Teplo, ticho a tma. Imitace dělohy zachraňuje tisíce nedonošených dětí

aktualizováno 
České matky stále častěji rodí předčasně a mnoho dětí přežívá jenom díky pokročilé lékařské péči. Neblahý trend se zdravotníkům po změně podmínek pro umělé oplodnění podařilo částečně zmírnit, počet nedonošených dětí je však stále alarmující. V umělé děloze končí po porodu každý rok 8 500 dětí.

Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Syn amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho se narodil počátkem srpna před padesáti šesti lety. Ani ne dva dny po porodu však zemřel. Na svět totiž přišel o pět týdnů dřív a nepřežil kvůli komplikacím spojeným s nedostatečně vyvinutými plícemi.

Smrt malého Patricka Kennedyho tehdy odstartovala mohutný výzkum, díky kterému dnes přežívají i předčasně narozené děti o mnoho týdnů dřív, či dokonce s hmotností pod 500 gramů.

Fotogalerie

V Česku se ročně předčasně narodí přes osm a půl tisíce dětí a meziročně jich přibývá. Příčinou jsou často infekce, stále vyšší věk rodiček a mnohočetná těhotenství, při kterých se častěji děti rodí předčasně. Více dvojčat a trojčat souvisí podle lékařů i s metodou umělého oplodnění IVF (mimotělní oplodnění vajíčka), protože se ženám zaváděla v jednom cyklu i tři embrya najednou.

V posledních čtyřech letech se daří počty nedonošených dětí mírně snižovat. Podle lékařů to opět souvisí s umělým oplodněním. Před pěti lety bylo totiž schváleno, že při umělém oplodnění pojišťovna ženě uhradí ne tři, ale čtyři cykly umělého oplodnění, pokud se zavádí vždy jen jedno embryo.

„Po zavedení této změny se nám podařilo snížit vícečetná těhotenství na úroveň, která u nás byla před deseti lety,“ říká předseda Sekce asistované reprodukce ČLS JEP David Rumpík.

Významnou roli však v posledních letech má podle lékařů hlavně posouvání těhotenství do stále vyššího věku. Podle statistik byla hranice průměrného věku rodičky 30 let prolomena okolo roku 2010.

Imitace dělohy

Za předčasně narozené děti se považují ty, které přijdou na svět před 37. týdnem těhotenství (z celkových 40 týdnů). Pomyslná hranice životaschopnosti novorozence je pak okolo 24. týdne těhotenství, odkdy se nedonošené děti zachraňují.

Pokoje pro předčasně narozené děti se osvědčily, nově vznikne i poradna

Zatímco v minulosti se předčasně narození balili do ovčí kůže či pokládali do nádoby s peřím, aby se udržela jejich tělesná teplota, dnes existují sofistikované inkubátory, které automaticky regulují teplotu dle potřeby dítěte, udržují správnou vlhkost, jsou bariérou proti hluku, světlu a hlavně infekcím. Teplo, ticho a tma jsou pak základní atributy, které je třeba splnit, aby mělo dítě už od začátku dobré podmínky pro další vývoj.

Dnešní moderní inkubátory dokážou vysoké nároky na péči o nedonošené děti velmi dobře splnit, základem je imitovat co nejvíc prostředí dělohy. Vlhkost uvnitř inkubátoru bývá u nejmenších dětí běžně 80- i 90procentní, teplota u nejvíce nedonošených dětí může být až 35 stupňů.

„Imitovat prostředí dělohy pomáhají pomůcky jako třeba pelíšek nebo hnízdo. Jsou ze speciálního měkkého materiálu a tvarem připomínají právě děložní lůžko. Dítě v něm má oporu, cítí se bezpečně a může zaujmout správnou polohu. Preferuje se embryonální poloha se skrčenýma nohama a kolínky přitaženými k bříšku,“ vysvětluje lékař Marek Kučera z Jednotky intenzivní a resuscitační péče pro novorozence FN Brno, kde se loni starali o více než 600 nezralých novorozenců.

Extrémně nedonošené děti

Šance na přežití dítěte, které při narození váží méně než půl kila, je asi 25 procent. Dle týdne těhotenství je u dětí narozených po 25. týdnu naděje až 85procentní.

Existuje však ještě jakási „šedá zóna“ – období mezi 22. a 25. týdnem těhotenství, kdy lékaři mohou rozhodnout, zda dítě budou zachraňovat. U takto extrémně nedonošených dětí mohou totiž hrozit trvalé následky, a to zejména pokud trpí více obtížemi najednou.

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

„Můžeme se rozhodnout ve smyslu neposkytnutí či ukončení péče, pokud je porod dříve než ve 24. týdnu těhotenství, pokud jsou dopředu známé přidružené komplikující faktory a pokud je stav novorozence natolik špatný, že máme jistotu o nepříznivé prognóze, nebo když se dítě narodí s vadou neslučitelnou se životem, například závažnou vrozenou vadou mozku,“ popisuje Kučera. Do rozhodování lékaři zapojují i rodiče.

Předkové dávali děti do peří a foukali jim do nosu

O možnostech, jak zajistit dýchání novorozenců, se rozepsal už dávno před naším letopočtem starověký řecký lékař Hippokrates. O foukání do nosu dětí, které po narození nekřičí, se zase zmiňuje Talmud, Bible popisuje první resuscitace.

O důležitosti udržet u nedonošených dětí tělesnou teplotu se pak vědělo už ve středověku, kdy se miminka balila třeba do ovčí kůže nebo se novorozenci pokládali do nádoby s peřím.

První jednoduše vyhřívané inkubátory se začaly vytvářet už od 18. století.

Zlomem ve vývoji neonatologie bylo však úmrtí Patricka Kennedyho v roce 1963, který se narodil předčasně a zemřel na dechovou nedostatečnost. Tato událost vedla k následnému intenzivnímu zkoumání, jakým lékem by se dalo pomoci.

Od 90. let 20. století pak lékaři hovoří o takzvané surfaktantové éře, jejíž název je odvozen od léku Surfaktantu, jímž se léčí právě syndrom dechové nedostatečnosti. Sufraktant brání kolapsu plicních sklípků nedovyvinutých plic nedonošených dětí.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky
Premium

Malostranský zápisník: Když se ještě nestávkovalo za marxismus, ale proti

Jak se liší Filozofická fakulta ročník 1989 od ročníku 2019? Malostranský zápisník tentokrát o váhavých filozofech,...

Ceny paměti národa získaly osobnosti z pěti postkomunistických zemí

V pražském Národním divadle byly předány Ceny paměti národa. Obecně prospěšná společnost Post Bellum ocenila letos již...

Stroje klapou, cyklostyl barví. Fakulta se vrátila do dnů okupační stávky

Studentskou okupační stávku si na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali tehdejší aktéři...

Trikolora patří nám všem, zaznělo při odhalení plastiky v Litoměřicích

U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce dopoledne odhalili v Litoměřicích sochařské dílo. Na rohu budovy na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz