Čísla přízně se za čtyři roky radikálně změnila, vyplývá z průzkumu agentury Factum Invenio. "Lidé mají těchto dvou velkých stran plné zuby," vysvětluje odliv šéf agentury Jan Herzmann.
I lidovce opustila velká část voličů, bezmála 90 tisíc. "Pro ně to znamená sestup do pásma ohrožení, tedy do nebezpečné blízkosti pětiprocentní hranice," míní Herzmann.
Levice už nemá většinuODS posiluje, ukázal poslední předvolební průzkum |
Vliv měly podle něj vnitrostranické sváry včetně kauzy expředsedy Jiřího Čunka, i to, že současný předseda Cyril Svoboda není "nejsilnější politická osobnost". Část voličů navíc přetáhl bývalý šéf lidovců Miroslav Kalousek do nové strany TOP 09.
Nejhůř v průzkumu odlivu hlasů dopadli zelení, pro které jsou čísla firmy Factum Invenio doslova vražedná: od Strany zelených se odvrátilo zhruba 200 tisíc voličů, což jsou téměř dvě třetiny jejích příznivců. A strana se do Sněmovny pravděpodobně nedostane.
Ze zavedených stran získali jen komunisté
Jediná ze současných parlamentních stran, která voliče nejen neztratila, ale naopak ještě 50 tisíc nových hlasů získala, je KSČM.
Objednejte si Volební SMSJak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz. |
Nabízí se samozřejmě otázka, kam se stovky tisíc hlasů voličů ČSSD, ODS, lidovců i zelených poděly. I na to má agentura odpověď – díky modelu volebního chování. Z něj vyplývá hned několik zajímavých informací.
Sociální demokraté mohou mít největší vztek na Věci veřejné Radka Johna. Ty jim totiž odebraly nejvíc voličů, celkem 172 tisíc.
"Část příznivců ČSSD slyší na populistické sliby Radka Johna, které navíc nejsou zatíženy minulostí," míní Herzmann.
Zhruba 46 tisíc voličů ČSSD pak trochu překvapivě přeběhlo k největšímu konkurentovi – občanským demokratům. S nimi si však nemají socialisté co vyčítat, protože od ODS k ČSSD přešlo 60 tisíc voličů.
Zburcovaly i nevoliče
Od ODS nejvíce voliči utíkají k pravicové TOP 09. Novou stranu upřednostnilo 282 tisíc lidí, kteří minule volili modré. K Věcem veřejným pak od ODS "emigrovalo" 154 tisíc voličů.
VV a TOP 09 berou všem. Jejich nástup na politické kolbiště však bude nejvíc zdrcující pro Stranu zelených, které oba nové subjekty přetáhly dohromady zhruba 90 tisíc příznivců.
Zajímavý je i fakt, že mnoho stran mobilizuje v letošních volbách prvovoliče a ty, kteří minule odmítli volit: kdyby všichni tito lidé splnili to, co deklarovali v průzkumu volebního chování, získala by ČSSD 177 tisíc nových voličů. ODS o dvacet tisíc méně, TOP 09 155 tisíc a nejvíc by mohly slavit VV s 235 tisíci hlasů.
To jsou výrazné přesuny voličských preferencí ve velmi krátké době. Kdyby se volby bývaly konaly na podzim, Sněmovna by vypadala úplně jinak.
Kam a odkud se přelili příznivciVzhledem k letošnímu nástupu malých stran je mimořádně zajímavé sledovat přesuny voličské přízně vzhledem k minulým volbám. Výzkumníci je předpovídají v podrobném modelu. Jak jej číst? Vezměme za příklad první řádek a postupujme zleva doprava: znamená to, že ČSSD od minula zůstalo věrných 1,159 milionu voličů, čtyři tisíce jich odešly k lidovcům, 42 tisíc ke komunistům, 46 tisíc by nyní raději volilo ODS, sedm tisíc zelené, 48 tisíc TOP 09, 172 tisíc Věci veřejné a 28 tisíc SPO Zemanovce. Takto lze vysledovat posuny u všech stran, které se v roce 2006 dostaly do Sněmovny. Dolní řádek pak naznačuje, koho asi budou volit ti, kteří minule k urnám nešli (včetně prvovoličů), avšak letos hlasovat chtějí. Zajímavé je, že mezi dřívějšími nevoliči získávají nejvíc Věci veřejné, celkem 235 tisíc hlasů. Druhou největší část, 177 tisíc, oslovuje ČSSD. O dvacet tisíc méně pak ODS. Je zjevné, že ČSSD přetahuje voliče ze všech ostatních stran: od lidovců 21 tisíc, 41 tisíc komunistických, 60 tisíc z tábora ODS, 16 tisíc zelených a 26 tisíc těch, kteří volili ještě jinou stranu. Lidovci přetahují nejvíce ODS, celkem 19 tisíc hlasů, ale celkově ztrácejí. Zdroj: Factum Invenio |