Hašek: Je třeba, abychom nevedli válku s Hradem a prezidentem

  12:42aktualizováno  12:42
Neveďme válku s Hradem a s prezidentem Milošem Zemanem, řekl kolegům při sobotním jednání vedení ČSSD první místopředseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Přál by si, aby se po volbách do Sněmovny dostala KDU-ČSL, s níž by se mu líbila spolupráce. Naopak hlasy pro stranu ANO Andreje Babiše jsou podle Haška hlasy pro pravicovou vládu.

"Je potřeba, abychom hledali všechno, co nás spojuje s prezidentem, abychom v předvolební kampani ani po ní nevedli žádnou válku s Pražský hradem a s panem prezidentem," řekl Hašek iDNES.cz. O tom mluvil i ve svém projevu na uzavřeném jednání špiček strany, které schválilo volební kandidátky.

"Chtěl bych, abychom tam, kde se shodujeme, s prezidentem spolupracovali a kde se neshodujeme, abychom si to trpělivě vysvětlovali," uvedl Hašek. Právě on je vnímán jako představitel stranického křídla, které má k Zemanovi blíže než předseda strany Bohuslav Sobotka.

A i když vedení ČSSD v sobotu v tajném hlasování potvrdilo, že kandidátem strany na premiéra je právě Sobotka (více o tom, jak Sobotka ustál tajné hlasování o něm, najdete zde), prezident Zeman naznačuje, že by se mohl zachovat i jinak.

Naposledy v pátek po jednání, na němž na Hradě oficiálně stranám oznámil datum voleb, které budou 25. a 26. října. Věří, že ve volbách vítězná strana, přičemž favoritem je ČSSD, navrhne člověka, který získá nejvíce preferenčních hlasů. Sobotka i Hašek kandidují na jihu Moravy a kroužky od voličů mohou jihomoravského hejtmana poslat na kandidátce nad předsedu strany.

"Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany a bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů, nikoli pouze vůlí stranických funkcionářů," řekl doslova Zeman.

Není dobře, když kancléř Mynář útočí na ČSSD, řekl Hašek

Ani to, že prosazuje ve straně vstřícné chování k Zemanovi, nebránilo Haškovi, aby při jednání vedení ČSSD kritizoval hradního kancléře Vratislava Mynáře, který zvažuje kandidaturu za SPOZ v předčasných volbách.

"Zmínil jsem některé případy, kdy na vedení sociální demokracie útočí někteří politici i z levicových stran, které mohou být v budoucnu partnery sociální demokracie. Konkrétně jsem zmínil pana Mynáře. Řekl jsem, že není dobře, když pan Mynář útočí na předsedu sociální demokracie, a že pokud se objeví útoky, nejen od něj, vůči členům vedení ČSSD, nebo vůči našim kandidátům a lídrům, tak se sociální demokracie musí ohradit," potvrdil Hašek kritiku Mynáře.

Pro chování ČSSD po volbách bude podle Haška důležité, aby ve Sněmovně vznikla většina levicových a levostředových stran. "Mně osobně by se líbila spolupráce s lidovou stranou a přeji jí, aby překročila pětiprocentní hranici," řekl iDNES.cz Hašek.

Naopak kritický je vůči straně ANO podnikatele Andreje Babiše. Hlas pro něj je podle Haška i hlasem pro vznik pravicové vlády. "Podpoří pana Kubu, paní Němcovou, pana Schwarzenberga a pana Kalouska," řekl první místopředseda ČSSD Hašek o Babišovi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

Vedoucí Národního situačního centra ochrany hranic Petr Malovec (vpravo) a...

V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak...

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Najdete na iDNES.cz