Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Přísně tajné posudky. Kdo posuzoval Haškovu rigorózní práci, škola tají

  5:01
Bývalý hejtman Michal Hašek, který za poněkud podezřelých okolností získal vysokoškolské tituly ve slovenském městečku Sládkovičovo, je v klidu. Škola ho kryje. Odmítá zveřejnit posudky vedoucího a oponenta jeho rigorózní práce i složení komise, která o udělení titulu rozhodovala.

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška | foto: koláž iDNES.cz

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že po rozsáhlé zpětné kontrole diplomek odevzdaných za posledních deset let bude odebírat tituly a trestat akademiky, kteří opsané práce uznali. A k přísnému postupu vůči plagiátorství vybízí i ostatní vysoké školy v Česku.

Fotogalerie

Desítky tituly ověšených vlivných brněnských politiků, podnikatelů či lobbistů mohou být přesto naprosto v klidu. I když jejich závěrečné práce mají v mnoha případech značně diskutabilní kvalitu, v průběhu let je sepsali pod hlavičkou soukromé vysoké školy ve Sládkovičově. 

Přičemž aby nemuseli do dvě stě kilometrů vzdáleného slovenského městečka dojíždět, vytvořili si přímo v Brně takzvané konzultační středisko. České úřady této soukromé vysoké škole odmítly udělit akreditaci.

Rektorem Sládkovičova je dnes Peter Plavčan, bývalý ministr školství ve vládě Roberta Fica, který rezignoval z vlády pro podezření z podvodů s eurofondy určenými na vzdělávání. Jednatelem je honorární konzul Ázerbájdžánu na Slovensku Džalal Gasymov.

O zkratkách před jmény, které jejich brněnští držitelé mohou používat bez omezení i v Česku, ovšem škola přes opakované dotazy redakce odmítá už měsíce jakkoliv diskutovat. A to navzdory tomu, že před půl rokem MF DNES upozornila, že například rigorózní práce někdejšího hejtmana Michala Haška (ČSSD) ani dřívějšího šéfa krajské sociální demokracie Zdeňka Dufka, díky nimž si před jména píšou zkratku JUDr., by v Česku dle uznávaných expertů neobstály ani jako seminární práce.

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

Za zvláštních okolností získali tituly na této škole, vedené slovenskými sociálními demokraty, i jejich další čeští kolegové.

Děkan fakulty práva se původně dušoval, že práce nechá prověřit. „Fakulta práva Janka Jesenského má zájem zabezpečovat vzdělávací proces nadále na standardní odborné úrovni a poskytovat komplexní právnické vzdělání. Vedení fakulty se proto, a to i na základě vašeho podnětu, bude moci zaobírat zabezpečováním jeho kvalitativních parametrů,“ tvrdil děkan Jozef Králik.

Škola odmítá vydat posudky

Od té doby ovšem vysoká škola jen mlží. Přes opakované žádosti podané dle slovenského zákona odmítá poskytnout jakékoli údaje třeba o tom, kdo seděl v komisích, které českým politikům tituly udělily. Jisté je jen jedno – vedoucím rigorózních prací jak Haška, tak Dufka byl dřívější děkan školy a někdejší slovenský poslanec Mojmír Mamojka ze slovenské sociální demokracie (Směr). Ten dnes dělá ústavního soudce.

Náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák, který za Haška šéfoval klubu zastupitelů ČSSD, měl zase jako vedoucího své práce právníka Zdeňka Koudelku, který se podílel mimo jiné na přípravě kontroverzní amnestie Václava Klause a nyní je kandidátem Miloše Zemana na post zástupce ombudsmanky. Posudky vedoucího práce, ale i oponenta chtěla MF DNES získat už v únoru přímo na škole. Stejně tak i soupis členů komise, která o udělení titulu rozhodovala. Oba údaje jsou v Česku veřejné.

Škola sice původně slíbila, že redakci vše zašle elektronicky, ale nakonec si děkan Králik vyžádal, aby MF DNES poslala žádost klasickou poštou s ověřeným podpisem. „Vzhledem k situaci a verifikaci vzájemné oficiální komunikace,“ argumentoval děkan. Po měsíci nicméně škola – opět prostřednictvím děkana Králika – žádost MF DNES zamítla. Odvolala se na nařízení o ochraně osobních údajů GDPR.

Masarykova univerzita chce odebrat 10 titulů po kontrole závěrečných prací

„V zásadě platí, že třetím subjektům jsme oprávněni (tyto informace) poskytnout jen v zákonem vymezených případech. Například když dotčená osoba poskytne souhlas. Vysoká škola takovým souhlasem nedisponuje, proto informace nezpřístupní,“ odepsal děkan. MF DNES následně poslala i žádost o poskytnutí informací podle zákona a další dvě žádosti s vysvětlením, že právo na informace zajišťuje už slovenská ústava. Škola poté přestala komunikovat.

Moje vysokoškolské studium proběhlo řádně, tvrdí Hašek

Vedení školy tak odkazuje na Haška a Hašek zase na školu. Zveřejnit, kdo mu na základě jeho rigorózní práce pojmenované prostě Družstvo titul odsouhlasil, sám striktně odmítá. „Moje denní vysokoškolské studium i rigorózní řízení proběhlo řádně a splnil jsem podmínky stanovené vysokými školami i tehdy platnými zákony. Nebudu vám dělat rešeršistu. Pokud máte nějaké otázky, směřujte je na vysoké školy včetně mých prací, které jsou tam k dispozici,“ odvětil na dotazy Hašek, který se odvolává i na to, že pětileté právnické vzdělání absolvoval na Masarykově univerzitě. 

Nicméně ani tam jeho diplomová práce není s odkazem na ochranu autorských práv dostupná. A protože ji obhájil v roce 1999, o rok unikla nynější hromadné kontrole univerzity.

Hašek dál buduje svou kariéru jako doktor práv. Šéfuje legislativní radě ministerstva zemědělství. Jako poradce pro legislativu nastoupil v květnu i na ministerstvo vnitra k předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. A pracuje coby advokátní koncipient u vlivného lobbisty blízkého ČSSD Miroslava Jansty.

Slovenské zákony přitom v současné době odebrání vysokoškolského titulu neumožňují, a to ani v případě, kdyby se prokázalo, že student své povinnosti plnil podvodně. Školy se mohou pouze dožadovat zneplatnění titulu soudní cestou.

Naopak v Česku mohou rektoři zahájit správní řízení o odebrání titulu uděleného maximálně před třemi lety. To se už v minulosti stalo, lidé o tituly přišli a následně pak spor řešily soudy.

Michal Hašek byl hostem Rozstřelu:

  • Nejčtenější

Budeme muset zpřísnit, oznámil Babiš. Má výhrady k ministru Blatnému

Česko přitvrdí v boji proti covidu. „Budeme řešit spíš zpřísňování,“ řekl premiér Andrej Babiš po jednání vlády, která...

Češka v Bratislavě zdržela lupiče. Do příjezdu policie ho uspokojovala

I orálním sexem se dá zastavit zločin. Na vlastní kůži si to ve středu nad ránem vyzkoušela Češka na čerpací stanici v...

Omezení pohybu do 15 km a návštěv širší rodiny. Jaká zpřísnění jsou ve hře

Vláda odpoledne projedná možné zpřísnění stávajících opatření proti šíření koronaviru. Kabinet tím chce vylepšit jejich...

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

  • Další z rubriky

Bratr disidenta Wonky byl na psychiatrii neoprávněně, řekl soud

Okresní soud v Pardubicích vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení osobní...

Omezení pohybu do 15 km a návštěv širší rodiny. Jaká zpřísnění jsou ve hře

Vláda odpoledne projedná možné zpřísnění stávajících opatření proti šíření koronaviru. Kabinet tím chce vylepšit jejich...

Klaus odmítá dát 10 tisíc kvůli roušce. V televizi se taky nemusí mít, řekl

Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygieny pokutu 10 tisíc korun za říjnové vystoupení před Obecním domem,...

Zlomový lék Regeneron Česko chce, řekl Babiš. Účinnost potvrzenou ještě nemá

Česko má zájem o nákup léku proti covidu od amerického Regeneronu, řekl premiér Andrej Babiš. Podle Státního ústavu pro...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...