Praha španělská: Jezulátko - 18. století

Praha španělská: Jezulátko - 18. století | foto: Správa pražského hradu

Nejdřív chci vidět Pražské Jezulátko, vzkázal papež

  • 16
Papež Benedikt XVI. přistane za tři dny v Praze - a vůbec první, co chce v Česku navštívit, je nenápadný kostel na pražské Malé Straně. Přechovávají tam totiž Pražské Jezulátko. Malou sošku, které chybějí tři centimetry do délky průměrného novorozence, což je půl metru.

"Bylo to jeho výslovné přání, které nezdůvodnil, ale dá se pochopit vzhledem k významu Pražského Jezulátka," řekl koordinátor papežské návštěvy, pražský světící biskup Václav Malý.

Papež Benedikt XVI. se tak zařadí mezi více než dva miliony poutníků, kteří k sošce každoročně zavítají z celého světa. Pražské Jezulátko je nejuctívanější soškou malého Ježíška na celém světě.

Řada Pražanů své Jezulátko nezná - zato z ciziny k němu přijíždějí dva miliony poutníků ročně! Z Evropy, Jižní Ameriky či Filipín - ve španělsky mluvících zemích se těší nesmírné úctě. Lidé u něj prosí o pomoc a uzdravení. Téměř ve všech částech světa jsou jeho kopie a další putují do světa jako suvenýry z klášterního obchůdku.

Mnohým lidem, kteří se před soškou modlili k Bohu, přinesla zázračná a neobvyklá vyslyšení. Lidé ve zdejším kostele prosí malého Ježíše o pomoc či uzdravení a mnozí se vrací, aby zde Ježíškovi poděkovali za dobrodiní, kterých se jim díky modlitbám k Jezulátku dostalo. Důkazem vyslyšených modliteb jsou malé destičky s děkovnými nápisy, které jsou zavěšeny kolem oltáře.

Jezulátko darovala klášteru Polyxena

Soška pochází původně ze Španělska. Legenda vypráví, že se Ježíšek ukázal mnichovi, který podle něj vymodeloval voskovou sošku. Do Čech se dostala spolu se španělskou šlechtičnou Marií Manrique de Lara, která se provdala za císařského diplomata Vratislava z Pernštejna. Její dcera Polyxena pak sošku darovala klášteru karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné.

Sobotní program papeže Benedikta XVI.

11.30
Uvítací ceremoniál na ruzyňském letišti v Praze
12.30
Návštěva kostela Panny Marie Vítězné - Pražského Jezulátka
16.30
Zdvořilostní návštěva u prezidenta republiky Václava Klause na Pražském hradě
17.00
Setkání s představiteli politického a společenského života a s diplomatickým sborem veŠpanělském sále Pražského hradu
18.00
Modlitba nešpor s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

* Sobotní část návštěvy je neveřejná, zájemci se však mohou účastnit nedělní mše na brněnském letišti v Tuřanech, kam má dorazit až 120 tisíc věřících, nebo pondělní mše na Proboštské louce ve Staré Boleslavi.

Stejně jako mnoho jiných barokních sošek je i Pražské Jezulátko oblékáno do šatů - podle barvy příslušného liturgického období. Tento prastarý rituál, kdy se zavřou dveře pražského kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici na Malé Straně, vypukne jen čtyřikrát do roka.

Dvě sestry karmelitánky sejmou z bočního kostelního oltáře malou voskovou sošku Pražského Jezulátka, začnou svlékat její ozdobné roucho a převlečou jí obleček.

Ze sošky postupně sundají pláštík, šatičky a starobylou krajkovou košilku, místo ní dostane soška čistý obleček v jiné barvě. Kdysi se převlékání konalo přímo před zraky věřících, ale někteří ctitelé sošky omdlévali, a tak se nyní převléká až po uzavření kostela.

Letos přibude jedno převlékání navíc."Při návštěvě papeže bude mít na sobě pravděpodobně královské roucho, nejslavnostnější obleček zdobený královským hermelínem," říká průvodkyně Gabriela Plačková.

Stovky šatů od poutníků

Soška má šatník, který by jí mohla závidět mnohá parádivá dáma. Postupem času se v krabicích a skříních kláštera karmelitánů nashromáždila stovka oblečků s velmi zajímavou historií. Část z nich teď mohou obdivovat v malém muzeu.

Věnovat dar Jezulátku bylo starobylým zvykem urozených poutníků k této vzácné barokní sošce. Vlastnoručně ušité šatičky věnovala sošce třeba císařovna Marie Terezie, podobně učinil i císař Ferdinand III.

Ani Benedikt XVI. ale nezapomněl přibalit do svých zavazadel dar pro Jezulátko, ale tentokráte přiveze něco jiného než šatičky. Jezulátko dostane zlatou korunku.

"Korunovace papežskou korunkou je nejvyšším liturgickým projevem úcty, jaký lze Jezulátku prokázat," vysvětluje převor kláštera karmelitánů u Pražského Jezulátka Petr Šleich.

První zlatou korunku pro Jezulátko nechal zhotovit už v prosinci 1654 nejvyšší purkrabí Království českého Bernard Ignác Bořita z Martinic. Korunka, která v současné době zdobí Jezulátko, byla vyrobena v 19. století v pražské zlatnické dílně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video