Na broumovské pastviny ve východních Čechách se snáší tma. Největší z místních farmářů Jan Šefc bere do ruky pistoli, poplašné náboje a sedá do terénní toyoty. Musí objet stovky hektarů, na kterých chová přes tři tisíce ovcí, aby od ohradníků odehnal vlky, kteří jemu a okolním farmářům ovce po desítkách zabíjejí. Zoufalým farmářům dochází trpělivost a je jen otázka času, kdy jim prasknou nervy a začnou vlky vybíjet.
Fotogalerie |
„Najedu 98 kilometrů každý den, od května do prvního sněhu, kdy ovce zavíráme,“ vypráví Šefc naštvaně, zatímco projíždíme první pastvinou po vyježděných rozbahněných kolejích. „Auta dostávají zabrat, jedno je v servisu, druhým jezdíme. Pak je vystřídáme a tak pořád dokola,“ říká. „Benzin, opravy, plat lidem, kteří se při hlídání stád střídají… Ročně mě to vyjde na 600 tisíc korun,“ počítá.
Jenže nic jiného mu nezbývá, nechce-li jen čekat, až vlci dostanou hlad. „Naposledy jsme hlídali stádo támhle na kopci,“ ukazuje do tmy. „A vlk přešel silnici a přišel do ohrady přímo za barákem. Pobil třicet březích ovcí, byl to strašný pohled,“ dodává naštvaně.
Vlci jsou na Broumovsku už rok, doupě může být i na pasece plné hub |
Halogeny na střeše teréňáku svítí na stádo za plotem. Ovce si už zvykly, ledabyle popojdou pár metrů. Padá první ohlušující rána, stádo zmizí ve tmě. Tohle musí spolehlivě odradit i vlka. „Ale na jak dlouho?“ přemýšlí Šefc nahlas. „Myslím, že jednou zjistí, že než objedu všechny pastviny a vrátím se znovu na stejné místo, nějakou dobu to trvá, zhruba hodinu a půl. Ta bestie si to vyčíhá a mezitím bude moct hodovat,“ říká. „Co budeme dělat pak, to fakt netuším,“ krčí rameny.
Šefc střílí do vzduchu rány, případně světlice, aby šelmy zastrašil. Jiní farmáři, kteří chovají méně ovcí a škody mají ještě větší, se už s vlky tak párat nechtějí. Farmář Lukáš Krecbach z Adršpachu jezdí po pastvinách s kulovnicí s nočním viděním, dalekohledem a fotopastmi, které líčí na stromy. Objíždí zbytek svého stáda, které mu vlk ještě nevybil, a zvyšuje oplocení.