Pokud na to přijde, Nečase policii nevydáme, je rozhodnuta ODS

  14:05aktualizováno  14:05
Požádají-li policisté o vydání premiéra v demisi Petra Nečase, u ODS narazí. Naznačili to Martin Kuba a Marek Benda. S přibývajícími informacemi se ukazuje, že premiér měl při dojednávání míst ve státních a polostátních podnicích pro tři rebely strany aktivní roli.

Petr Nečas rezignuje na post předsedy vlády i šéfa ODS. (17. června 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Toto není korupční jednání a takovým způsobem bych se já sám i všichni mí kolegové posléze chovali," komentoval předseda poslaneckého klubu Marek Benda dotaz, zda by ODS hlasovala případně pro Nečasovo vydání.

"Udílení pozic ve veřejné sféře považujeme za legitimní součást politického rozdělení moci a jsme také přesvědčeni, že jsou to funkce, které za sebou mají odvedenou práci. Není to věc, která je jen finančním benefitem," doplnil současný šéf ODS Martin Kuba.

Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár podle České televize nepřímo uvedl, že by Nečas mohl být obviněn. V kauze Jany Nagyové je totiž veden mezi podezřelými. Nad tím, proč Nečase policie nestíhá, se už pozastavovali advokáti obviněných (více čtěte zde).

Sám Petr Nečas uvedl, že se případného stíhání nebojí. "K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice," řekl ve Sněmovně expremiér (Nečasovo vyjádření najdete zde).

TOP 09 a LIDEM se za Nečase zatím jasně nestaví

Věci veřejné a ČSSD v úterý prostřednictvím svých předsedů deklarovaly, že by pro Nečasovo vydání hlasovaly.

Podle předsedkyně LIDEM Karolíny Peake by záleželo na odůvodnění žádosti, poslanci by v této věci měli volnost hlasování.

"Pokud tato situace nastane, budeme čekat, jak se k ní postaví mandátový a imunitní výbor, a teprve poté budeme jednat," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Pád Nečasovy vlády

Vydání Petra Nečase je zatím jen spekulací. Předsedkyně Miroslava Němcová už dříve řekla, že takovou žádost od policie nemá. A pokud by ji měla, informaci by veřejně oznámila. Její kancelář dosud nic takového neudělala.

Z dokumentu o zahájení stíhání obviněných politiků a šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, který má iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že Nečas měl nejspíš aktivní vliv na vyjednávání funkcí pro tehdejší poslance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejné osoby a přijetí úplatku. Nagyová pak z toho, že organizovala zneužití pravomoci.

Na jména je ODS opatrná, hledat nového premiéra chce tento týden

V úterý pokračovala jednání špiček politických stran. ODS už od rána jednala v užším vedení, ale ke stolu zasedli společně i poslanci a senátoři této strany.

Před schůzkou nechtěli konkrétní jména kandidátů na premiéra příliš komentovat. Většina politiků se novinářům vyhnula. Jen senátor Jiří Oberfalzer a poslanec Walter Bartoš uvedli, že jako kandidáta na premiéra podporují současného předsedu poslaneckého klubu Zbyňka Stanjuru.

"Myslím, že se nějak domluvíme, budeme to konzultovat s našimi koaličními partnery, panem prezidentem a pak představíme nějaké řešení. Myslím, že bude nastole v řádech dnů. Do té doby to nebudu komentovat," řekl iDNES.cz Stanjura.

Fotogalerie

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pak před jednáním řekl, že obdržel pozvánku do Lán na páteční podvečer. Pozval ho tam Miloš Zeman, který deklaroval, že bude jednat o nastalé politické situaci s předsedy parlamentních politických stran od pátku do pondělí. Kdy do Lán pojedou předsedové ODS či LIDEM, zatím není jasné.

ČSSD v úterý požádala o svolání mimořádné schůze, kde by se mělo hlasovat o rozpuštění Sněmovny.

Opozice stále trvá na tom, aby situaci vyřešily předčasné volby. ODS zase chce pokračovat s rekonstruovanou vládou. "101 hlasů potřebujete pro vyslovení nedůvěry. Pro vyslovení důvěry potřebujete většinu přítomných poslanců. A to, myslím si, jsem schopen zajistit," deklaroval Benda.

LIDEM a TOP 09 zatím jejich koaliční partner nesdělil žádné konkrétní jméno toho, kdo by měl novou vládu vést. Podle Kuby ODS toto jméno najde tento týden.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz