Na pozemku vojáka postavili cestu k příbuzným poslance. Spor řeší i premiér

  7:33aktualizováno  17:04
Původně malicherný spor o nepatrnou nudličku země dospěl až na stůl premiéra Jana Fischera. V rozepři mezi poslancem za ČSSD Františkem Novosadem, který v těchto dnech ve věci předsedu vlády interpeloval, a rotmistrem 7. mechanizované brigády Jiřím Hrbáčkem, teď už padají silná slova a výhrůžky.

K nemovitostem Novosadovy rodiny vede nová silnice přes pozemky vojáka Hrbáčka (na snímku) | foto: Dalibor GlückMF DNES

Novosad a jeho příbuzní vojáka obviňují, že jim vyhrožuje fyzickou likvidací a vypálením jejich domů ve vesnici Halenkov na Vsetínsku. Ostatní obyvatelé vsi však jejich slova nepotvrzují.

Oč jde? K nemovitostem Novosadovy rodiny vede nová silnice přes pozemky vojáka Hrbáčka. Tu postavila obec bez Hrbáčkova vědomí a souhlasu, když byl na misi v Afghánistánu. Hrbáček po svém návratu požádal o odstranění černé stavby. A to se Novosadovým nelíbí. Od té doby tvrdí, že je Hrbáček terorizuje.

Poslanec za ČSSD František Novosad"V Halenkově jsem vyrůstal, takže se na mou kancelář ve Vsetíně obrátili vystrašení lidé, kteří se pod rotmistrovými pohrůžkami bojí pouštět děti samotné do školky. S nikým se ten Hrbáček prý nebude mazlit. A když mu nebude vyhověno, tak své odpůrce postřílí a vypálí," říká Novosad. Že využívá interpelace na premiéra, aby se zastal vlastní rodiny, však zamlčuje.

Poslanec: Poženu to výš


Jenže například starousedlice Františka Maňáková, která s rodinou Hrbáčkových sousedí, říká, že jde o hodné lidi, kteří jí rádi pomáhají.

Poslanec Novosad má však jasno: rotmistr Hrbáček je zralý na psychiatra, tudíž i na vyhazov z armády, protože terorizuje nepohodlné sousedy, líčí na ně zákeřné nástrahy a vyhrožuje likvidací. Voják něco takového odmítá.

"Byl jsem v Afghánistánu a manželka na několikadenním školení v Brně. Když pak přijela domů, nemohla věřit vlastním očím. Přes pozemek, na němž stojí náš dům, vedla nová silnice k pozemkům rodiny Novosada. Požádali jsme proto stavební úřad o odstranění této černé stavby. Úřady shledaly mou stížnost jako oprávněnou, jenomže já byl téměř vzápětí za odplatu označen za teroristu, jenž ohrožuje spoluobčany," popisuje Hrbáček příčinu svých obtíží.

Ve včerejším regionálním týdeníku Jalovec vyšel o Hrbáčkovi dokonce článek s titulkem "Dům vám zapálím, vás postřílím", v němž poslanec Novosad líčí rotmistra jako individuum, které pohazuje v lese výbušniny bez ohledu, že mohou ublížit dětem.

"Překročilo to únosnou mez, a pokud neuspěji s interpelací u premiéra, aby armáda chování vojáka Hrbáčka vyšetřila, obrátím se i na prezidenta Václava Klause, který je vrchním velitelem ozbrojených sil," slibuje Novosad. Ministerstvo obrany podle něj jen mlží a chce nepříjemný skandál ututlat.

Z ráje se stalo peklo


"Přistěhovali jsme se kdysi do panenské krajiny se vzácnými ekosystémy. Dnes je tento ráj pro nás paradoxně peklem. Ty řeči, že jsem lidem v Halenkově nebezpečný, ze sebe jen tak 'nesmyju'," stěžuje si Hrbáček, který je dočasně v Bechyni.

Pro změnu do Vsetína se kvůli skandálu přestěhovala i jeho manželka Pavla: "Neoprávněné obvinění manžela si žije vlastním životem a my se mu nemůžeme nijak bránit." Na otázku, zda ve svém sporu s poslancem vytrvá a bude trvat na odstranění černé stavby, nebyl včera roztrpčený rotmistr schopen odpovědět.

Za svého vojáka se zaručuje i jeho velitel Ivo Středa. Podle něj policejní šetření neprokázalo, že Hrbáček terorizuje občany Halenkovic. "Nic jsme pod koberec nezametli a vše řádně vyšetřili. Rotmistr je v mých očích i nadále bezúhonný voják," říká plukovník Středa. Podezření, že by vyšetřování neprobíhalo objektivně, jednoznačně odmítá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Najdete na iDNES.cz