zatímco v posledních létech jednotlivá krajská vojenská velitelství (KVV, pozn. red.) cvičila odvodní řízení samostatně, v termínech dle jejich plánů, tento rok cvičení provedeme současně, ve všech krajích ČR ve stejném termínu od devátého do devatenáctého května. Cvičení proběhne za řízení velitelství teritoriálních sil, které je od roku 2021 nadřízeno všem krajským vojenským velitelstvím. Nicméně ani toto cvičení není novinkou, v roce 2010 proběhlo podstatně větší cvičení „Reserve Resources“, tehdy za řízení velitelství sil podpory.

Jak dlouho se cvičení podobného charakteru připravuje, kdy se dostalo do plánů?
V rámci standardního plánovacího procesu armády jsme cvičení zařadili do plánu na podzim minulého roku a vlastní příprava cvičení trvá čtyři měsíce.

Lékaři budou trénovat vojenské odvody

Je vhodná doba k plánování tak rozsáhlého cvičení se zaměřením na odvody s ohledem na napjatou bezpečnostní situaci?
Jak jsem řekl v úvodu, my tato cvičení u KVV provádíme každoročně, a nebýt covidové situace, provedli bychom společné cvičení již dříve, protože je to nezbytné k zajištění našich působností. A právě vzhledem k bezpečnostní situaci si musíme být stoprocentně jisti, že jsme připraveni pro případ vzniku jakékoli krizové situace, k plnění všech úkolů armády.

Mohou se jednotlivá velitelství k výcviku tohoto charakteru vyjádřit, případně navrhnout změny s ohledem na své možnosti?
KVV jako naše podřízené součásti byla seznámena se záměrem provedení cvičení již v létě minulého roku, a přirozeně se účastní procesu jeho plánování a přípravy, obdobně jako u jiných druhů cvičení, která během roku u velitelství teritoriálních sil realizujeme.

Zapojí se i vojenské nemocnice Praha, Brno a Olomouc?
Vojenští lékaři obecně se cvičení neúčastní. Odvodního řízení se v souladu s brannou legislativou účastní lékaři civilní.

Armáda nekomunikuje, cvičení odvodů chceme ignorovat, říká šéf lékařů Kubek

Lékaři jsou údajně pobouřeni, že nikdo z nich nebyl o cvičení informován. Jakým způsobem jste je vyrozuměl?
Nemyslím, že lze říci, že lékaři jsou pobouřeni. Problém vznikl spíše v interpretaci možnosti účasti lékařů na cvičení jako hostů. Pozvánky pro lékaře na ukázky cvičení zajišťují krajské úřady, kde v rámci České lékařské komory vznikla potřeba dalšího objasnění k jejich účasti. I na základě vydaného stanoviska prezidenta komory je tato věc v současnosti vyřešena.

Účastní se civilní lékaři odvodních cvičení pravidelně?
Lékaři se obdobných nácviků v některých krajích účastnili i v minulosti, a nejen jako hosté, dokonce se zapojili i jako cvičící. Pravděpodobně i v důsledku medializace aktuálně evidujeme dotazy nepozvaných lékařů na možnost účasti na ukázkách v tomto roce.

Účast lékařů rozhodně považujeme za žádoucí a přínosnou, protože jim dává jedinečnou možnost seznámit se s obsahem a způsobem provádění zdravotních prohlídek v odvodní komisi, konkrétními podmínkami místa, kde je provedení odvodů plánováno, rozsahem odvodního řízení i různými modelovými situacemi.

E-mail informující o ukázce odvodního řízení měli dostat lékaři v Ústeckém kraji

Co si od cvičení slibujete? Myslíte si, že by v případě vyhlášení stavu ohrožení probíhalo stejně?
Praktické procvičení všech činností plánování, přípravy a provedení odvodního řízení je nejlepším způsobem zabezpečení odvodů v případě reálné situace. A taky tak cvičíme, v reálných časech, v reálných podmínkách, stejně jako při skutečných odvodech, jen ty lékaře a zástupce samosprávy v komisích při nácviku hrají figuranti, stejně jako odvedence. Chci věřit, že i nadále zůstaneme jen u nácviků, ale připraveni být musíme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video