Hašek nastoupil na vnitro. Dělá poradce pro legislativu Hamáčkovi

  15:31aktualizováno  15:31
Když to nevyšlo do legislativní rady vlády, objevil se Michal Hašek v týmu poradců vicepremiéra. Ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi údajně neradí kvůli vlivu, ale protože chce pomoct ČSSD. Už je přitom poradce prezidenta Miloše Zemana i ministra zemědělství Miroslava Tomana a do Sněmovny může jako poslanecký asistent.

Někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek získal podle zjištění MF DNES novou práci. Před několika týdny se stal externím poradcem šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka pro legislativu, veřejnou správu, integrovaný záchranný systém a dobrovolné hasičské jednotky.

„Spolupráce je teprve na začátku. Nešel jsem dělat poradce Honzovi Hamáčkovi proto, že bych měl pocit, že nemám dost práce nebo chci vydělat na ministerstvu vnitra. Udělal jsem to proto, že je to Honza Hamáček a beru to taky jako způsob, jak pomoci ČSSD,“ tvrdí Hašek.

Funkci u Hamáčka Hašek získal potom, co bývalý ministr spravedlnosti Jan Kněžínek zarazil jeho nominaci do legislativní rady vlády. Tam ho chtěl protlačit také Hamáček. Vysokoškolští profesoři a právnická esa z prestižního orgánu, který vládě radí se zákony, ovšem reagovali možnými rezignacemi.

Hašek totiž sice vystudoval práva na Masarykově univerzitě. Titul JUDr. si ovšem za podezřelých okolností opatřil na soukromé vysoké škole ve Sládkovičově, kterou vedli spříznění sociální demokraté.

MF DNES navíc nedávno získala rigorózní práci, kterou Hašek sedm let tajil i přes sliby, že ji zveřejní. A z posudků expertů plyne, že nemá ani úroveň středoškolské seminárky a v Česku by za ni nikdy titul nedostal. Podobně navíc ve Sládkovičově podle zjištění redakce „nafasovalo“ titul i hned několik dalších členů ČSSD z jihu Moravy.

Ministr vnitra Hamáček ovšem přesto Haška označuje za cenou posilu. Na ministerstvu prý bude radit za 300 korun za hodinu, maximálně 20 hodin týdně.

„Aktuálně jsme jsme spolu probírali například legislativní plán resortu nebo spolupráci s dobrovolnými hasiči,“ prozrazuje Hamáček. „Pracoval třeba na podnětu k novelizaci zákona o státních symbolech, tak aby i dobrovolní hasiči mohli používat na uniformách státní znak,“ přibližuje jeden z jejich prvních společných počinů.

„Dobrovolní hasiči se na mě obrátili s problémem, že nemohou na uniformě používat státní znak. Sešel jsem se s celostátním šéfem dobrovolných hasičů a je z toho konkrétní podnět,“ pochvaluje si Hašek.

„Podplukovník“ Hašek

S dobrovolnými hasiči měl vždy Hašek vynikající vztahy. Jako jihomoravský hejtman jim za své dvě volební období ve funkci naposílal na čtvrt miliardy korun. A MF DNES v roce 2016 informovala, že krajská šéfka hasičů Zdeňka Jandová mu nezůstala nic dlužná.

Hejtman Michal Hašek ve své „podplukovnické“ uniformě na vyhlášení Dobrovolných...

Hejtman Michal Hašek ve své „podplukovnické“ uniformě na vyhlášení Dobrovolných hasičů roku

Ukázalo se, že Haška sdružení v tichosti jmenovalo do svého výkonného výboru s poradním hlasem. Hejtman díky tomu získal právo nosit před krajskými volbami uniformu se dvojicí zlatých hvězd na výložkách, ve které lehce trumfne i mnohého zasloužilého dobrovolného hasiče, který desetiletí pomáhá u požárů.

Tehdejší hejtman obratem po svém „povýšení“ sdružení nasměroval další mimořádnou dotaci. Jandová od Jihomoravského kraje dostala osobní auto pro svoje potřeby. Hašek i hodnostáři dobrovolných hasičů jakoukoliv souvislost odmítali.

Japonská kalkulačka 2.0

Na vnitru má Hašek opět příležitost zvýšit svůj vliv: už radí i prezidentovi Miloši Zemanovi a ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi z ČSSD, do toho je asistentem poslance ČSSD a hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka. To mu zajišťuje cennou kartičku poradce pro vstup do Sněmovny. Muž, který měl v minulosti podle počtu svých funkcí přezdívku japonská kalkulačka však tvrdí, že mu o žádný vliv nejde.

„V čem vliv? Jestli myslíte, že někde chodím a rozhazuji vizitky, tak to nedělám, to nepotřebuji,“ reaguje Hašek.

„Kdo chce, ať mi to vyčte, že dělám za tisíc korun asistenta Běhounkovi. Občas něco poradím Hamáčkovi, občas Tomanovi a jsem neplaceným poradcem na Hradě. Ale všechno jsou to externí věci, mojí hlavní profesí je teď právo, velmi trpělivě se připravuji na advokátní zkoušky a platí, že jsem advokátní koncipient. To je moje hlavní zaměstnání, právo, nikoli politika,“ dušuje se Hašek.

Podle svých slov se tak živí jako advokátní koncipient. Praxi vykonává v kanceláři vlivného advokáta Miroslava Jansty.

Předsedá rovněž legislativní radě ministerstva zemědělství. Vede ho Miroslav Toman, který má blízko k prezidentu Zemanovi. Ani Tomanovi Haškův podivně opatřený titul nijak nevadí.

„Michal Hašek spolupracuje s MZe na základě svých profesních zkušeností, které získal jako místopředseda zemědělského výboru Sněmovny a průběžně také v oblasti práva a legislativy. Dvě volební období působil jako hejtman Jihomoravského kraje, který je významným zemědělským regionem,“ reagoval před časem za Tomana mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Policejní vyšetřování a nezákonný majáček

I Hamáček podle svých slov čerpá z rozsáhlých zkušeností Haška. „Využívám jej pro jeho odborné zkušenosti, byl dlouholetým poslancem a hejtmanem, stál v čele Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje a má tak velké zkušenosti z praxe,“ obhajuje Hamáček svého poradce.

S rezortem vnitra má ovšem Hašek i chmurnější zkušenosti. Policisté z elitní Národní centrály pro odhalování zločinu (NCOZ) prověřovali, za co Hašek vyplatil 3,7 milionu korun odsouzené lobbistce Janě Mrencové, která se podle zjištění MF DNES pod pseudonymem Lucie Proutníková vydávala za jeho mluvčí. Případ odložili.

MF DNES před lety také informovala, že se Hašek pokusil přiblížit hasičům či policistům a pořídil si černou limuzínu s modrými majáčky, i když něco takového zákon nepovoluje. Hašek ovšem nechal vůz koupit krajskou záchranku a tvrdil, že ho má jako šéf integrovaného záchranného systému.

„Nemohu dopředu vědět, kdy a kde může nastat mimořádná situace či okolnost, kterou budu muset nutně řešit,“ argumentoval tehdy Hašek.

Hašek a jeho kritika ČSSD (11/2018):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Zdravotní postižení má každý osmý Čech nad patnáct let, zjistil ČSÚ

ilustrační snímek

Zhruba každý osmý Čech starší patnácti let má zdravotní postižení, které ho dlouhodobě omezuje v běžném životě. To je...

Političky se opřely do primátora Hřiba za neúčast na pietě, přišel až večer

Politici se opřeli do primátora Zdeňka Hřiba, že se neúčastnil pietního aktu...

Na úterní pietní akci věnovanou památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v Resslově ulici oficiálně nedorazil...

Klaus slavil 78. narozeniny. Nekuřáckému oslavenci daroval Zeman dýmku

Nekuřák Václav Klaus přebírá od kuřáka Miloše Zemana jako dárek k 78....

Bývalý prezident Václav Klaus ve středu slavil 78. narozeniny. Na oslavu přijela řada známých osobností. Stejně jako...

Najdete na iDNES.cz