ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Stát přestane zjišťovat, zda je za pozitivním PCR testem omikron

  • 202
Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší diskriminační PCR testy, které ukazují na variantu omikron. Kvůli plošnému rozšíření varianty koronaviru omikron už nejsou nezbytné. Uvolní se tak kapacity pro větší množství testů.

Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými diskriminačními PCR testy, které mohou ukázat podezření na některou z variant koronaviru. Vyplývá to ze zveřejněného zrušení mimořádného opatření. V současné době se tak vyšetřují všechny vzorky u lidí s příznaky. Kvůli plošnému rozšíření varianty koronaviru omikron už nejsou nezbytné, jejich zrušením se uvolní kapacity testování.

Kapacita odběrů PCR testů je 160 tisíc denně. Laboratoře ale mají své limity

Podíl pozitivních vzorků, které mají laboratoře znovu vyšetřit touto metodou, se různými mimořádnými opatřeními měnil od loňského listopadu několikrát. Do prosince se takto vyšetřovalo 30 procent vzorků, poté desetina a od 26. prosince, kdy se začala šířit varianta omikron, u všech vzorků pacientů, kteří měli příznaky nemoci.

„Na základě skutečnosti, že varianta omikron v současnosti představuje 95 procent všech nově laboratorně potvrzených případů onemocnění covid-19, není dále účelné ponechávat pro poskytovatele zdravotních služeb provádějících laboratorní vyšetření na přítomnost viru metodou RT-PCR povinnost provádět diskriminační PCR vyšetření u definované skupiny pozitivních vzorků,“ píše se v odůvodnění.

Diskriminační PCR je opakovaný PCR test, při kterém se výsledky srovnávají s průběhem testu, který mají různé varianty koronaviru uložené do mezinárodní databáze. Podle pondělní zprávy Státního zdravotního ústavu je podíl omikronu už 95 procent a objevuje se už také nová podvarianta BA.2, která se rozšířila v Dánsku a Švédsku.

Část vzorků, u kterých diskriminační PCR odhalilo podezření na variantu omikron, laboratoře posílají do vybraných laboratoří na takzvanou celogenomovou sekvenaci. Až toto vyšetření určí variantu koronaviru definitivně, výsledky jsou známé za jeden až tři týdny. Za posledních 30 dní bylo takových sekvenací provedeno asi 1500.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek za TOP 09 ve čtvrtek řekl, že denní kapacita PCR testů v Česku je asi 200 tisíce za den. Odhalit může až 120 tisíc pozitivních vzorků. Ve středu, kdy přibylo zatím nejvíc pozitivních testů od začátku pandemie, bylo PCR testů asi 135 tisíc. Ukázaly více než 54 600 lidí, u kterých se nákaza prokázala poprvé, a více než 4900 opakovaně pozitivních.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video