Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Německé platy přes sto tisíc lákají naše lékaře zřídka, tvrdí nemocnice

  9:42
Německé nemocnice v Česku dlouhodobě poptávají lékaře i zdravotní sestry. Platy pro absolventy lékařských fakult se díky oslabení koruny pohybují v přepočtu nad sto tisíci korunami měsíčně. Část nemocnic v českém pohraničí však iDNES.cz řekla, že odchody lékařů za prací do zahraničí jsou jen ojedinělé.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

"S odchody lékařů se setkáváme spíš výjimečně. V posledních letech v případě naší nemocnice šlo asi o tři případy," uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Bez problémů je s personálním zajištěním podle oficiálních vyjádření například nemocnice v Jihočeském kraji nebo v Ostravě. "S tím, že lékaři nebo zdravotní sestry odcházejí pracovat do zahraničí, se setkáváme velmi ojediněle," dodává mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Za hranice jdou ročně stovky lékařů

Česká lékařská komora uvádí, že do zahraničí odchází ročně až pětina absolventů lékařských fakult. Odchod za prací se však netýká jen jich, ale i lékařů z praxe. Podle odborů za prací do zahraničí ročně odchází stovky lékařů. Jak již dříve řekl iDNES.cz předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, nejvíce jich odešlo v roce 2010, kdy odbory zmiňují číslo 800.

Kolik lékařů odešlo do zahraničí a na jak dlouho, nikdo přesně neeviduje. Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát přitom tvrdí, že se tuto problematiku resort snaží podchytit. Ministerstvo má k dispozici počty vydaných osvědčení o vzdělání. Ta lékaři používají jako podpůrný doklad při nostrifikačním řízení (uznání vysokoškolského studia). Žádají si o ně zejména ti, kteří chtějí pracovat v zemích Evropské unie. Často je však chtějí i lékaři mířící za pacienty do zemí mimo EU.

Počty vydaných osvědčení

Rok/Počet vydaných osvědčení o vzdělání (odborná a specializovaná způsobilost)

2013 352

2012 534 

2011 900

2010 610

2009 265

Zdroj: MZ ČR

Podle této statistiky letos zatím požádalo o toto osvědčení 352 lékařů, loni jich bylo 534 a před dvěma lety 900. Tato čísla ovšem neříkají nic o tom, zda lékaři, kteří o osvědčení žádají, skutečně vycestovali. "Nebo zda vycestovali třeba jen na krátkodobou stáž, na dvouletý pobyt či na celý život. Počet vydaných osvědčení se tedy nerovná počtu lékařů, kteří odešli za prací do zahraničí," upozorňuje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

"Nemyslím si, že jde o nějaká vysoké čísla, protože od roku 2005 nám počet lékařů stoupl ze čtyřiceti na čtyřicet šest tisíc. V počtu lékařů na obyvatele jsme tak v Evropě v lepší polovině," tvrdí Holcát.

Sám by byl rád, kdyby na zkušenou jezdilo za hranice více lékařů. "Když v Motole přijímám lékaře, tak mě překvapuje jejich životopis, kde často už ze studií mají praxi v Kongu, Chile, Francii, Německu, Anglii nebo i Číně. Přivážejí zkušenosti a já se jich ptám, zda ještě vycestují ven. Většinou říkají, že ano. Když se jich pak zeptám, zda chtějí v zahraničí zůstat, Slováci většinou řeknou, že ano. Češi naopak tvrdí, že se chtějí vrátit," popsal Holcát, který přišel na ministerský post z pozice náměstka ředitele pražské Fakultní nemocnice Motol.

Základní plat v přepočtu přes sto tisíc

"Tím hlavním důvodem, proč naši lékaři odcházejí, jsou samozřejmě až čtyřnásobné výdělky," popsal pod podmínkou anonymity iDNES.cz lázeňský lékař s interní specializací, který nyní zvažuje odchod za prací do Německa.

Právě tamější nemocnice před několika dny už popáté přijely do Česka shánět lékaře a zdravotní sestry. Na pracovním veletrhu v Praze absolventům nabízely výdělky kolem čtyř tisíc eur (základní hrubý měsíční příjem bez příplatků). S ohledem na oslabení koruny Českou národní bankou tak může být v přepočtu přes sto tisíc korun (více čtěte zde).

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky u nás loni činil průměrný plat v české nemocnici 29 165 korun, meziročně stoupl o 963 korun. Průměrná mzda lékaře se meziročně zvýšila o 2 890 korun na 59 677 korun měsíčně (více o statistice hospodaření nemocnic čtěte zde).

Podle lékaře však existuje ještě jiné velké lákadlo. "Nejvíc jistě táhne lepší firemní kultura, větší pohoda a lepší atmosféra a vztahy na pracovišti. A to, že vše funguje tak, jak má, a když ne, tak se to řeší a neokecává jako u nás," popsal lékař, který před několika lety již absolvovat krátkou stáž v této zemi.

Při popisování vlastních zkušeností uvádí, že pro dlouhodobý odchod mu zatím chyběla motivace i důvody. Ale postupně se to začalo měnit. "Nedostatek zdravotnického personálu, tedy nejen lékařů, ale i sester, u nás vedl k nadměrnému přetěžování personálu přesčasovými hodinami, nočními službami a nutností zvládnout více pacientů v kratším čase včetně náročnější administrativy a zejména zvýšení nároků na sebevzdělávání," popisuje situaci posledních 13 let. "K tomu se přidaly i problémy finanční. Nedostatek volného času a časté rodinné krize začaly nutit zejména mladé lékaře poohlédnout se po uplatnění jinde," dodal.

Rozvrátili jsme si systém vzdělávání, i proto lékaři odcházejí

Současný ministr zdravotnictví uvedl ještě jiný důvod: vzdělávání. "Tady byl dokonalý, velmi dobře promyšlený systém vzdělávání, který se během několika let rozvrátil. Je jednodušší, snadnější a přímější atestovat a udělat si zkoušku v Německu. To je to, co motivuje řadu lidí k tomu, aby se cizí jazyky učili, a co nám ty lidi přetahuje. Nejsou to jenom peníze," popsal Holcát.

Proč tedy lékaři neodcházejí ve větším? "Češi se neradi stěhují a neradi jezdí pryč. Mají rodinné vazby a pořád ještě trochu problém s jazyky," domnívá se ministr.

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice hraje roli dojíždění. "Ačkoliv je to od nás do Německa jen pár kilometrů vzdušnou cestou, ve skutečnosti je dojíždění do saských měst přes hřebeny Krušných hor časově náročné a především v zimě velmi komplikované," říká Podracký.

Vliv mohou mít i rodinné a sociální vazby. "Lékařská profese je náročná a odpovídající kvalifikaci získávají lékaři až po mnoha letech studia a praxe. V té době často mají již rodiny a kořeny v prostředí, kde roky působí," domnívá se Podracký.

Roli samozřejmě hraje i znalost cizího jazyka. Čím je profese kvalifikovanější, tím vyšší jsou nároky na jazykovou vybavenost. V případě lékaře, který se musí umět dorozumět s pacientem, jen základní konverzační fráze nestačí.

To, že lékaři v Česku zatím výrazně (alespoň podle nemocnic a ministra Holcáta) nechybějí, může být dáno ještě něčím jiným. Totiž příchody lékařů ze zahraničí do ČR. Podle ministerstva zdravotnictví u nás letos získalo 196 zahraničních lékařů rozhodnutí, kterým jim bylo uznáno vzdělání. Loni to bylo 118.

Příchody lékařů

Rok/Příchody lékařů

2013 196

2012 118

2011 287

2010 125

2009 181

Například v Nemocnici Břeclav pracuje 780 zaměstnanců, zhruba šestinu z nich tvoří Slováci. "Jsme příhraničním městem a dojíždět do Břeclavi je pro některé výhodnější než dojíždění do zdravotnických zařízení na Slovensku," vysvětlila Schweitzerová.

Slovenské lékaře nebo zdravotní sestry zmiňuje i Fakultní nemocnice Ostrava. "Mezi našimi zaměstnanci je řada pracovníků ze Slovenska, což logicky v pohledu poskytování péče nepředstavuje žádné problémy jazykové, etnické a podobně," uvedl mluvčí Tomáš Oborný.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Šéfa kutnohorské nemocnice odvolali uprostřed covidové vřavy, špatně hospodařil

V době, kdy kutnohorská nemocnice úpí stejně jako většina špitálů v zemi pod tlakem další covidové vlny, se musel...

Žalobce chce, ať Mynář vrátí dotaci 6 milionů na penzion. Nátlak, říká kancléř

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého...

Policie nebude stíhat novináře za článek o Hamáčkově cestě do Moskvy

Národní centrála boje s organizovaným zločinem nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže serveru Seznam Zprávy o...

Pozadí informací o covidu: ministerstvo dává miliony za neaktuální web

Premium Ministerstvo zdravotnictví pravidelně uzavírá smlouvy za miliony, ale dostává dílo s chybami, zjistila redakce...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...