Postoj Hradu je lapálie, strýc mi schůzku s dalajlámou přál, řekl Herman

  16:59aktualizováno  16:59
Ministr kultury Daniel Herman ve středu uvedl, že rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nevyznamenat jeho strýce je pouze drobnou lapálií. S dalajlámou by se prý setkal znovu, ostatně ho v tom podpořil i jeho strýc Jiří Brady. Herman předložil také e-maily, které mají prokázat, že nelhal. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček důvěryhodnost nově zveřejněných e-mailů na Twitteru napadl vlastní parodickou fotomontáží.

Ministr kultury Daniel Herman | foto: iDNES.cz

„Když mi pan prezident řekl, že nominaci schválil, ale že když se setkám s dalajlámou, tak ji zruší, byl to pro mě šok. Ani ve snu mě nenapadlo, že takový handl může být myšlen vážně,“ řekl Herman krátce poté, co jeho strýc převzal na Staroměstské radnici v Praze ocenění od primátorky Adriany Krnáčové (více o převzetí symbolického klíče od Prahy najdete zde).

Křišťálová Lupa 2016

Bradyovi ministra v setkání podpořili. „Já jsem mu řekl, že má štěstí, a aby to vyšlo,“ řekl ve středu Jiří Brady. Také on uvedl, že setkání s duchovním vůdcem považuje za čest. Rozhodnutí prezidenta Zemana si prý nebere nijak osobně. „Nejedná se o mě, ale o demokracii, a doufám, že to dobře dopadne,“ uvedl. Na otázku, co je podle něj dobře, neodpověděl. Zmínil ale památku Václava Havla, kterého si prý velmi váží.

Bradyho dcera Lara následně poskytla médiím e-maily, které si vyměnil ministr s jejím otcem. Jsou datovány do první poloviny září letošního roku a Herman v nich příbuzným sděluje, že prezident Zeman ho na slovenské ambasádě varoval před setkáním s dalajlámou. „Setkání s Dalajlámou mám v programu a Číňané ve spolupráci s M. Zemanem se snaží mě takto zastrašit,“ píše v e-mailu Herman.

Emailová korespondence mezi ministrem Danielem Hermanem a rodinou jeho strýce...

Emailová korespondence mezi ministrem Danielem Hermanem a rodinou jeho strýce Jiřího Bradyho.

Herman vysvětlil, že prezidentem nabídnutý „handl“ vůbec nechtěl zveřejňovat, řekl o něm jen svým nejbližším, mimo jiné i v e-mailu, který poskytl médiím. Zmínil se o tom také své matce. „Bylo mi žinantní něco takového někde sdělovat, protože jsem nechtěl poškozovat dobré jméno kohokoli,“ uvedl. Ke zveřejnění se rozhodl až poté, co byla jeho slova označena za lež. „Dala bych za to ruku do ohně, že můj syn nelže,“ uvedla Nora Hermanová, ministrova matka a údajně jeden z mála lidí, které o slovech prezidenta Herman informoval již na začátku.

Průzkum: Udělte vyznamenání

Většina Čechů se domnívá, že prezident Zeman by měl udělit Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. V bleskovém průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak vyjádřilo 54 procent dotázaných. Proti se vyslovilo 22 procent Čechů. Čtvrtina lidí nemá na kauzu žádný názor. Pro vyznamenání Bradyho jsou voliči všech hlavních politických stran s výjimkou KSČM.

Zdroj: ČTK

Torontští příbuzní ministra zase potvrdili, že kvůli vyznamenání jim volal protokolář Jindřich Forejt. Hermanovi později v SMS zprávě sdělil, že návrh na udělení vyznamenán je „pro letošní rok odložen“. Brady byl na vyznamenání nominován také v letech 2013 a 2014. „Ale nikdy jsme neměli oficiální telefonát, že řád byl udělen. Až letos,“ uvedla jeho manželka Tereza (podrobnosti zde).

Ministr také uvedl, že o zrušení schůzky s dalajlámou neuvažoval ani na chvíli. „Ani vteřina taková nebyla. Já už jsem velký kluk. Zažil jsem vyšetřování StB,“ řekl a dodal, že je schopen přežít, že se na něj někdo mračí, byť je to sám prezident. „To, co můj strýc zažil v Osvětimi, to jsou problémy. Toto jsou lapálie. A že bychom se kvůli lapáliím měli zbavovat rovné páteře? Jaký by to vůbec mělo smysl? Kdyby se Jeho Svatost rozhodla přijet příští týden do Prahy, opět ho přijmu na ministerstvu kultury a budu si to pokládat za čest,“ uzavřel Herman.

Fotogalerie

Podle oficiálního stanoviska Hradu byl sice Brady na seznamu lidí nominovaných k vyznamenání, prezident ho ale jmenovat nehodlal. „Aby dal najevo, že k neudělení vyznamenání panu Bradymu nemá žádné politické motivy, je pan prezident připraven - jako gesto dobré vůle - zvážit ocenění pana Bradyho při vhodné příležitosti,“ řekl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček (více zde).

Mluvčí ve středu odpoledne na svém twitterovém účtu zpochybnil pravost
e-mailů, které Bradyovi předložili. Zveřejnil totiž fiktivní e-mail o schůzce Hermana s prezidentem, který má stejnou formu jako ten, kterým Bradyovi a ministr dokládají svá slova. Jako adresáta uvedl „Pravoslava Kavárenského“.

26.října 2016 v 15:28, příspěvek archivován: 26.října 2016 v 16:33

Zásadní sdělení! Zveřejňuji e-mail, který jsem "zaslal" po setkání na slovenské ambasádě kolegovi. https://t.co/KrUxsVysy4

Ještě před tímto krokem mluvčího Hradu Herman prohlásil, že nechce Ovčáčkovy kroky komentovat. Označil ho za „nevoleného nižšího úředníka“ a uvedl, že on sám by se jako mluvčí takto nechoval. Herman v minulosti pracoval jako mluvčí České biskupské konference a později jako mluvčí KDU - ČSL.

Brady převzal klíč od Prahy, Herman předložil další důkazy pro svá tvrzení:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Najdete na iDNES.cz