Kryl, Bílá i padlí čeští vojáci. Zeman vyznamenal celkem 33 osobností

  20:01aktualizováno  21:00
Prezident Miloš Zeman ocenil na Hradě celkem třiatřicet osobností. Medaili za hrdinství in memoriam udělil například pěti vojákům, kteří zemřeli letos při sebevražedném atentátu v Afghánistánu. Řád bílého lva dostal slovenský premiér Robert Fico, ocenění získaly i zpěvačky Lucie Bílá a Hana Hegerová.

„Je tu více než třicet vyznamenaných a většinu z nich spojuje jedno slovo, a tím je odvaha,“ zahájil svou řeč Zeman. Poté vyjmenoval několik historických okamžiků, aby tím naznačil jména některých oceněných. Zmínil například jméno katolického kněze z Lidic Josefa Štembery, kterého nacisté popravili v roce 1942 společně s dalšími obyvateli této středočeské obce.

PŘEHLEDNĚ: Koho letos Zeman ocenil

Následně se už dostal k udílení jednotlivých ocenění. Slovenský premiér Robert Fico si podle Zemana vysloužil Řád bílého lva za skvělé československé přátelské vztahy. „Jsem také rád, že mohu vyznamenat dvě hvězdy českého pěveckého nebe - královnu českého šansonu a českou slavici,“ řekl Zeman krátce předtím, než předal ocenění Lucii Bílé. Druhá zpěvačka - Hana Hegerová - na slavnost nedorazila ze zdravotních důvodů, ocenění proto vyzvedl její vnuk.

Zeman nezapomněl při oceňování ani na dva filmaře, kteří jsou mu blízcí. Filip Renč, který dostal medaili za zásluhy v oblasti umění, mu natočil před prezidentskou kampaní předvolební klip. Druhý filmař Robert Sedláček zase o Zemanovi nasnímal dokument. Sedláček se zároveň postaral během slavnosti o netradiční vsuvku, na předávání cen totiž dorazil velmi zvláštně oblečený. Zatímco všichno ostatní měli společenské oblečení, on přišel v triku a fleecové bundě.

Padlí vojáci nejsou žoldáci, prohlásil Zeman:

Někteří pozvaní hosté se rozhodli na Hrad nedorazit. Veřejně to oznámil například rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Svým postojem se rozhodl podpořit dva kolegy z vysokoškolské sféry - rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. S oběma měl Zeman v minulosti neshody.

Vyznamenání pro Churchilla a Wintona

Fotogalerie

Už během odpoledne udělil Zeman nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi a in memoriam bývalému předsedovi britské vlády, ikoně britského boje proti nacistickému Německu Winstonu Churchillovi. Winton, kterému je 105 let, převzal vyznamenání z rukou hlavy státu na zvláštní ceremonii na Pražském hradě osobně, vyznamenání pro Churchilla převzal jeho vnuk Nicholas Soames (více o ceremoniálu čtěte zde).

„Stydím se za to, že k tomuto vyznamenání v obou případech dochází tak pozdě. Ale jedno české přísloví říká: ‚Better late, than never‘ (Lepší pozdě než nikdy),“ řekl při ceremonii Zeman. Připomněl, že jako prezident předal už mnoho vyznamenání. „Žádné z nich mě nenaplňuje takovou úctou a takovou pokorou jako právě dnešní vyznamená dvou velkých Britů,“ uvedl.

Ve Wíntonově případě však ono „nikdy“ neplatí od roku 1998. V tomto roce tehdejší prezident Václav Havel udělil Wintonovi Řád T. G. Masaryka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Statisíce lidí mají šanci uniknout z dluhové pasti, rozhodují poslanci

První místopředseda STAN Vít Rakušan, šéf poslaneckého klubu Jan Farský a...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že dostanou šanci na úplné oddlužení, když před...

Ovlivňování soudců z Hradu může vyústit až v pokus o sesazení Zemana

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Počínáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se s vědomím prezidenta Miloše Zemana snažil ovlivňovat...

Škoda 1,5 miliardy a tisíce okradených. Policie vyšetřuje obří podvod

Ilustrační snímek

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili dvaačtyřicetiletého muže z podvodu se škodou asi...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY – STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz