ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Pacienti s migrénou čekají na léčbu příliš dlouho, v průměru jsou to 3 roky

  • 4
Každý třetí pacient trpící migrénami čeká na profesionální léčbu více než tři roky, i když jim to mezitím zasahuje do osobního života. Může za to přetíženost specializovaných center a nedostatečné rozpočty. Vyplývá to z průzkumu, který v roce 2022 provedla organizace Migréna-help ve spolupráci s Evropskou aliancí pro migrénu (EMHA).

Zakladatelka a předsedkyně organizace Migréna-Help Rýza Blažejovská popisuje, jak hodně migrény ovlivňují životy pacientů s migrénou. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, lidé zvracejí, nemohou mluvit, jsou paralyzováni zneschopňujícími bolestmi i osmkrát, patnáctkrát, dvacetkrát do měsíce. Je frustrující vědět, že pro mnohé z nich existuje řešení, ale že na něj čekají dlouhá léta a někdy marně. To hluboce ovlivňuje jejich životy, nutí je odkládat své plány a přání.“

„Z našich zjištění vyplynulo, že přes 5 let trvalo než se 24 procent dotazovaných dostalo od stanovení diagnózy k léčbě, u 52 procent to byl rok a alarmujících 16,5 procenta respondentů na terapii čekalo dokonce více než 10 let,“ uvádí dále Blažejovská.

O Migréna-help

Migréna-help je první pacientská organizace v České republice podporující osoby s migrénou a jejich blízké. Šíří osvětu, poskytuje informační servis a poradenství, koordinuje kruhy sdílení, zprostředkovává psychoterapii, realizuje průzkumy apod. Jde o neziskovou organizaci, která své služby nabízí za symbolický poplatek nebo zdarma. Více informací na www.migrena-help.cz.

Pokud má pacient více než čtyři záchvaty za měsíc, měl by uvažovat o léčbě ve specializovaném centru. Zdravotní pojišťovny jsou schopny takzvanou biologickou léčbu v centru uhradit na dva roky. Těchto center je v České republice 31, ale mají pouze určitý rozpočet od zdravotních pojišťoven, který málokdy stačí na přijetí nových pacientů.

Biologická terapie ve specializovaném centru dokáže podle dat z Českého registru pacientů snížit počet záchvatů až o polovinu. Dále umí snížit dobu trvání záchvatu a zmirňuje i jeho intenzitu. Pacienti také během biologické terapie přestávají postupně nadužívat léky na akutní bolesti hlavy, uvedl předseda Sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy České neurologické společnosti Tomáš Nežádal.

Řada lidí trpící migrénami mají veliké problémy se do těchto zařízení dostat a postupem času ztrácejí důvěru ve zdravotnický systém a snaží se léčit sami. Tyto problémy uvádí 65% pacientů. Mají obtíže se dostat i k inovativním lékům na léčbu.

Před biologickou léčbou, doktoři předepisují antiepileptika a antidepresiva jako léčbu preventivní. Až poté zvažují léčbu biologickou ve specializovaných centrech.

Někteří pacienti o centrech ani neví, dokud se neobrátí na organizaci Migréna-help. Lékaři jim tuto možnost většinou vůbec nenabídnou, přitom pacienti by rádi našli účinný způsob na jejich problémy. „Lidé nám při průzkumu psali, že na léčbu čekají více než rok nebo že o ni žádali svého neurologa a ten se zdráhá je do centra pro bolest hlavy doporučit,“ uvedla Rýza Blažejovská.

Lidé, kteří čekají na léčbu, nejprve léčí migrény analgetiky dostupnými ve volném prodeji. Později triptany, což jsou léky přímo na záchvaty migrén. Jsou často nadužívány, a to paradoxně způsobuje další záchvaty bolesti.

O léčbě migrény

V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient jen čtyři dny s migrénou do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat léčbu preventivní. Ovšem při vyšším počtu dnů s migrénou – dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní (tzv. profylaktickou) léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání. Více o migréně na www.migrena-kompas.cz. Seznam center lze nalézt například na www.migrena-kompas.cz/centra-pro-lecbu/.

Podle organizace a odborníků, by situaci pomohlo správná a včasná diagnoza praktickými lékaři. Dále by pomohlo navýšení rozpočtu specializovaných center, aby byla možnost přijímat více pacientů. Neměly by se ani podceňovat potíže spojené s nemocí, varovat pacienty před nadužíváním volně dostupných léčiv, a doporučování léčby v centrech neurology.

Migréna-help sbírala data 3 měsíce od 521 respondentů v Česku. Naprostá většina dotazovaných se potýká se středně těžkou až vážnou formou migrény, a to po značnou část svého života.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video