Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

  17:08aktualizováno  17:08
Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v historicky největší zakázce v novodobých dějinách české armády. Zároveň však čelí obžalobě v korupční kauze ohledně dodávání IT technologií státním institucím, mimo jiné právě ministerstvu obrany.

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídla do tendru vozidlo Lynx. | foto: Rheinmetall

Hrbata byl před dvěma lety spolu s dalšími čtyřmi lidmi obviněn v kauze kolem společnosti Techniserv. Hrbata v ní v době svého zatčení působil jako manažer.

Fotogalerie

MF DNES nyní zjistila, že koncem loňského roku v kauze padla obžaloba a Hrbata a spol. půjdou před soud.

„Obžaloba byla podána na pět fyzických osob. Je jim kladeno za vinu, že svým jednáním spáchali trestné činy sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Počet obžalovaných je stejný jako počet obviněných, a tak je zřejmé, že je mezi nimi i Hrbata.

Případ měl zajímavý vývoj na straně policie. Kauzu totiž nejprve vyšetřovala protikorupční policie. Poté, co v létě 2016 zanikla, ji převzala nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Případ nakonec skončil na územním policejním odboru v Rakovníku.

Zatčený a propuštěný

Hrbatu detektivové zatkli v květnu 2016. Tehdy ho však propustili. Obviněn byl až začátkem roku 2017, obžaloba byla podle Cimbaly podána loni v prosinci.

Exposlanec na opakované dotazy MF DNES neodpověděl, stejně tak jako Rheinmetall.

Pro německou firmu přitom může být angažmá obžalovaného „poradce pro obrannou politiku“ (jak zní Hrbatova oficiální funkce v Rheinmetallu) vážným reputačním problémem.

Favorit obřího tendru

Rheinmetall, který armádě nabízí své obrněnce Lynx, přitom v kuloárech patří mezi hlavní favority na zisk zakázky za 53 miliard korun.

Politik z Vyškova

Michael Hrbata (ODS) byl 2006 až 2010 poslancem, pak do 2013 náměstkem ministra obrany pro personalistiku.

Michael Hrbata

Vedle něj se do tendru na dodávku 210 pásových obrněnců přihlásilo ještě německé konsorcium PSM (v němž je Rheinmetall rovněž zastoupený), evropská pobočka amerického gigantu General Dynamics a britsko-švédská společnost BAE Systems.

Cenu, za jakou jsou schopny obrněnce vyrobit, mají firmy ministerstvu obrany oznámit do konce září. Do konce roku pak chce resort oznámit vítěze.

Podle vyjádření ministerstva obrany všechny firmy splnily hlavní požadavky na vybavení obrněnců. Klíčovou součástí nabídky pak bude i podíl, který na zakázce bude mít český obranný průmysl. Resort požaduje, aby to bylo minimálně čtyřicet procent. 

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz