Úředník, nebo politik? Nastupující ministr vystoupil jako pan Opatrný

  12:34aktualizováno  12:34
O novém ministrovi průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkovi jako nástupci vyhozeného Jana Mládka mluvili prezident Miloš Zeman i premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek jen pochvalně. Sám Havlíček se ale při prvním veřejném vystoupení poté, co veřejně zaznělo, že bude ve vládě, ukázal hlavně jako pan Opatrný.

Nastupující ministr průmyslu Jiří Havlíček na tiskové konferenci | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Pokud jde o podporu investic, rád bych se zaměřil na přípravu věcného záměru zákona o investičních pobídkách, který by umožňoval přitahovat více investice s vyšší přidanou hodnotou,“ byla jedna z mála konkrétnějších věcí, které byl ochoten v pátek novinářům říci, když dostal otázku, co vlastně může stihnout ve vládě prosadit do říjnových voleb.

Na budování vysokorychlostních internetových sítí 11 miliard

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo do konce března vypsat první část výzvy k čerpání evropských dotací na budování vysokorychlostních internetových sítí v objemu kolem jedenáct miliard korun. Vypsání dotací se několik let odkládalo.

Kdo je Jiří Havlíček

Čtyřicetiletý Jiří Havlíček, který nastoupí do čela ministerstva průmyslu a obchodu, je od února 2014 náměstkem na tomto ministerstvu. Stát nyní zastupuje v řídícím výboru Českých drah a v dozorčí radě České pošty.
Byl ředitelem kabinetu exministra průmyslu a obchodu Milana Urbana v letech 2003 až 2006), poté čtyři roky hlavním manažerem ČSSD a měl na starost stranické finance. V letech 2010 až 2013 byl místostarostou Čáslavi. V ČSSD je od roku 1998.V sociální demokracii působil již za svých vysokoškolských studií, v letech 1998 až 2000 byl okresním tajemníkem v Kutné Hoře.
Pochází z Ledče nad Sázavou. Vystudoval VŠE v Praze, fakultu národohospodářskou, a titul MBA má z LIGS University v Praze, obor marketing a komunikace. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dceru. Ke svým zájmům řadí historickou literaturu a práci na zahradě.

Havlíček se vyhnul odpovědi na otázku iDNES.cz, zda nebude chtít za ČSSD kandidovat v podzimních volbách a využít tak výhodu člena vlády, který je logicky víc na očích. „To je velmi předčasné a já se těším na schůzku a panem prezidentem,“ opáčil. S ryze stranickou politikou přitom už dříve dosti do činění měl. Jako hlavní manažer hlídal financování sociální demokracie.

„Panu prezidentovi bych rád představil priority do konce volebního období. Priority jsou zřejmé. Je to především dokončení legislativního procesu některých zákonů, které máme v tuto chvíli v Poslanecké sněmovně, jako prioritní je novela zákona o elektronických komunikacích, která se začne projednávat na dubnové schůzi. Druhou oblastí je podpora exportu a investic, podpora ekonomické diplomacie. My v tomto úzce spolupracujeme s ministerstvem zahraničí,“ řekl v pátek Havlíček, který na ministerstvu několik let působí jako náměstek a bude nástupcem z vlády vyhozeného Jana Mládka.

Přidal ještě obecný slogan o podpoře digitální ekonomiky a lepší ochraně spotřebitele. Více ho nerozmluvilo ani to, že ho jasně podpořila hlava státu. „Může resort převzít, aniž by se zaučoval,“ řekl Zeman o Havlíčkovi. Premiér Sobotka po něm zase chce - kromě tlaku na zlevnění mobilních dat v zemi -přípravu výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Havlíček doufá, že se s prezidentem setká v příštím týdnu. „Na setkání se těším. Žádné personální změny komentovat nebudu do doby, než budu případně jmenován ministrem,“ uvedl muž, který kariérně povýší a bude sedmou novou tváří v Sobotkově vládě v tomto volebním období.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Senátoři projednají neveřejně ústavní žalobu na prezidenta Zemana

Prezident Miloš Zeman v Senátu (18. prosince 2013)

Senát ve středu odpoledne projedná návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. „Jsem mírný optimista,“ hodnotí...

Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

Ilustrační snímek

Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo...

Zaměstnání sebevrahů. Veterináři si sáhnou na život třikrát častěji

ilustrační snímek

Co se na začátku mohlo zdát jako snové povolání, stává se časem noční můrou a vysněná kariéra veterináře končí...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ NA 5OSÉ FRÉZCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz