Ministr Havlíček má pomoci zlevnit mobilní data. Zeman jeho výběr ocenil

  10:59aktualizováno  20:21
Novým ministrem průmyslu a obchodu bude Jiří Havlíček. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. „Může resort převzít, aniž by se zaučoval,“ ocenil premiérovu volbu prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro televizi Barrandov. Dosavadní náměstek Havlíček nahradí odvolaného Jana Mládka.

Premiér od Havlíčka čeká, že pomůže prosadit zákon o elektronických komunikacích, a přípravu výstavby nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. „Je to zákon, který by měl zvýšit práva spotřebitelů směrem k mobilním operátorům a vytvořit podmínky, aby se také snížily ceny za užívání mobilních dat v naší zemi,“ pojmenoval premiér klíčový zákon, který má nový ministr pomoci v parlamentu prosadit.

Prezident Zeman od Havlíčka očekává podporu ekonomické diplomacie a přitahování zahraničních investic. S budoucím ministrem se setká příští týden a jmenuje ho pak za několik dalších dnů.

„Rozhodl jsem se po zralé úvaze pro pana Jiřího Havlíčka. Je to člověk, který je velmi dobře obeznámen s celou agendou a prioritami ministerstva,“ řekl předseda vlády a sociální demokracie.

23.března 2017 v 17:41, příspěvek archivován: 23.března 2017 v 17:59

Jiří Havlíček zná ministerstvo průmyslu velmi dobře a má potřebnou energii i schopnosti na to,aby dotáhl do konce všechny důležité priority.

Potvrdil tím informace iDNES.cz, který jako první informoval již dopoledne o tom, že se premiér rozhodl pro Havlíčka. Ve finále Sobotka vybíral mezi Havlíčkem a šéfem Správy státních hmotných rezerv Pavlem Švagrem. Sobotka řekl, že měl v hlavě ještě jedno jméno, ale to už říci nechtěl.

„Velice si vážím důvěry předsedy vlády Bohuslava Sobotky a návrhu na mé jmenování do funkce ministra průmyslu a obchodu,“ uvedl Havlíček. Chce se zasadit o co nejlepší čerpání peněz z fondů evropských fondů, podporu exportu a investic, prosazení zákona o elektronických komunikacích a na práci na silnější ochraně spotřebitelů.

Kdy Zeman nového ministra jmenuje, není zatím podle premiéra zřejmé. Doufá však v to, že to bude v horizontu příštích dní. „Předpokládám, že pan prezident - jak je jeho zvykem - se s tímto kandidátem nejprve sejde, a pak v následujících dnech očekávám, že by pan Jiří Havlíček měl být jmenován,“ uvedl k tomu Sobotka, který do poslední chvíle jméno kandidáta tajil.

Na Havlíčka ukázal už ve středu v rozhovoru pro iDNES.cz sám Švagr. „Pan náměstek Havlíček je přirozeným kandidátem na post ministra,“ řekl. To, že má Sobotka jasno, bylo pak patrné i z dopoledního příspěvku na Twitteru, kde premiér uvedl: „Návrh na jmenování nového ministra průmyslu a obchodu je připraven. Teď už jen podpis prezidenta republiky.“

23.března 2017 v 09:16, příspěvek archivován: 23.března 2017 v 10:23

Návrh na jmenování nového ministra průmyslu a obchodu je připraven. Teď už jen podpis prezidenta republiky. https://t.co/q3zCBS8EEy

S odbornou erudicí Havlíčka navrženého do vlády nemá prezident Zeman problém a to je pro něj zásadní. Havlíček už v roce 2003 nastoupil na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde zastával až do roku 2006 pozici ředitele kabinetu ministra. V dalších čtyřech letech byl hlavním manažerem, ústředním tajemníkem ČSSD. Poté se více než tři roky věnoval komunální politice jako místostarosta města Čáslavi. Od února 2014 je náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

„Každý ministr má rozumět svému resortu,“ říká dlouhodobě Zeman. „Především bych se zeptal, zda pan Prouza vůbec něco ví o českém průmyslu,“ utahoval si prezident před sjezdem ČSSD z Tomáše Prouzy, jehož jméno se také v té době řešilo v souvislosti s tím, že nahradí Mládka. Nakonec to před stranickým volebním sjezdem dopadlo tak, že se Sobotka jen nechal dočasně pověřit řízením i ministerstva průmyslu.

„Upozornil bych taktně i na to, že do voleb zbývá osm měsíců, no a než se ministr průmyslu seznámí s průmyslem, tak jsou volby,“ uvedl prezident v únoru při návštěvě Sněmovny. (více zde) Nyní už do říjnových voleb zbývá ještě méně času.

Exministr Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh. Premiér za hlavní důvod označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Když oznámil Mládkův vyhazov z vlády, nebral si předseda vlády příliš servítky. „Některé věci, které zaznívaly ze strany ministerstva průmyslu a obchodu, přímo urážely veřejnost,“ prohlásil premiér. (více zde)

Pod dočasným vedením premiéra nastala na ministerstvu jediná personální změna. Náměstka Lubomíra Bokštefla, který na sebe v půlce února upozornil výrokem, že pokud Češi chtějí mít stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají jet do Polska, vystřídal Marek Ondroušek.

Nové tváře ve vládě v tomto volebním období

Havlíček bude čtvrtým novým sociálním demokratem v Sobotkově vládě. Po Kateřině Valachové, která nahradila Marcela Chládka v čele školství, Miloslavu Ludvíkovi v pozici ministra zdravotnictví místo Svatopluka Němečka a Janu Chvojkovi, který vystřídal ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera.

ANO dosud vyměnilo tři ministry. Nejprve Karla Šlechtová nahradila Věru Jourovou, která zamířila na post české eurokomisařky, v čele místního rozvoje, pak šel z kola ven Antonín Prachař, jehož nahradil na ministerstvu dopravy Dan Ťok, a do třetice pak Robert Pelikán vystřídal v čele resortu spravedlnosti Helenu Válkovou.

Jen lidovcům se změna ve vládě zatím vyhnula, oproti koaličním partnerům však mají jen tři členy vlády a ministr kultury Daniel Herman ustál snahu prezidenta o to, aby ve vládě také skončil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz