Nejdřív radar, pak budeme řešit Lisabonskou smlouvu, rozhodla ODS

  21:34aktualizováno  23:12
Kongres ODS nechá rozhodnutí o ratifikaci Lisabonské smlouvy na senátorech a poslancích této strany. Doporučil ale přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území. Delegáti se na tom dohodli v dramatické při v závěru kongresu.

Kongres rozhodl, že by občanští demokraté měli nejprve jednat o radaru. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Usnesení může mimo jiné znamenat, že se zřejmě na úterní mimořádné schůzi Sněmovny ohledně Lisabonské smlouvy nepodaří ani schválit program. Poslanci ODS by totiž podle přijatého usnesení měli být proti.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek přitom dnes varoval, že pokud ODS a menší koaliční strany jednání o smlouvě ve Sněmovně zablokují, jeho strana by mohla ustoupit od zamýšlené dohody s vládou o spolupráci v době předsednictví EU. - čtěte Paroubek: Když ODS zablokuje schůzi k "Lisabonu", spolupráce nebude

Kongres tak Topolánkovi potvrdil jeho projekt obchodu "radar za Lisabon", který někteří členové kritizují.

Byla to skandální manipulace, zlobili se kritici smlouvy

O usnesení se delegáti kongresu přeli přes hodinu, konečný návrh, který získal většinu asi 240 hlasů (proti bylo 52 delegátů), vzbudil rozporuplné reakce. Například Boris Šťastný na protest odešel ze sálu. "Je to manipulace s usneseními tak, aby prošlo jediné a konkrétní usnesení, které vyhovuje předsedovi. Vzdáváme se možnosti říct jasné ano nebo ne a necháváme toto rozhodnutí o Lisabonské smlouvě na poslancích," řekl Šťastný MF DNES.

Otevírá se tím podle něj prostor i pro lobbing a možná také pro zavázání poslanců k hlasování.

Návrh kritizoval i poslanec Juraj Raninec. "Bylo evidentní, že se předseda ODS snažil ovlivnit delegáty ve prospěch neomezování poslanců a senátorů v ratifikaci Lisabonské smlouvy. To jenom potvrzuje, že ODS se stala proevropskou, středovou stranou, novou Unií svobody," řekl iDNES.cz Raninec.

Proti vystoupil i senátor Jaroslav Kubera. "Považuji to za skandální," řekl rozzlobeně do mikrofonu. Diskuze o smlouvě je podle něj klíčová a nejdůležitější od roku 1989, neproběhla ale seriózně, nýbrž ve spěchu a zmatku.

Kongres měl totiž původně hlasovat o čtyřech různých variantách usnesení, od nejpřísnějšího, které poslance a senátory zavazuje smlouvu neratifikovat, až po nejméně kontroverzní, které nakonec prošlo. Kongres na návrh Mirka Topolánka hlasoval v opačném sledu a když schválil čtvrtou verzi, zabránil hlasování o předchozích návrzích. Nad postupem se pak strhla hádka, ve které vystoupila více než desítka delegátů.

Návrhová komise navíc návrhy usnesení upravovala, což se podle delegátů ještě nikdy nestalo. "Je to jasná manipulace," kritizovali postup někteří delegáti.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka naopak toto rozhodnutí vítá. "Je to jediné rozumné řešení, aby o tom rozhodovali zvolení zástupci strany a ne kongres ODS," řekl Sobotka MF DNES.

O osudu Lisabonské smlouvy rozhodoval i Ústavní soud. Na konci listopadu rozhodl, že může parlament pokračovat v její ratifikaci. Podle soudců není smlouva  v rozporu s českou ústavou. - čtěte Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

Lisabonská smlouva na kongresu ODS

Lisabonská smlouva byla jedním z hlavních témat kongresu. Při politické diskuzi ji ze sedmdesátky řečníků zmínily hned tři desítky z nich, z toho dvacet občanských demokratů ji v projevu odsoudilo.

Za smlouvu se otevřeně postavil předseda Mirek Topolánek. "Pro mě je daleko snazší projevit odvahu ve věci radaru, kdy je ODS takřka sama proti všem, než rozvahu ve věci Lisabonské smlouvy," řekl.

Jeden z nejkritičtějších příspěvků naopak přednesl senátor Jiří Oberfalzer, který vyjmenoval šest mýtů, které v ODS okolo "Lisabonu" panují. Například ten, že ji voliči ODS podporují. "Já myslím, že to není pravda. Oni jsou pro Evropu. Kdybychom jim vysvětlili, co je obsahem Lisabonské smlouvy, asi bychom před nimi tento dokument neobhájili," řekl Oberfalzer.

Ještě ostřeji se do občanských demokratů pustil ekonom a ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Jako host musel s příspěvkem čekat až na konec vystoupení sedmdesátky delegátů, takže se ke slovu dostal až po 22. hodině. V tu dobu byl už sál zaplněný jen ze třetiny.

Přesto svým projevem vzbudil rozruch. Přirovnal Lisabonskou smlouvu v nadsázce k "plíživé Mnichovské dohodě".

"Individuální svobodu a identitu jste ochotní a schopni zaprodat kolektivistickým cílům eurokratů při pochybném obchodu, kdy cenou za prohlasování umístění amerického radaru má být schválení ponižující Lisabonské smlouvy," opřel se Ševčík do občanských demokratů.

Moderátor Petr Tluchoř ho pak po překročení časového limitu napomenul a vybídl k ukončení příspěvku. V sále se ale setkal s odporem. "Nech ho mluvit," křičeli na Tluchoře někteří delegáti, jiní pískali.

Ševčík tak projev dokončil, na oficiálních stránkách kongresu ale vystoupení publikováno není.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz