Nejdřív radar, pak budeme řešit Lisabonskou smlouvu, rozhodla ODS

  21:34aktualizováno  23:12
Kongres ODS nechá rozhodnutí o ratifikaci Lisabonské smlouvy na senátorech a poslancích této strany. Doporučil ale přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území. Delegáti se na tom dohodli v dramatické při v závěru kongresu.

Kongres rozhodl, že by občanští demokraté měli nejprve jednat o radaru. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Usnesení může mimo jiné znamenat, že se zřejmě na úterní mimořádné schůzi Sněmovny ohledně Lisabonské smlouvy nepodaří ani schválit program. Poslanci ODS by totiž podle přijatého usnesení měli být proti.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek přitom dnes varoval, že pokud ODS a menší koaliční strany jednání o smlouvě ve Sněmovně zablokují, jeho strana by mohla ustoupit od zamýšlené dohody s vládou o spolupráci v době předsednictví EU. - čtěte Paroubek: Když ODS zablokuje schůzi k "Lisabonu", spolupráce nebude

Kongres tak Topolánkovi potvrdil jeho projekt obchodu "radar za Lisabon", který někteří členové kritizují.

Byla to skandální manipulace, zlobili se kritici smlouvy

O usnesení se delegáti kongresu přeli přes hodinu, konečný návrh, který získal většinu asi 240 hlasů (proti bylo 52 delegátů), vzbudil rozporuplné reakce. Například Boris Šťastný na protest odešel ze sálu. "Je to manipulace s usneseními tak, aby prošlo jediné a konkrétní usnesení, které vyhovuje předsedovi. Vzdáváme se možnosti říct jasné ano nebo ne a necháváme toto rozhodnutí o Lisabonské smlouvě na poslancích," řekl Šťastný MF DNES.

Otevírá se tím podle něj prostor i pro lobbing a možná také pro zavázání poslanců k hlasování.

Návrh kritizoval i poslanec Juraj Raninec. "Bylo evidentní, že se předseda ODS snažil ovlivnit delegáty ve prospěch neomezování poslanců a senátorů v ratifikaci Lisabonské smlouvy. To jenom potvrzuje, že ODS se stala proevropskou, středovou stranou, novou Unií svobody," řekl iDNES.cz Raninec.

Proti vystoupil i senátor Jaroslav Kubera. "Považuji to za skandální," řekl rozzlobeně do mikrofonu. Diskuze o smlouvě je podle něj klíčová a nejdůležitější od roku 1989, neproběhla ale seriózně, nýbrž ve spěchu a zmatku.

Kongres měl totiž původně hlasovat o čtyřech různých variantách usnesení, od nejpřísnějšího, které poslance a senátory zavazuje smlouvu neratifikovat, až po nejméně kontroverzní, které nakonec prošlo. Kongres na návrh Mirka Topolánka hlasoval v opačném sledu a když schválil čtvrtou verzi, zabránil hlasování o předchozích návrzích. Nad postupem se pak strhla hádka, ve které vystoupila více než desítka delegátů.

Návrhová komise navíc návrhy usnesení upravovala, což se podle delegátů ještě nikdy nestalo. "Je to jasná manipulace," kritizovali postup někteří delegáti.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka naopak toto rozhodnutí vítá. "Je to jediné rozumné řešení, aby o tom rozhodovali zvolení zástupci strany a ne kongres ODS," řekl Sobotka MF DNES.

O osudu Lisabonské smlouvy rozhodoval i Ústavní soud. Na konci listopadu rozhodl, že může parlament pokračovat v její ratifikaci. Podle soudců není smlouva  v rozporu s českou ústavou. - čtěte Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

Lisabonská smlouva na kongresu ODS

Lisabonská smlouva byla jedním z hlavních témat kongresu. Při politické diskuzi ji ze sedmdesátky řečníků zmínily hned tři desítky z nich, z toho dvacet občanských demokratů ji v projevu odsoudilo.

Za smlouvu se otevřeně postavil předseda Mirek Topolánek. "Pro mě je daleko snazší projevit odvahu ve věci radaru, kdy je ODS takřka sama proti všem, než rozvahu ve věci Lisabonské smlouvy," řekl.

Jeden z nejkritičtějších příspěvků naopak přednesl senátor Jiří Oberfalzer, který vyjmenoval šest mýtů, které v ODS okolo "Lisabonu" panují. Například ten, že ji voliči ODS podporují. "Já myslím, že to není pravda. Oni jsou pro Evropu. Kdybychom jim vysvětlili, co je obsahem Lisabonské smlouvy, asi bychom před nimi tento dokument neobhájili," řekl Oberfalzer.

Ještě ostřeji se do občanských demokratů pustil ekonom a ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Jako host musel s příspěvkem čekat až na konec vystoupení sedmdesátky delegátů, takže se ke slovu dostal až po 22. hodině. V tu dobu byl už sál zaplněný jen ze třetiny.

Přesto svým projevem vzbudil rozruch. Přirovnal Lisabonskou smlouvu v nadsázce k "plíživé Mnichovské dohodě".

"Individuální svobodu a identitu jste ochotní a schopni zaprodat kolektivistickým cílům eurokratů při pochybném obchodu, kdy cenou za prohlasování umístění amerického radaru má být schválení ponižující Lisabonské smlouvy," opřel se Ševčík do občanských demokratů.

Moderátor Petr Tluchoř ho pak po překročení časového limitu napomenul a vybídl k ukončení příspěvku. V sále se ale setkal s odporem. "Nech ho mluvit," křičeli na Tluchoře někteří delegáti, jiní pískali.

Ševčík tak projev dokončil, na oficiálních stránkách kongresu ale vystoupení publikováno není.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Najdete na iDNES.cz