České lékaře nejvíce táhne Německo a Británie. Už jich tam jsou stovky

  10:49aktualizováno  10:49
Pokud se čeští lékaři rozhodnou na konci roku podat v nemocnicích výpověď a odejít do zahraničí, zamíří hlavně do německy mluvících zemí a do Británie. Vyplývá to z mezinárodní ankety ČTK.
V zahraničí čekají na lékaře lepší platy. Oblíbené je především Německo a Anglie

V zahraničí čekají na lékaře lepší platy. Oblíbené je především Německo a Anglie | foto: shutterstock.com

Lékaři, kteří nejsou v Česku spokojeni, se zapojili do projektu Děkujeme, odcházíme... a podávají od 29. listopadu výpovědi. Část z nich uvažuje o odchodu do zahraničí. Podle informací ČTK pracuje už nyní v Británii 884 českých lékařů. V Německu pak 355, z toho 288 v nemocnicích, a to nejčastěji v Bavorsku a Sasku, tedy kolem hranic s Českou republikou.

Na nedávném pražském Veletrhu nabídlo místa 31 německých klinik, v německých nemocnicích je volných pět tisíc lékařských míst. Kromě jazykové a teritoriální dostupnosti hovoří pro práci v Německu i plat. Začínající doktor si v městské nemocnici měsíčně vydělá kolem 3 700 eur, tedy něco před 92 tisíc korun.

Práce je v malých městech

Počet českých lékařů roste i v Británii. Podle místního registru lékařů Britové tvoří jen 63 procent z téměř 240 tisíc lékařů v zemi. Z postkomunistických zemí je jich nejvíce z Polska, Rumunska a Maďarska. Nedostatek lékařů je zejména mimo velká britská města.

ZÁKONY EU

Unijní zákony lékařům hledání zahraniční v zemích EU usnadňují. Od roku 2004 mohou ti lékaři, kteří se kvalifikují v jedné zemi EU, pracovat po celé Unii a nemusí skládat zkoušky, a to ani jazykové. Za jejich kompetence a splnění požadavků pak odpovídá nemocnice či zařízení, které je zaměstná.

V Rakousku zatím lékaři potřebují získat pracovní povolení od tamního úřadu práce. Ale jen do května, kdy alpská republika otevře svůj pracovní trh občanům z nových členských zemí. České lékařské diplomy se v Rakousku uznávají za stejných podmínek jako diplomy ze starých států EU a nostrifikaci provádí rakouské lékařské univerzity. Teď je pro zápis na seznam lékařské komory v příslušné spolkové zemi nutné doložit vzdělání i znalost němčiny.

Rakouské sdělovací prostředky o zájmu českých lékařů odejít pracovat do ciziny informují. Podle rádia Ö1 se Rakousko a Německo snaží získat "dobře vzdělané české doktory". Server Nachrichten.at uvádí, že přijetí lékařů z Česka v Rakousku, Německu či Švýcarsku není problém, protože v těchto zemích panuje nedostatek doktorů.

Deník Die Presse připomenul velký počet slovenských zdravotníků pracujících v nemocnici v dolnorakouském Hainburgu. Je prý známá tím, že "se tam nejlépe člověk domluví bez znalosti němčiny".

Rozdělená Belgie neláká

Zájem o práci lékařů v Belgii komplikuje jazykové rozdělení země na vlámsky a francouzsky hovořící část a také odlišný systém atestací. Velkou konkurencí jsou lékaři z bývalých kolonií, z nichž mnozí v Belgii studovali.

O práci lékaře ve Švédsku se musí žádat u tamního úřadu Socialstyrelsen, který vydává povolení zahraničnímu zdravotnickému personálu. Od vstupu ČR do EU o povolení požádalo 165 českých lékařů.

S přílivem českých lékařů nepočítá Slovensko, protože tamní platové a pracovní podmínky nejsou pro Čechy lákavé.

DĚKUJEME, ODCHÁZÍME...

K výzvě LOK Děkujeme, odcházíme se přihlásila asi čtvrtina ze 16 tisíc lékařů pracujících v nemocnicích. Od 29. listopadu mohou posílat výpovědi LOK a jeho právníci je v posledním pracovním týdnu roku pošlou vedením nemocnic. Doktoři současně podepisují dohodu o vzájemné solidaritě, v níž mimo jiné potvrzují, že výpověď neodvolají. Požadují zvýšení platu podle kvalifikace až na trojnásobek průměrného platu. Při započítání přesčasů a služeb teď mají v průměru 50 tisíc korun, chtějí, aby jejich základní plat činil 70 tisíc korun. Průměrná mzda v ČR ve druhém čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23 513 korun.

ZDRAVOTNICTVÍ V ČÍSLECH
* V roce 2003 promovalo 874 absolventů lékařské fakulty, v roce 2009 jen 784. Jejich počet neustále klesá.
* Z České republiky odchází z 65 procent lékaři - muži. Více než polovina odcházejících lékařů je ve věku 30 až 40 let. Jsou tedy již kvalifikovaní a mají před sebou dlouhou profesní kariéru.
* Pracující lékaři tedy stárnou. Zatímco v roce 2000 pracovalo ve zdravotnictví 11,5 procenta lidí nad 60 let, v roce 2007 to bylo 16 procent.
* V roce 2003 u nás pracovalo 829 cizinců, v roce 2009 už 2129.

Zdroj: LOK, ČLK

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Najdete na iDNES.cz