Ministr Liška vyjmenoval na tiskové konferenci sedm bodů, kterým se chce v letošním školním roce věnovat.

Ministr Liška vyjmenoval na tiskové konferenci sedm bodů, kterým se chce v letošním školním roce věnovat. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ministr Liška představil svých sedm předsevzetí pro nový školní rok

  • 7
Pro nadcházející školní rok si ministr školství Ondřej Liška dal celkem sedm předsevzetí. Mezi prioritami je pomoc školám, které musí učit podle nových vzdělávacích programů, či novela školského zákona. Dál chce řešit i platy učitelů.

Na tiskové konferenci k začátku školního roku Liška zopakoval, že hodlá požadovat navýšení prostředků pro regionální školství. Peníze by měly putovat do peněženek učitelů, ale také na pomůcky. Ministr upozornil na české předsednictví Evropské unii, které bude pro jeho resort důležité.

1) Podpora školních vzdělávacích programů
Nejdůležitější změnou, která se v současné době ve školství odehrává, je podle Lišky reforma vzdělávacích programů. - čtěte Školská reforma: “Při hodině dobrý učitel jen nemele“

"Letos se podle školních vzdělávacích programů začnou učit další děti přicházející do prvních a šestých ročníků základních škol a prvních ročníků osmiletých gymnázií. Ty, co začaly loni, samozřejmě pokračují dál. Už příští rok navíc na nově vytvořené školní vzdělávací programy přejdou gymnázia a některé odborné školy," připomněl ministr Liška.


Cílem ministerstva školství je co nejvíce podpořit školy, které se musí s novou výukou vypořádat. V každém kraji by tedy mělo vzniknout konzultační centrum, které by nabízelo pomoc.  

"Chceme předejít nářkům škol, že jim s reformou nepomáháme," řekl na tiskové konferenci Liška.

2) Legislativní změny
Na stolech poslanců a senátorů leží v současné době druhá vlna novely školského zákona. První vlna obsahuje kolem padesáti změn, které se mimo jiné týkají zpoplatnění posledního ročníku v mateřských školách či umožnění školní docházky už v pěti letech. - čtěte Školní rok přinese dvě novinky, další změny leží v parlamentu

V letošním školním roce se ministerstvo školství hodlá zabývat i druhou vlnu novely školského zákona, která se bude například řešit snazší odvolatelnost ředitelů či úpravu individuálního vzdělávání žáků.

Novela by podle Lišky měla vyřešit problémy, jež přineslo původní znění školského zákona nebo jimiž se zákon vůbec nezabýval.

3) Financování
Liška přislíbil, že bude požadovat při jednání o státním rozpočtu navýšení prostředků pro regionální školství. Podle ministra platí, co na slíbil mateřským, základním a středním školám, tedy že v příštím roce učitelé dostanou o čtyři miliardy navíc. - čtěte Školské odbory před stávkou: Pokud nám nevyhoví, bude hůř

Liška by chtěl ve státním rozpočtu najít víc peněz i na školní pomůcky. Pro vysoké školy bude ministr požadovat o dvě miliardy navíc. 

4) Možnost čerpat prostředky z evropských fondů
V nadcházejícím školním roce chce ministerstvo školství předkládat projekty zaměřené na podporu základních a středních škol.

"Podařilo se nám dohnat zpoždění, které vzniklo za předchozího vedení ministerstva, což říkáme už nějakou dobu. Ale teprve v příštích měsících a letech začnou být vidět výsledky. Dopad, který budou mít miliardy z evropských fondů na naši vzdělávací soustavu, bude obrovský," tvrdí ministr Liška.

5) Podpora dětí se speciálními vzdělávacími potřebami
Ministr Liška chce i nadále podporovat děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Letos by měla podpora mířit do regionů. V každém kraji by mělo vzniknout centrum, jehož cílem bude pomáhat znevýhodněným dětem a školám.

6) Kam směřuje ministerstvo školství
Liška chce stanovit klíčové problémy ve školství, propojit jednotlivé projekty ministerstva a vytvořit ucelenou koncepci.

7) České předsednictví Evropské unii
Letošní školní rok bude podle Lišky důležitý také proto, že Česká republika bude od ledna předsedat Radě Evropské unie.

"Rozhodl jsem se zřídit post náměstka pro evropské záležitosti a chci docílit toho, aby české školství bylo v porovnání s Evropou konkurenceschopné, především co se týče vysokých škol či výzkumu," vysvětlil Liška.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video