NKÚ: Drábkův systém výplaty dávek stál pětkrát víc, než se slibovalo

  9:16aktualizováno  9:16
Zavedení nového informačního systému pro výplatu sociálních dávek se kvůli různým dodatkům k rámcové smlouvě pětinásobně prodražilo. Vyřízení žádostí navíc trvá dlouho, ministerstvo práce a sociálních věcí totiž nezajistilo testování nových aplikací a neproškolilo uživatele v jejich užívání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na přínosy a náklady zřízení Úřadu práce ČR. Ten vznikl počátkem dubna 2011 sjednocením 77 samostatných úřadů práce.

Kontroloři prověřili také nový informační systém pro výplatu sociálních dávek. Ten naběhl do ostrého provozu od začátku roku 2012 a jeho zavedení souviselo se sjednocením výplaty nepojistných dávek pod Úřad práce ČR.

Systém výplaty sociálních dávek zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí ještě pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) a od začátku ho provázejí potíže a kritika. Kvůli korupční aféře svého náměstka Vladimíra Šišky, který nabízel úplatek za přidělení této zakázky konkrétní firmě, později Drábek rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí (více čtěte zde).

K zajištění nového systému využilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) rámcovou smlouvu, kterou uzavřelo Ministerstvo vnitra s poskytovatelem licencí k produktům Microsoft v červenci 2011. Podle této smlouvy mělo MPSV uhradit 435 milionů korun. Tato cena zahrnovala služby v hodnotě 107 milionů a licence k produktům za 328 milionů korun.

Ministerstvo však uzavřelo k rámcové smlouvě osm dodatků, kvůli kterým cena postupně vylétla ze 107 milionů na 1,6 miliardy korun. Celková částka tak narostla na 2 miliardy, tedy na pětinásobek původní ceny.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka však NKÚ interpretuje výsledky svých šetření špatně. Ministerstvo prý při výplatě sociálních dávek naopak dokázalo významně ušetřit na provozních nákladech.

"Ze státního závěrečného účtu je jasné, že na provozu a investicích do informačních systémů uspořilo MPSV několik stovek miliónů korun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů korun. Jakkoli to výsledky šetření NKÚ potvrzují, ve své tiskové zprávě se o tom NKÚ nezmiňuje," uvedl Drábek. Ne všechny dodatky se prý týkaly vyplácení dávek a to, že s růstem smluvních závazků roste cena, je podle něho zákonité.

Ministerstvo podcenilo rizika, tvrdí NKÚ

Podle Málkové ministerstvo podcenilo rizika a smluvně neošetřilo testování nových agendových aplikací. Jejich testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem. Ministerstvo smluvně nezajistilo ani proškolení uživatelů nových aplikací.

"V důsledku toho vyřízení jedné žádosti v prvních dvou měsících provozu nového systému trvalo mnohonásobně delší dobu než před jeho spuštěním," uvedla Málková. O nepřipravenosti aplikací prý svědčí i vysoká frekvence nasazování nových verzí a časté odstraňování chyb v prvních osmi měsících ostrého provozu systému.

Například u aplikace Hmotná nouze byly do pilotního provozu nasazovány nové funkcionality v průměru jedenkrát za pět a půl dne, chyby se pak opravovaly v průměru každé dva dny. Podle NKÚ systém výplaty dávek zůstal v chodu jen díky mimořádnému nasazení zaměstnanců Úřadu práce ČR, o čemž svědčí i nárůst přesčasových hodin.

Kontroloři se zaměřili také na vznik Úřadu práce České republiky. Od jeho zřízení k 1. dubnu 2011 si MPSV slibovalo úsporu ve výši 200 milionů korun ročně. V roce 2011 sice vybrané provozní náklady oproti roku 2010 klesly o 229 milionů korun, ale podle NKÚ úsporu výrazně ovlivnila i vládní úsporná opatření, plošné snížení tabulkových mezd zaměstnanců Úřadu práce ČR o dva platové stupně nebo rušení pracovních míst.

Problémy provází systém vyplácení dávek už druhý rok

Nynější informační systém pro vyplácení dávek, který ministerstvo pod vedením svého někdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09) nevybralo v soutěži, provázejí od počátku potíže. Systém nejprve zcela zkolaboval a úředníci vypláceli dávky za pomoci bloku a tužky. Někteří lidé navíc dávku nedostali včas, jiní peníze naopak čerpali dvakrát (více čtěte zde).

Kvůli problematickému tendru čelí obvinění Drábkův tehdejší náměstek Vladimír Šiška (více čtěte zde). Ten totiž odstavil firmu OKsystem, která službu pro ministerstvo dělala 20 let. Ministerstvo následně bez výběrového řízení zakázku zadala jiným spřízněným firmám.

MPSV nyní plánuje odstartovat obří tendr na dodavatele nového informačního systému pro vyplácení dávek za 1,4 miliardy korun.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz