Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nařídil interní audity a změnil strukturu ministerstva z důvodu neodhalení chyb v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism. (23. února 2022)

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nařídil interní audity a změnil strukturu ministerstva z důvodu neodhalení chyb v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism. (23. února 2022) | foto: Petr Topič, MAFRA

NKÚ zjistil chyby v zakázkách za sto milionů. Bartoš nařídil audit

  • 55
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro sto milionů korun. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval zakázky z doby, kdy MMR vedly ministryně za hnutí ANO. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení MMR.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020, tedy zakázky z doby, kdy MMR vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

Za dotace dům od manžela. Rozdělování ministerských miliard mělo slabiny

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o pětačtyřicet měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun.

Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Horská služba odhalené nedostatky akceptuje

Podle reakce tiskového mluvčího Horské služby ČR Radka Zemana na v pondělí zveřejněný nález NKÚ vedení Horské služby plně akceptuje kritické nedostatky v kontrole a zadávání veřejných zakázek.

„Uvedená pochybení byla především administrativního charakteru, nevznikla úmyslně a nikdo nebyl poškozen ani zvýhodněn,“ napsala Horská služba v tiskovém vyjádření. Nálezy NKÚ jsou podle ní důsledkem ne zcela přesné práce kompetentních osob a minulého vedení organizace.

„Nové vedení Horské služby, které bylo jmenováno po konci kontrolovaného období v roce 2020, přijalo taková opatření, aby se podobné situace nemohly opakovat,“ uzavřela.

Národní galerie obcházela zákon, zjistil NKÚ. Uzavírala smlouvy bez soutěže

Ministerstvo v kontrolách selhávalo, říká Bartoš

Ministerstvo podle NKÚ chyby v zakázkách neodhalilo, a třeba v případě prodloužení smlouvy na ostrahu sídla CzechTourismu dokonce nezákonný postup samo schválilo. MMR v rozporu se zákonem o finanční kontrole zrušilo v agentuře CzechTourism útvar interního auditu. Funkce útvaru měla být nahrazena kontrolou ze strany ministerstva, ale do ukončení kontroly NKÚ letos v únoru MMR podle kontrolorů žádnou takovou prověrku nezahájilo.

Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti), který nastoupil v prosinci 2021, uvedl, že předchozí vedení ministerstva podřízené organizace kontrolovalo nedostatečně. Podle Bartoše však nyní MMR provádí systémové změny, aby staré chyby napravilo. „Nařídil jsem provést interní audity, veřejnosprávní kontroly a kontroly veřejných zakázek v problematických organizacích. Nedávné výsledky těchto kontrol v zásadě potvrdily mé obavy, že MMR v roli zřizovatele roky selhávalo,“ uvedl.

U Horské služby ČR podle NKÚ ministerstvo vůbec nekontrolovalo, zda organizace předkládá zprávy o nakládání s dotacemi, které jsou podmínkou pro poskytování státních peněz službě. Zprávy Horská služba podle kontrolorů nepředkládala a MMR ji k tomu ani nevyzvalo a neurčilo, jaké doklady má služba doložit. Přesto Horské službě každoročně dotace poskytovalo. „Tušil jsem, že v tomto ohledu jsou v resortu, který jsem převzal před několika měsíci, značné nedostatky. Proto jsem velmi brzy po svém nástupu do funkce změnil řídící strukturu ministerstva,“ uvedl k prověrce Bartoš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video