O Senát se utká dvě stě kandidátů

  8:38aktualizováno  8:38
Ve středu se uzavřely kandidátky pro listopadové volby do Senátu a do krajských zastupitelstev. O posty v krajích usiluje 45 politických stran a hnutí. O křesla v Senátu se utká přes dvě stě kandidátů.

Lhůta pro podávání přihlášek kandidátů shodně uplynula v úterý ve čtyři hodiny odpoledne.

Největší výběr budou v Moravskoslezském kraji
Ve všech 13 krajích kandidují ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, US- DEU, tedy hlavní parlamentní strany, a také hnutí Nezávislí a SNK sdružení nezávislých a Pravý Blok, které povzbudil jejich výsledek ve volbách do Evropského parlamentu.

Patří k nim i Evropští demokraté, kteří své zástupce nemají pouze na Vysočině. Straně zelených zase chybějí kandidáti v Pardubickém kraji.

Mnohé z malých neparlamentních stran, často s regionálním dosahem, ale kandidují pouze v jednom kraji nebo v koalici. Platí to například pro Volbu pro město, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, které má svého zástupce v Senátu, či Stranu venkova. V Ústeckém kraji nominovala své kandidáty i Evropská strana za důstojné stáří.

Největší výběr budou mít voliči v Moravskoslezském kraji, kde kandidátky předložilo 21 seskupení, o šest více než v roce 2000. Téměř stejně na tom budou lidé v Ústeckém kraji, kde kandidátky předložilo 20 politických uskupení. Jen mezi deseti kandidátkami se budou naopak stejně jako před čtyřmi lety rozhodovat voliči v Pardubickém kraji.

Patnáct stran nebo koalic kandiduje v krajích Královéhradeckém, Plzeňském, Olomouckém a Středočeském. Mezi 16 kandidátkami se budou moci probírat lidé v Jihomoravském a Libereckém kraji, 14 stran, hnutí nebo koalic nabídlo své kandidáty voličům ve Zlínském a Jihočeském kraji. Třináct kandidátek bylo přihlášeno v Karlovarském kraji, tucet kandidátek na Vysočině.

Změny čekají i Senát
Více než dvě stovky kandidátů chtějí uspět letos v listopadu ve volbách do Senátu. Je jich o 65 více než při senátních volbách před šesti lety, ze kterých vzešli senátoři končící letos.

Největší zájem byl o kandidaturu v Praze 10, kde se přihlásil rovný tucet adeptů na senátora. Jen o jednu přihlášku méně dostali úředníci v obvodu Ostrava-město. Rovných deset kandidátů se přihlásilo na Karlovarsku, Bruntálsku a Frýdeckomístecku. Nejmenší zájem byl naopak o kandidaturu na Jičínsku, kde bude mít obhájce mandátu Jiří Liška z ODS jen čtyřčlennou konkurenci.

Podobná je situace v libereckém obvodě, kde místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) nebude mít protikandidáty z KDU-ČSL ani US-DEU. Lidovecký kandidát ze zdravotních důvodů v pondělí odstoupil, unionisté Sobotku mají za bezkonkurenčního favorita.

Pouze šest kandidátů chce být zvoleno do Senátu na Plzeňsku nebo na Pardubicku, kde mandát obhajuje Jaroslava Moserová (ODA). Celkem se o znovuzvolení nyní uchází jen 14 z 27 senátorů, z nichž ovšem Richard Falbr (ČSSD) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) se stali evropskými poslanci.

Navrhující seskupení letos vsadila jednak na své členy a příznivce, hlavně Nezávislí oslovili i mediálně známé osobnosti. Dokladem jsou například hudebníci Petr Janda a Antonín Gondolán. Lidovci nominovali mimo jiné herce a režiséra Jana Kačera a zakladatelku nadace Naše dítě Zuzanu Baudyšovou, unionisté zase Karla Schwarzenberga.

Hlavně na své politiky se orientovala ODS. Kromě Sobotky a Lišky mandát obhajuje také stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, z regionálních politiků se o zvolení pokoušejí pardubický primátor Jiří Stříteský a jeho plzeňský kolega Jiří Šneberger. Ze současných senátorů nebudou svůj mandát obhajovat například šéf ODS a místopředseda Senátu Mirek Topolánek kvůli aspiraci na zvolení poslancem, další místopředseda Senátu Jan Ruml z US-DEU a exministr zemědělství Jan Fencl (ČSSD).

Před šesti lety kandidovalo do Senátu 142 osobností, do finálového klání postoupilo 137 z nich. Také řady letošních kandidátů mohou prořídnout, pokud někteří z nich nebudou mít své přihlášky v souladu se zákonem. Čas na odstranění nedostatků mají do 16. září.

Kromě řádné obměny třetiny horní komory se na podzim uskuteční ještě doplňovací volby do Senátu.

V říjnu se otevřou volební místnosti v Praze 4 a na Znojemsku. Voliči v nich vyberou nástupce europoslanců Josefa Zieleniece a Vladimíra Železného z celkem 12 kandidátů. Lhůta pro podávání přihlášek pro tyto volby už skončila minulé pondělí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Hradní stráž slaví Den ozbrojených sil. Předvádí choreografie či motocykly

Den ozbrojených sil, který připadá na 30. června, si 25. června 2019 na...

Oslavu při příležitosti Dne ozbrojených sil pořádala na Pražském hradě Hradní stráž. Na programu byla například...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Najdete na iDNES.cz