NKÚ: Drábkův systém výplaty dávek stál pětkrát víc, než se slibovalo

  9:16aktualizováno  9:16
Zavedení nového informačního systému pro výplatu sociálních dávek se kvůli různým dodatkům k rámcové smlouvě pětinásobně prodražilo. Vyřízení žádostí navíc trvá dlouho, ministerstvo práce a sociálních věcí totiž nezajistilo testování nových aplikací a neproškolilo uživatele v jejich užívání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na přínosy a náklady zřízení Úřadu práce ČR. Ten vznikl počátkem dubna 2011 sjednocením 77 samostatných úřadů práce.

Kontroloři prověřili také nový informační systém pro výplatu sociálních dávek. Ten naběhl do ostrého provozu od začátku roku 2012 a jeho zavedení souviselo se sjednocením výplaty nepojistných dávek pod Úřad práce ČR.

Systém výplaty sociálních dávek zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí ještě pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) a od začátku ho provázejí potíže a kritika. Kvůli korupční aféře svého náměstka Vladimíra Šišky, který nabízel úplatek za přidělení této zakázky konkrétní firmě, později Drábek rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí (více čtěte zde).

K zajištění nového systému využilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) rámcovou smlouvu, kterou uzavřelo Ministerstvo vnitra s poskytovatelem licencí k produktům Microsoft v červenci 2011. Podle této smlouvy mělo MPSV uhradit 435 milionů korun. Tato cena zahrnovala služby v hodnotě 107 milionů a licence k produktům za 328 milionů korun.

Ministerstvo však uzavřelo k rámcové smlouvě osm dodatků, kvůli kterým cena postupně vylétla ze 107 milionů na 1,6 miliardy korun. Celková částka tak narostla na 2 miliardy, tedy na pětinásobek původní ceny.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka však NKÚ interpretuje výsledky svých šetření špatně. Ministerstvo prý při výplatě sociálních dávek naopak dokázalo významně ušetřit na provozních nákladech.

"Ze státního závěrečného účtu je jasné, že na provozu a investicích do informačních systémů uspořilo MPSV několik stovek miliónů korun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů korun. Jakkoli to výsledky šetření NKÚ potvrzují, ve své tiskové zprávě se o tom NKÚ nezmiňuje," uvedl Drábek. Ne všechny dodatky se prý týkaly vyplácení dávek a to, že s růstem smluvních závazků roste cena, je podle něho zákonité.

Ministerstvo podcenilo rizika, tvrdí NKÚ

Podle Málkové ministerstvo podcenilo rizika a smluvně neošetřilo testování nových agendových aplikací. Jejich testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem. Ministerstvo smluvně nezajistilo ani proškolení uživatelů nových aplikací.

"V důsledku toho vyřízení jedné žádosti v prvních dvou měsících provozu nového systému trvalo mnohonásobně delší dobu než před jeho spuštěním," uvedla Málková. O nepřipravenosti aplikací prý svědčí i vysoká frekvence nasazování nových verzí a časté odstraňování chyb v prvních osmi měsících ostrého provozu systému.

Například u aplikace Hmotná nouze byly do pilotního provozu nasazovány nové funkcionality v průměru jedenkrát za pět a půl dne, chyby se pak opravovaly v průměru každé dva dny. Podle NKÚ systém výplaty dávek zůstal v chodu jen díky mimořádnému nasazení zaměstnanců Úřadu práce ČR, o čemž svědčí i nárůst přesčasových hodin.

Kontroloři se zaměřili také na vznik Úřadu práce České republiky. Od jeho zřízení k 1. dubnu 2011 si MPSV slibovalo úsporu ve výši 200 milionů korun ročně. V roce 2011 sice vybrané provozní náklady oproti roku 2010 klesly o 229 milionů korun, ale podle NKÚ úsporu výrazně ovlivnila i vládní úsporná opatření, plošné snížení tabulkových mezd zaměstnanců Úřadu práce ČR o dva platové stupně nebo rušení pracovních míst.

Problémy provází systém vyplácení dávek už druhý rok

Nynější informační systém pro vyplácení dávek, který ministerstvo pod vedením svého někdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09) nevybralo v soutěži, provázejí od počátku potíže. Systém nejprve zcela zkolaboval a úředníci vypláceli dávky za pomoci bloku a tužky. Někteří lidé navíc dávku nedostali včas, jiní peníze naopak čerpali dvakrát (více čtěte zde).

Kvůli problematickému tendru čelí obvinění Drábkův tehdejší náměstek Vladimír Šiška (více čtěte zde). Ten totiž odstavil firmu OKsystem, která službu pro ministerstvo dělala 20 let. Ministerstvo následně bez výběrového řízení zakázku zadala jiným spřízněným firmám.

MPSV nyní plánuje odstartovat obří tendr na dodavatele nového informačního systému pro vyplácení dávek za 1,4 miliardy korun.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Zásah bezpečnostních složek proti studentskému průvodu během 17. listopadu odstartoval události, které před 30 lety...

Ze společnosti se vytratila solidarita a humanismus, myslí si Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se domnívá, že ze společnosti zmizely základní zásady, jako je solidarita a...

Proč bojovat s genderovými stereotypy? V Rozstřelu odpoví psycholog Procházka

Před několika dny se v Praze uskutečnila největší evropská konference LGBT aktivistů. Hlavním tématem bylo prosazování...

Premium

Zuzana chtěla jen hlasovat na Facebooku. Hacker díky ní ukradl desetitisíce

Časy, kdy vrcholem schopností digitálních zločinců byl špatnou češtinou napsaný vyděračský e-mail, už jsou dávno pryč....

Najdete na iDNES.cz