Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Teplo, ticho a tma. Imitace dělohy zachraňuje tisíce nedonošených dětí

České matky stále častěji rodí předčasně a mnoho dětí přežívá jenom díky pokročilé lékařské péči. Neblahý trend se zdravotníkům po změně podmínek pro umělé oplodnění podařilo částečně zmírnit, počet nedonošených dětí je však stále alarmující. V umělé děloze končí po porodu každý rok 8 500 dětí.

Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Syn amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho se narodil počátkem srpna před padesáti šesti lety. Ani ne dva dny po porodu však zemřel. Na svět totiž přišel o pět týdnů dřív a nepřežil kvůli komplikacím spojeným s nedostatečně vyvinutými plícemi.

Smrt malého Patricka Kennedyho tehdy odstartovala mohutný výzkum, díky kterému dnes přežívají i předčasně narozené děti o mnoho týdnů dřív, či dokonce s hmotností pod 500 gramů.

Fotogalerie

V Česku se ročně předčasně narodí přes osm a půl tisíce dětí a meziročně jich přibývá. Příčinou jsou často infekce, stále vyšší věk rodiček a mnohočetná těhotenství, při kterých se častěji děti rodí předčasně. Více dvojčat a trojčat souvisí podle lékařů i s metodou umělého oplodnění IVF (mimotělní oplodnění vajíčka), protože se ženám zaváděla v jednom cyklu i tři embrya najednou.

V posledních čtyřech letech se daří počty nedonošených dětí mírně snižovat. Podle lékařů to opět souvisí s umělým oplodněním. Před pěti lety bylo totiž schváleno, že při umělém oplodnění pojišťovna ženě uhradí ne tři, ale čtyři cykly umělého oplodnění, pokud se zavádí vždy jen jedno embryo.

„Po zavedení této změny se nám podařilo snížit vícečetná těhotenství na úroveň, která u nás byla před deseti lety,“ říká předseda Sekce asistované reprodukce ČLS JEP David Rumpík.

Významnou roli však v posledních letech má podle lékařů hlavně posouvání těhotenství do stále vyššího věku. Podle statistik byla hranice průměrného věku rodičky 30 let prolomena okolo roku 2010.

Imitace dělohy

Za předčasně narozené děti se považují ty, které přijdou na svět před 37. týdnem těhotenství (z celkových 40 týdnů). Pomyslná hranice životaschopnosti novorozence je pak okolo 24. týdne těhotenství, odkdy se nedonošené děti zachraňují.

Pokoje pro předčasně narozené děti se osvědčily, nově vznikne i poradna

Zatímco v minulosti se předčasně narození balili do ovčí kůže či pokládali do nádoby s peřím, aby se udržela jejich tělesná teplota, dnes existují sofistikované inkubátory, které automaticky regulují teplotu dle potřeby dítěte, udržují správnou vlhkost, jsou bariérou proti hluku, světlu a hlavně infekcím. Teplo, ticho a tma jsou pak základní atributy, které je třeba splnit, aby mělo dítě už od začátku dobré podmínky pro další vývoj.

Dnešní moderní inkubátory dokážou vysoké nároky na péči o nedonošené děti velmi dobře splnit, základem je imitovat co nejvíc prostředí dělohy. Vlhkost uvnitř inkubátoru bývá u nejmenších dětí běžně 80- i 90procentní, teplota u nejvíce nedonošených dětí může být až 35 stupňů.

„Imitovat prostředí dělohy pomáhají pomůcky jako třeba pelíšek nebo hnízdo. Jsou ze speciálního měkkého materiálu a tvarem připomínají právě děložní lůžko. Dítě v něm má oporu, cítí se bezpečně a může zaujmout správnou polohu. Preferuje se embryonální poloha se skrčenýma nohama a kolínky přitaženými k bříšku,“ vysvětluje lékař Marek Kučera z Jednotky intenzivní a resuscitační péče pro novorozence FN Brno, kde se loni starali o více než 600 nezralých novorozenců.

Extrémně nedonošené děti

Šance na přežití dítěte, které při narození váží méně než půl kila, je asi 25 procent. Dle týdne těhotenství je u dětí narozených po 25. týdnu naděje až 85procentní.

Existuje však ještě jakási „šedá zóna“ – období mezi 22. a 25. týdnem těhotenství, kdy lékaři mohou rozhodnout, zda dítě budou zachraňovat. U takto extrémně nedonošených dětí mohou totiž hrozit trvalé následky, a to zejména pokud trpí více obtížemi najednou.

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

„Můžeme se rozhodnout ve smyslu neposkytnutí či ukončení péče, pokud je porod dříve než ve 24. týdnu těhotenství, pokud jsou dopředu známé přidružené komplikující faktory a pokud je stav novorozence natolik špatný, že máme jistotu o nepříznivé prognóze, nebo když se dítě narodí s vadou neslučitelnou se životem, například závažnou vrozenou vadou mozku,“ popisuje Kučera. Do rozhodování lékaři zapojují i rodiče.

Předkové dávali děti do peří a foukali jim do nosu

O možnostech, jak zajistit dýchání novorozenců, se rozepsal už dávno před naším letopočtem starověký řecký lékař Hippokrates. O foukání do nosu dětí, které po narození nekřičí, se zase zmiňuje Talmud, Bible popisuje první resuscitace.

O důležitosti udržet u nedonošených dětí tělesnou teplotu se pak vědělo už ve středověku, kdy se miminka balila třeba do ovčí kůže nebo se novorozenci pokládali do nádoby s peřím.

První jednoduše vyhřívané inkubátory se začaly vytvářet už od 18. století.

Zlomem ve vývoji neonatologie bylo však úmrtí Patricka Kennedyho v roce 1963, který se narodil předčasně a zemřel na dechovou nedostatečnost. Tato událost vedla k následnému intenzivnímu zkoumání, jakým lékem by se dalo pomoci.

Od 90. let 20. století pak lékaři hovoří o takzvané surfaktantové éře, jejíž název je odvozen od léku Surfaktantu, jímž se léčí právě syndrom dechové nedostatečnosti. Sufraktant brání kolapsu plicních sklípků nedovyvinutých plic nedonošených dětí.

Do divadla s negativním testem? Nejspíš od února, řekl Havlíček

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Nevracejte miliardy armádě, diktuje KSČM Babišovi. Trvá na otevření skiareálů

Komunisté trvají na tom, aby vláda Andreje Babiše nevracela 10 miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. Šéf KSČM...

Britská mutace sužuje slánskou nemocnici. Šíří se agresivně, říká ředitel

Slánská nemocnice pracuje na hraně svých možností. Ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček iDNES.cz potvrdil, že se zde...

Koalice odmítla, aby Blatný vysvětlil slova o obětech covidu i 25 miliardách

Poslanci ANO, ČSSD a komunistů, kteří tolerují vlády, zabránili tomu, aby ministr zdravotnictví Jan Blatný musel...

Končí další z Blatného týmu, náměstka Šeda nahradí politický náměstek Černý

Ve funkci náměstka na ministerstvu zdravotnictví končí Aleksi Šedo. Resort to oznámil na Twitteru. Důvodem je podle...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...