Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Topení ve státním: ministerstva jedou na plyn, nyní zkouší rychle zateplovat

  19:37aktualizováno  15. srpna 17:04
Většina ministerstev vytápí budovy, ve kterých sídlí, plynovými kotli a už předem avizují, že nastávající zimu sníží teplotu na kterou dosud kanceláře vytápěla, zjistila redakce iDNES.cz. Pro větší energetické úspory navíc některé resorty své budovy zateplují a mění okna, jiné zacházejí ještě dál a přechází na vytápění tepelnými čerpadly, fotovoltaika pro většinu není reálná.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Uplynulé zimní měsíce vytápěla většina ministerstev kanceláře svých úředníků na 21 stupňů. Nadcházející zimu plánují některé resorty teplotu snížit, další hledají opatření jinde, uvedly v odpovědích pro iDNES.cz.

„Vytápění budov ministerstva financí bylo nastaveno na 21 stupňů, následující topnou sezonu plánujeme, že z důvodu snižování spotřeby bude teplota nastavena na 20 stupňů,“ odpověděl za resort Filip Běhal z tiskového oddělení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které doporučuje snížit teplotu vytápění jako druhý bod svého manuálu pro šetření energiemi ve veřejných budovách, toto opatření zatím neplánuje. Letošní zimu resort šetřil hlavně na nevytápění vedlejších místností.

Studené radiátory, méně kávy. Jak Češi pocítí drsné šetření v práci

„V uplynulé topné sezoně byl systém vytápění kanceláří a zasedacích místností centrálně nastaven na 21 stupňů. Sklady, archivy, sociální zařízení a chodby se nevytápěly. Nadcházející topnou sezonu předpokládáme dodržení stejného režimu, který odpovídá hygienickým předpisům pracovního prostředí,“ uvedla Miluše Trefancová z tiskového odboru resortu.

Každý stát EU má ušetřit 15 procent spotřeby plynu

Evropská komise uložila členským zemím ve svém plánu „Save gas for safe winter“, tedy „Šetřete plynem pro bezpečnou zimu“, ušetřit 15 procent z obvyklé spotřeby. Vlády mají jít příkladem právě v budovách státních institucí.

„Pokud se dál budeme chovat hospodárně, všichni - veřejné instituce, podnikatelé a občané, i když to někdy je na úkor našeho komfortu, tak to nepochybně zvládneme (dodržet),“ prohlásil na konci července premiér Petr Fiala.

„Každý stupeň dolů ušetří 5 až 10 procent nákladů. Velkých úspor lze docílit i kontrolou času, kdy vytápíte,“ doporučuje přitom ministerský manuál.

„Pro úspory ve spotřebě energií je zejména důležité rozlišování mezi pobytovými místnostmi, kde je vhodné vytápět přibližně na 20 stupňů, a místnostmi, kde je možné vytápění pouze na udržovací teplotu mezi 10 a 15 stupni,“ uvedla Šárka Tomanová z aliance stavebních asociací Šance pro budovy.

Ministerstvo dopravy plánuje obojí. „Tuto zimu byly kancelářské prostory vytápěny průměrně na teplotu 21 stupňů. Následující zimní období plánujeme snížit teplotu o 1 až 2 stupně, významné omezení vytápění společných a trvale neobsazených prostor nebo posílení izolace oken,“ popsal mluvčí resortu Martin Brychta.

Někdo šetřil už letos, jinde topili nad průměr

Takové ministerstvo zemědělství topilo na 20 stupňů již uplynulou zimu a úspory ve spotřebě energií hledá jinde. Resort kultury, který letošní zimní měsíce vytápěl svou budovu na 20,5 stupně, sníží nadcházející zimu teplotu ještě o půl stupně a prodlouží dobu, kdy se budova vytápět nebude.

Naopak na ministerstvu spravedlnosti si mohli úředníci v kancelářích zatopit i na 24 stupňů, nadcházející zimu ale mají šetřit. „Teplota vytápění kanceláří je regulována dle požadavku konečného uživatele termoregulačním ventilem, a to v rozmezí 20 až 24 stupňů. Tuto zimu plánujeme omezit vytápění společných prostor a vydat doporučení zaměstnancům vytápět kanceláře na maximálně na 21 stupňů,“ uvedl za resort spravedlnosti Michal Peskot.

Fiala vyzval občany i firmy k úsporám ve spotřebě. Zimu zvládneme, tvrdí

Na průměrnou teplotu 24 stupňů topili uplynulou zimu i v kancelářích resortu pro místní rozvoj. „V některých budovách nelze centrálně regulovat teplotu, protože jsou jednotlivé kanceláře vytápěny třeba samostatnými akumulačními kamny,“ uvedla mluvčí ministerstva Veronika Hešíková.

„Plánujeme teplotu snížit na 21 stupňů a v rámci dalších úsporných opaření chceme opravit a modernizovat kotelny. K možnostem energetických úspor bude objednáno odborné posouzení. Ministerstvo sídlí v památkově chráněných budovách, proto musí být veškerá řešení projednána s dotčenými orgány státní správy,“ dodala.

Až o tři stupně nad centrální vytápěcí teplotu si mohou přitopit i zaměstnanci ministerstva zahraničí. „Budovy byly vytápěny v komfortní zóně dle normy o teplotě v administrativních budovách. Tuto zimu plánujeme snížit teplotu dle doporučení Evropské unie, přičemž každá kancelář má možnost vlastní regulace teploty o 3 stupně,“ uvedla Mariana Wernerová z tiskového odboru.

V nouzi přituhne

Pokud dojde k zastavení dodávek ruského plynu pro Česko a stavu nouze, navrhuje resort průmyslu pro vytápění přísná pravidla.

V kancelářích by se podle návrhu nové vyhlášky topilo jen na 18 stupňů. Ve školních třídách nebo mateřinkách na 19 stupňů. Respektive je povolená odchylka o jeden stupeň nahoru.

Na ministerstvu zdravotnictví zase teplo utíkalo okny. „Kancelářské prostory byly uplynulou zimu vytápěny na 22 až 23 stupňů. Důvodem jsou nevyhovující okna, která jsou již za svou životností,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Pro úspory dělá nyní resort hned několik věcí. „Zateplujeme část budovy, stropy v některých patrech a podlahy půdy, dojde k výměně i repasi vybraných oken a k výměně tepelného zdroje. Následující zimu budou kanceláře i společné prostory vytápěny na maximální teplotu 21 stupňů,“ vyjmenovává Jakob. Opatřeními chce resort uspořit až 21 procent spotřeby energie.

Některé resorty přejdou na tepelná čerpadla

Většina sídel ministerstev jsou historické budovy, některé jsou přímo chráněné kulturní památky a tak jsou ve stavebních opatřeních limitovány. „Na jakékoli budově se různými opatřeními dá snížit spotřeba energie minimálně o 10 procent. Vnitřní zateplení budov je právě vhodné pro památkově chráněné budovy, u kterých nelze měnit vnější vzezření. Je ale samozřejmě dražší. Existují ale i termoizolační omítky,“ popisuje Tomanová ze stavební asociace.

Plynem topí ve svých sídlech deset ministerstev, resort dopravy sídlící na nábřeží Ludvíka svobody na Praze 1, také hned vedle sídlící ministerstvo zemědělství i průmyslu a obchodu, jehož ikonická budova se nachází nedaleko na Dvořákově nábřeží. Kotelny na plyn mají budovy ministerstva školství a kultury, které leží na Malé straně a resortu pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Stejně tak i tři resorty blízko Palackého nábřeží, a to ministerstva spravedlnosti, zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

Elektřinou je vytápěn jen Černínský palác ministerstva zahraničí a budovy ministerstva financí na Malé straně. Horkovody Pražských tepláren, jehož primárním zdrojem je pálení hnědého uhlí, využívají k vytápění svých budov ministerstvo životního prostředí a vnitra.

Vytápění plynovým kotlem nemusí podle Tomanové znamenat apriori špatnou volbu. „Někde prostě jiná volba než plyn neexistuje. Nejlepším řešením u podobných velkých budov je optimalizovat spotřebu. Samotná změna zdroje nemusí být pro budovu to nejlepší řešení,“ míní.

Změnu zdroje vytápění plánují v blízké době ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Z plynu přejdou na tepelná čerpadla. „Připravujeme změnu vytápění s využitím tepelných čerpadel s předpokládanou realizací v horizontu 3 až 4 let,“ uvedla Miluše Trefancová z tiskového odboru ministerstva průmyslu.

MinisterstvoZdroj vytápění
Dopravyplyn
Financíelektřina
Kulturyplyn
Obranyplyn
Práce a sociálních věcíplyn
Pro místní rozvojplyn
Průmyslu a obchoduplyn
Spravedlnostiplyn
Školstvíplyn
Vnitrahorkovod (z elektrárny na uhlí)
Zahraničních věcíelektřina
Zemědělstvíplyn
Zdravotnictvíplyn
Životního prostředíhorkovod (z elektrárny na uhlí)

Ministerstvo financí už v jedné ze svých kancelářských budov tepelná čerpadla nainstalovalo, pokračovat chce nyní i v hlavním sídle naproti Valdštejnské zahrady. „V současné době dokončujeme projektovou dokumentaci na výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla i v souboru budov v Letenské ulici, kde dosud topíme elektrokotly,“ sdělil Filip Běhal z tiskového oddělení resortu.

O změně přemýšlí i ministerstvo spravedlnosti, i když bez časového horizontu. „Zvažujeme využití fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla vzduch/vzduch,“ uvedl Michal Peskot z tamního tiskového oddělení.

Na energeticky úsporná opatření pro veřejné a státní budovy jsou připraveny mnohamilionové dotace. „Národní plán obnovy má na rekonstrukce vedoucí k úsporám energií ve státních budovách připraven 2,9 miliardy korun. Takže peníze na to jsou,“ upozorňuje Tomanová.

Soláry ve městě pohlcují teplo. Vyzkoušeno, kde na střechách fungují nejlépe

Vlastní energii z obnovitelných zdrojů má zatím jako jediný resort životního prostředí, který nainstaloval na svou budovu, benjamínka v porovnání s ostatními paláci, fotovoltaické panely. Získaná energie však k vytápění osmipatrové budovy zdaleka nestačí.

Resorty sídlící v památkově chráněných budovách však u instalace obnovitelných zdrojů naráží na složitost až nereálnost provedení. „U tepelných čerpadel využívajících tepelnou energii ze vzduchu může nastat problém s umisťováním venkovních jednotek, u čerpadel odebírajících teplo ze země zase provedení vrtu,“ popisuje Tomanová.

„Fotovoltaické panely na památkově chráněných objektech, ve kterých ministerstvo školství sídlí, bohužel nejsou reálné,“ odpověděla ředitelka tamního tiskového odboru Lubomíra Černá.

„Jelikož je budova ministerstva zdravotnictví chráněnou kulturní památkou, není možné instalovat fotovoltaické panely,“ uvedl rovněž Jakob.

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Jiří Čunek je druhý. Na volitelném místě bych dostal hlasů víc, míní

Mile překvapený je z výsledku voleb lídr vsetínské kandidátky hnutí ANO Pavel Bartoň. Ve volbách získal 2 196...

VIDEA TÝDNE: Útok koláčem, demonstrace v Rusku a striptýz v domě pro seniory

Nedělní bilance videí má jasného vítěze. Stal se jím útok koláčem na předsedu SPD Okamuru. Zaujalo také poslední...

ANALÝZA VOLEB: Políček Fialově vládě

Premium Česko má za sebou komunální volby a první kolo klání o křesla v Senátu. Vzhledem k řadě možných kritérií, podle kterých...

Prima má sestře Marešové zaplatit 600 tisíc za porušení presumpce neviny

Televize Prima má zdravotní sestře Věře Marešové z nemocnice v Rumburku zaplatit 600 tisíc korun za to, že v...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...