Přísně tajné posudky. Kdo posuzoval Haškovu rigorózní práci, škola tají

  5:01aktualizováno  5:01
Bývalý hejtman Michal Hašek, který za poněkud podezřelých okolností získal vysokoškolské tituly ve slovenském městečku Sládkovičovo, je v klidu. Škola ho kryje. Odmítá zveřejnit posudky vedoucího a oponenta jeho rigorózní práce i složení komise, která o udělení titulu rozhodovala.

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška | foto: koláž iDNES.cz

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že po rozsáhlé zpětné kontrole diplomek odevzdaných za posledních deset let bude odebírat tituly a trestat akademiky, kteří opsané práce uznali. A k přísnému postupu vůči plagiátorství vybízí i ostatní vysoké školy v Česku.

Fotogalerie

Desítky tituly ověšených vlivných brněnských politiků, podnikatelů či lobbistů mohou být přesto naprosto v klidu. I když jejich závěrečné práce mají v mnoha případech značně diskutabilní kvalitu, v průběhu let je sepsali pod hlavičkou soukromé vysoké školy ve Sládkovičově. 

Přičemž aby nemuseli do dvě stě kilometrů vzdáleného slovenského městečka dojíždět, vytvořili si přímo v Brně takzvané konzultační středisko. České úřady této soukromé vysoké škole odmítly udělit akreditaci.

Rektorem Sládkovičova je dnes Peter Plavčan, bývalý ministr školství ve vládě Roberta Fica, který rezignoval z vlády pro podezření z podvodů s eurofondy určenými na vzdělávání. Jednatelem je honorární konzul Ázerbájdžánu na Slovensku Džalal Gasymov.

O zkratkách před jmény, které jejich brněnští držitelé mohou používat bez omezení i v Česku, ovšem škola přes opakované dotazy redakce odmítá už měsíce jakkoliv diskutovat. A to navzdory tomu, že před půl rokem MF DNES upozornila, že například rigorózní práce někdejšího hejtmana Michala Haška (ČSSD) ani dřívějšího šéfa krajské sociální demokracie Zdeňka Dufka, díky nimž si před jména píšou zkratku JUDr., by v Česku dle uznávaných expertů neobstály ani jako seminární práce.

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

Za zvláštních okolností získali tituly na této škole, vedené slovenskými sociálními demokraty, i jejich další čeští kolegové.

Děkan fakulty práva se původně dušoval, že práce nechá prověřit. „Fakulta práva Janka Jesenského má zájem zabezpečovat vzdělávací proces nadále na standardní odborné úrovni a poskytovat komplexní právnické vzdělání. Vedení fakulty se proto, a to i na základě vašeho podnětu, bude moci zaobírat zabezpečováním jeho kvalitativních parametrů,“ tvrdil děkan Jozef Králik.

Škola odmítá vydat posudky

Od té doby ovšem vysoká škola jen mlží. Přes opakované žádosti podané dle slovenského zákona odmítá poskytnout jakékoli údaje třeba o tom, kdo seděl v komisích, které českým politikům tituly udělily. Jisté je jen jedno – vedoucím rigorózních prací jak Haška, tak Dufka byl dřívější děkan školy a někdejší slovenský poslanec Mojmír Mamojka ze slovenské sociální demokracie (Směr). Ten dnes dělá ústavního soudce.

Náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák, který za Haška šéfoval klubu zastupitelů ČSSD, měl zase jako vedoucího své práce právníka Zdeňka Koudelku, který se podílel mimo jiné na přípravě kontroverzní amnestie Václava Klause a nyní je kandidátem Miloše Zemana na post zástupce ombudsmanky. Posudky vedoucího práce, ale i oponenta chtěla MF DNES získat už v únoru přímo na škole. Stejně tak i soupis členů komise, která o udělení titulu rozhodovala. Oba údaje jsou v Česku veřejné.

Škola sice původně slíbila, že redakci vše zašle elektronicky, ale nakonec si děkan Králik vyžádal, aby MF DNES poslala žádost klasickou poštou s ověřeným podpisem. „Vzhledem k situaci a verifikaci vzájemné oficiální komunikace,“ argumentoval děkan. Po měsíci nicméně škola – opět prostřednictvím děkana Králika – žádost MF DNES zamítla. Odvolala se na nařízení o ochraně osobních údajů GDPR.

Masarykova univerzita chce odebrat 10 titulů po kontrole závěrečných prací

„V zásadě platí, že třetím subjektům jsme oprávněni (tyto informace) poskytnout jen v zákonem vymezených případech. Například když dotčená osoba poskytne souhlas. Vysoká škola takovým souhlasem nedisponuje, proto informace nezpřístupní,“ odepsal děkan. MF DNES následně poslala i žádost o poskytnutí informací podle zákona a další dvě žádosti s vysvětlením, že právo na informace zajišťuje už slovenská ústava. Škola poté přestala komunikovat.

Moje vysokoškolské studium proběhlo řádně, tvrdí Hašek

Vedení školy tak odkazuje na Haška a Hašek zase na školu. Zveřejnit, kdo mu na základě jeho rigorózní práce pojmenované prostě Družstvo titul odsouhlasil, sám striktně odmítá. „Moje denní vysokoškolské studium i rigorózní řízení proběhlo řádně a splnil jsem podmínky stanovené vysokými školami i tehdy platnými zákony. Nebudu vám dělat rešeršistu. Pokud máte nějaké otázky, směřujte je na vysoké školy včetně mých prací, které jsou tam k dispozici,“ odvětil na dotazy Hašek, který se odvolává i na to, že pětileté právnické vzdělání absolvoval na Masarykově univerzitě. 

Nicméně ani tam jeho diplomová práce není s odkazem na ochranu autorských práv dostupná. A protože ji obhájil v roce 1999, o rok unikla nynější hromadné kontrole univerzity.

Hašek dál buduje svou kariéru jako doktor práv. Šéfuje legislativní radě ministerstva zemědělství. Jako poradce pro legislativu nastoupil v květnu i na ministerstvo vnitra k předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. A pracuje coby advokátní koncipient u vlivného lobbisty blízkého ČSSD Miroslava Jansty.

Slovenské zákony přitom v současné době odebrání vysokoškolského titulu neumožňují, a to ani v případě, kdyby se prokázalo, že student své povinnosti plnil podvodně. Školy se mohou pouze dožadovat zneplatnění titulu soudní cestou.

Naopak v Česku mohou rektoři zahájit správní řízení o odebrání titulu uděleného maximálně před třemi lety. To se už v minulosti stalo, lidé o tituly přišli a následně pak spor řešily soudy.

Michal Hašek byl hostem Rozstřelu:


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz