Vztahy mezi Lipavským a Zemanem jsou dlouhodobě vyostřené.

Vztahy mezi Lipavským a Zemanem jsou dlouhodobě vyostřené. | foto: Kancelář prezidenta republiky

Spory o Izrael. Zeman chce omluvou Lipavského „proplesknout“, míní politolog

  • 99
Spor prezidenta republiky Miloše Zemana s pirátským ministrem zahraničí Janem Lipavským pokračuje. Podle hlavy státu způsobil Lipavský krizi česko-izraelských vztahů a Zeman se za to chce nyní svému izraelskému protějšku chce omluvit. Slova hlavy státu jsou sice přehnaná, ale postoj šéfa diplomacie působí v koalici nepokoje, míní politolog Josef Mlejnek.

„Lipavský teď dokázal, že není na svém místě, tím, že vyvolal krizi v našich vztazích s Izraelem. A protože sem za několik málo týdnů přijede izraelský prezident Jicchak Herzog, tak se mu chci jako hlava státu za našeho ministra zahraničí omluvit,“ uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES.

Svým výrokem narážel na nedávný krok české diplomacie. Česko se totiž v polovině června nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva, která je vůči Izraeli kritická. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Co se týče Rady OSN pro lidská práva, ČR vloni odmítla samotný vznik vyšetřovací komise. Zdůrazňuji, že žádná ze zemí EU vznik komise v loňském roce nepodpořila. Nyní jsme se připojili ke společnému kritickému prohlášení EU, protože jsme členským státem,“ uvedl pro iDNES.cz ministr Lipavský.

Partnerství Česka a Izraele naopak dle jeho slov zažívá nyní nejlepší časy, o čemž prý svědčí i návštěva místopředsedy vlády Ivana Bartoše v Izraeli tento týden. „Ze setkáních, která jsem absolvoval, rozhodně o žádné krizi ve vztazích nelze hovořit,“ doplnil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Zahraniční politiku tvoří vláda, nikoliv prezident republiky, a stanovisko vlády je v této věci stále stejné,“ dodal ministr Lipavský.

Petra Fialu mám rád, ale moc jim to nejde, říká prezident Miloš Zeman

Politolog Josef Mlejnek poukazuje, že rozhodnutí české diplomacie je skutečně překvapivé. „V OSN mají většinu státy, které jsou vůči Izraeli kritické. Česká republika se v minulosti opakovaně zapojila do menšinové skupiny podporovatelů Izraele na půdě OSN,“ vysvětluje kontext.

Změna nicméně může být spojena s českým předsednictvím. „Evropská unie více manévruje a snaží se být v konfliktu Izrael-Palestina neutrální. Je možné, že i my se přesunujeme do jiného jízdního pruhu, protože předsednická země by měla hájit většinovou politiku Unie,“ myslí si Mlejnek. Samotný Izrael přitom podle politologa pozici EU vnímá jako z části propalestinskou.

Lipavského přístup budí rozpaky

Část vládních představitelů ale s tímto „jízdním pruhem“ rovněž nesouhlasí. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová sice gesto Zemana odsoudila, zároveň ale vyzvala Lipavského, aby zmíněnou zprávu jednoznačně odsoudil.

„Tato laciná gesta prezidenta Miloše Zemana jsou podle mě zcela zbytečná. Když měl sám svůj vztah k Izraeli vyjádřit činy, tak radši zůstal na Rhodosu s ruským agentem KGB Jakuninem, než aby přiletěl na pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perése. Nicméně zprávu komise Rady OSN považuji vůči Izraeli za předpojatou. Tento postoj už koneckonců Česko vyjádřilo a pan Lipavský by tak měl být konzistentní a přidat se k zemím, které ji opětovně odsoudily,“ uvedla Pekarová Adamová pro iDNES.cz.

Lipavský: S Putinem je třeba čas od času mluvit a znát stav jeho mysli

Podobně se vyjádřil i lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. „To co se odehrálo skutečně znejistělo izraelskou stranu. Česko bylo i proti vzniku komise, není proto důvod se zprávou vůbec zabývat a bylo na místě se k jejímu odsouzení připojit,“ uvedl Bartošek. Zemanovu reakci a plánovanou omluvu označil v tomto kontextu za pochopitelnou.

Bartošek z pozice předsedy Meziparlamentní skupiny přátel ČR - Izrael svolal jednání. K němu přizval i ministra Lipavského, aby jim vysvětlil svou pozici. „Z jeho úst jasně zaznělo, že Izrael je vnímaný jako klíčový strategický partner,“ sdělil místopředseda Bartošek. Zahraniční výbor Lipavského dle jeho slov vyzval, aby o podobných změnách vždy předem informoval.

Politolog Mlejnek vysvětluje, že Piráti jsou v rámci koalice k Izraeli rezervovanější. „Politika Pirátské strany vůči Izraeli je blízká politice Evropské unie. Je tedy otevřenější k diplomatickému, konsensuálnímu řešení izraelsko-palestinské otázky. Lipavský není proizraelský jestřáb, který by vehementně podporoval například přesun izraelské ambasády do Jeruzaléma,“ uvádí odborník.

Osobní nevraživost

Negativní názor má prezident Zeman na pirátského ministra dlouhodobě. S tím mohou podle politologa Mlejnka souviset i Zemanova vyostřená slova a plány se za něj omlouvat. „Prezident Zeman pravděpodobně stále nevydýchal samotné jmenování Lipavského. Pokud není po jeho vůli a má s daným člověkem problém, snaží se ho lidově řečeno ‚proplesknout‘,“ komentuje Mlejnek.

Izraelské střely zabily na Západním břehu reportérku televize Al-Džazíra

Komise OSN dlouhodobě vyšetřuje porušování lidských práv Palestinců ze strany Izraele. Ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům.

Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi oběma státy. Zprávu odsoudilo 22 zemí včetně Spojených států.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video