Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Ústavní právník: Sněmovna nemůže rozhodnout o Zemanovi dřív než 8. listopadu

  19:04
Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí v podvečer oznámil, že prezident Miloš Zeman není způsobilý vykonávat svůj úřad. Podkladem k tomu byla zpráva Ústřední vojenské nemocnice, kde je Zeman hospitalizován. Podle Vystrčila je prezident dočasně indisponován k výkonu svého povolání, a tak budou Senát i Sněmovna hlasovat o aktivaci článku 66 Ústavy ČR. Ústavní právník Jan Kysela pro iDNES.cz objasňuje, co bude nyní následovat.

Ústavní právník Jan Kysela. | foto: Profimedia.cz

Předseda Senátu Miloš Vystrčil informoval o tom, že Senát bude hlasovat o aktivaci ústavního článku 66 o zbavení prezidenta pravomocí. Kdo všechno a v jakém počtu musí hlasovat pro to, aby došlo k jeho aktivaci?
Jsou to většiny jak v Senátu, tak ve Sněmovně. Záleží na tom, kolik jich přijde, ale pakliže jich přijde plný počet, tak potom by to bylo v případě senátu 41 a v případě sněmovny 101 hlasů.

Staré Sněmovně končí mandát tento týden ve čtvrtek a nová je svolaná až na 8. listopadu. Kdy tak může Sněmovna o ústavním článku hlasovat? Je možné, aby se poslanci sešli dříve? 
V případě nové Sněmovny se to nedá posunout. Bylo by to možné jenom za předpokladu, kdy by prezidentovo rozhodnutí o svolání zasedání neznělo na 8. listopad, ale na nějaký časnější termín. 

Jelikož nebyl zvolen časnější termín, tak se Poslanecká sněmovna dříve sejít nemůže. V mezidobí pochopitelně může dojít k usnesení Senátu, k němuž se sněmovna připojí 8. nebo 9. listopadu. Tím, že bude přijato druhé usnesení v pořadí, nastane ten samotný úkon. To znamená převedení pravomocí prezidenta republiky na náhradníky.

Současný předseda Sněmovny Vondráček ale brzy nebude předsedou a i premiér Babiš ve funkci končí. Kdo tedy převezme prezidentovu agendu? 
Pan Vondráček předsedou nové Sněmovny nebude, ale poslanci si zvolí nového. Protože bez jeho zvolení by vznikl problém, kdy není možné sněmovní schůzi ukončit. Tím pádem by byl problém i s podáním demise vlády, což si nesporně většina ve Sněmovně nepřeje. 

V té chvíli tak pravomoci přejdou na nového předsedu Sněmovny a také na stále ještě premiéra Andreje Babiše. Ten podá demisi až po ustavující schůzi Sněmovny, nicméně i premiér v demisi je náhradníkem prezidenta.

A jak dlouho může být Andrej Babiš náhradníkem?
Dokud nebude jmenován nový předseda vlády se svou vládou. 

Myslel článek 66 i na to, jak dlouho může někdo prezidenta republiky zastupovat, nebo tím někdo bude pověřen do doby, než lékaři rozhodnou o znovunabytí způsobilosti Miloše Zemana?
Rozhodnutí lékařů by nestačilo, protože podstatné jsou usnesení komor Parlamentu, takže ve chvíli, kdy by na tuhle zprávu z lékařského prostředí obě komory reagovaly tím, že zruší svoje původní rozhodnutí, potom se prezident republiky vrací k výkonu pravomocí. 

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Když by komory nereagovaly a prezident republiky měl pocit, že už je dostatečně vitální a aktivní, může se obrátit na Ústavní soud, aby byla rozhodnutí zrušena. Když se nestane ani jedno, ani druhé, potom pokud budou trvat závažné důvody bránící výkonu úřadu, bude trvat náhradní výkon. Ledaže se prezident republiky vzdá funkce, zemře, nebo mu uplyne funkční období, což je v břenu 2023.

Takže do té doby může být zastupován někým jiným.
Ano, není to časově zastropováno, je to vázáno na ty důvody. Dokud důvody trvají ve vědomí poslanců a senátorů, je to moment, který znamená stanovení náhradního výkonu funkcí.

Prezidentovy pravomoci převezmou premiér a šéfové Parlamentu, říká článek 66

Co všechno prezidentův náhradník, ze začátku premiér Babiš, může za prezidenta vykonávat?
U předsedy vlády přecházejí všechny kontrasignové pravomoce prezidenta republiky s výjimkou jmenování generálů, což je právě vrchní velení ozbrojeným silám, které se častokrát připomíná. 

Nebo to může být ratifikace mezinárodních smluv či jmenování soudců. Těch je nyní poměrně početná skupina. Nebo to můžou být věci s přijímáním a pověřováním velvyslancům.

Další skupina kompetencí přejde na předsedu Poslanecké sněmovny, to jsou ty, které se opírají o článek 62 (např. svolání zasedání Sněmovny, pozn. red.), takže nevyžadují kontrasignaci a některé nepřecházejí na nikoho.

Z těch kontrasignových nepřechází na nikoho jmenování generálů a jmenování předsedy a místopředsedy Nejvyššího soudu, prezidenta či viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. A na nikoho nepřechází vetování zákonů, to je čistě prezidentské. A z části nepřechází ani milosti.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil sdělil, že ÚVN informovala o svém rozhodnutí, že prezident není schopný nyní vykonávat svoji agendu, kancléře Hradu Vratislava Mynáře už 13. října. Může dojít ke zpětnému přezkumu prezidentových rozhodnutí k tomuto datu či po něm?
Rozhodnutí je prospektivní, to míří do budoucna, nikoliv do minulosti. Proto je dost podstatné, pokud existuje podezření, že prezident republiky rozhodoval, aniž by byl způsobilý rozhodovat, o tom mluvit. 

Aby se zabránilo, že se v těch polostínech, ve kterých se pohybuje Kancelář prezidenta republiky, začala objevovat další rozhodnutí, o nichž bude pochybné, kdo je vlastně udělal. Jako jsou například rozhodnutí o milostech.

Na Hrad míří trestní oznámení. Panují pochyby, zda je Zemanův podpis pravý

A je pak možné zpětně tato rozhodnutí napadnout?
Pakliže nebudou žádná další rozhodnutí navazovat, tak to nebudeme muset řešit. V případě, že by se něco objevilo, tak to bude samozřejmě tvrdý oříšek, protože u spousty těch aktů se právní přezkum nepředpokládá. 

Ale pokud by bylo podezření, že došlo ke zneužívání jedné osoby jinou osobou, tak by se objevovaly možnosti, jestli by nemohlo dojít k trestnímu stíhání za přisvojování pravomoci orgánu, kterým oni nejsou. 

Třeba že ovládají prezidenta republiky, nebo že může dojít k falšování nebo padělání veřejné listiny, takže tam bychom se pak nepohybovali primárně ve sféře přezkumu těch aktů, ale ve sféře trestní odpovědnosti osob, které by se účastnily věcí, kterých by se účastnit neměly.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Mají testy na protilátky smysl? V Rozstřelu odpoví imunolog Ilja Stříž

Rozstřel Hostem pondělního Rozstřelu bude od 11:00 profesor Ilja Stříž, přednosta ambulance klinické imunologie a alergologie...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

VIDEA TÝDNE: Sražená dívka, agresivní cizinec a kamion v protisměru

Na přechodu v České Lípě srazil v pondělí řidič mladou ženu. Z místa nehody následně odjel, aniž by jí poskytl pomoc....

První průzkum po volbách: mezi ANO a Spolu remíza, ostatní ztrácejí

O první místo ve volbách do Sněmovny by se v listopadu dělila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s hnutím ANO. Obě...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...