Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Výběr obrněnců pro armádu začíná. Vítěze čeká zakázka za 53 miliard

  11:30
Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní favorité ve hře o 53 miliard korun na dodávky 210 pásových obrněných vozidel. Ministerstvo obrany chce přímo oslovit vybrané výrobce. Ti už vyrážejí do boje a snaží se předvést to nejlepší.

Obrněnec Puma S1 na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Ministerstvo obrany už avizovalo, že nepůjde o klasické otevřené výběrové řízení. Osloví přímo několik výrobců. „Do konce letošního roku chceme vyzvat několik světových výrobců,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Fotogalerie

Obrana podle něj osloví ty, kteří prokázali, že dokážou splnit požadavky, které armáda na nová vozidla má.

Bude mezi nimi konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma, švédsko-britské vozidlo CV90 od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, která české armádě mimochodem dodala pandury, a pak také obrněnec Lynx KF31 od německého Rheinmetallu.

Armáda chce za zhruba 53 miliard pořídit 210 pásových bojových vozidel pěchoty a to hned v sedmi variantách.

Od bojových, přes velitelské, průzkumné a ženijní až po zdravotnické, dělostřelecké a vyprošťovací. Vyzbrojeny by měly být kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem i protitankovým raketovým kompletem. Nahradit mají zastaralá a dosluhující pásová vozidla BVP-2 a vydržet ve službě nejméně třicet let.

Ministerstvo už také vybralo vítěze soutěže na advokátní kancelář, která resortu s přípravou největší armádní zakázky v novodobé historii pomůže. Podle ČTK zatím nepravomocně soutěž vyhrála jedna z největších právnických firem Havel & Partners. Ministerstvo se však musí vypořádat ještě s námitkou, kterou jeden z účastníků podal.

Boj o zakázku začíná a všichni tito čtyři hlavní hráči se snaží přesvědčit, proč by dodavateli měli být právě oni. Naposledy na mošnovském letišti při Dnech NATO v Ostravě. Všichni čtyři uchazeči byli na místě, aby své stroje ukázali i veřejnosti. A nutno poznamenat, že v případě této největší armádně-bezpečnostní show v Evropě to byla veřejnost velmi široká - 220 tisíc návštěvníků.

Šelma plná technologií

Co se týká Dnů NATO v Ostravě, byl obrněnec Puma konsorcia PSM trochu zastrčen, prezentaci německého Bundeswehru vévodil až na samém konci prostoru vyhrazeného pro statické ukázky. Puma neměla v Ostravě dynamickou ukázku před VIP hosty a kamerami a fotoaparáty jako další obrněnce, které se o zakázku ucházejí.

Obrněnec Puma S1 na Dnech NATO v Ostravě

Obrněnec Puma S1 na Dnech NATO v Ostravě

A o to byl kousek s označením Puma S1, který přivezla na akci sama německá armáda a ne výrobce, možná zajímavější.

Momentálně se totiž jedná asi o nejmodernější bojový a sériově vyráběný systém v kategorii bojových vozidel pěchoty (BVP) na světě. Pod označením S1 se totiž ukrývá celý balíček vylepšení, která výrobce do vozidla zapracoval po tříletých zkušenostech z provozu v německé armádě.

Armáda potřebuje těžkou kavalerii na obranu území, říká vojenský expert

Tím hlavním je asi integrace protitankových řízených střel do palebného systému v podobě dvou střel Spike-LR (mají je ve výzbroji i české kolové obrněnce pandur), které jsou schopny probít pancíř o síle 700 mm a mohou být použity na vzdálenost od 200 do 4 000 metrů i v takzvaném módu „vystřel a zapomeň“.

Střely výrobce do zbraňového systému Pumy začlenil tak, že střelec-operátor přepíná mezi kulometem, kanonem a řízenými střelami na jediném ovládacím „joysticku“.

Modernizována byla také optika snímající celý prostor okolo vozidla a zlepšena byla ergonomie řízení a ovládání vozidla. K tomu mimochodem posloužila bojová cvičení Bundeswehru, kdy do několika obrněnců výrobce umístil celou řadu čidel a kamer, aby sledoval, jak vojáci dokážou splnit bojové rozkazy.

Zkoumány byly především zbraňové ovládací prvky, jestli voják na potřebná tlačítka ovládacích systémů dosáhne pohodlně nebo se musí různě natahovat. To by totiž mohlo v kritických momentech sehrát důležitou roli. Po podrobné analýze chování pak výrobce ovládací prvky vylepšil, čímž se snížila reakční doba ovládání bojových systémů o několik sekund.

Konsorcium PSM také slibuje, že v případě úspěchu umožní českým firmám získat kromě přístupu k technologiím zakázky za více jak 35 miliard korun. „Firmy z konsorcia PSM již dnes mají v ČR výrobní podniky, které zásobují evropský trh komponenty především v automobilním průmyslu. V rámci projektu Puma chceme kvalitu českého průmyslu využít pro dodávky zbrojních systémů v rámci celé Evropy i na třetích trzích,“ uvedl obchodní a marketingový šéf PSM Mathias Kraus.

České firmy chce koncern zapojit do výroby obrněnců Puma a využít jejich kapacit nejen pro případné dodávky pro českou armádu, ale i pro německý Bundeswehr a armády dalších zemí NATO.

Nová generace ověřeného bojovníka

Britsko-švédská BAE Systems do Ostravy přijela s novou generací svého již osvědčeného pásového obrněnce CV90, kterou má ve výzbroji sedm zemí. Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko a také Estonsko. Celkem jde o 1 280 kusů obrněnce v 15 variantách.

Ambiciózní plán modernizace armády za sto miliard

Navíc ve zbrusu nové modifikaci se 120mm kanonem. Bojové vozidlo tak může sloužit jako stíhač tanků či vozidlo palebné podpory nebo jako tank. Výrobce tak obohacuje typovou řadu CV90 MkIV. o schopnosti hlavního bojového tanku. Vozidlo postavené na podvozku CV90 je přitom o 20 až 25 tun lehčí než současné západní hlavní bojové tanky a to i včetně srovnatelného pancéřování, rozsáhlé ochranné přední polosféry stroje a protiminové ochrany.

Věž s dvoučlennou osádkou a relativně nízkou siluetou je vyzbrojená kanonem ráže 120 mm a má spřažený těžký kulomet, nezávislý zaměřovač velitele a automatické nabíjecí zařízení se zásobou 16 nábojů.

Samotná platforma je podle výrobce rychlejší, silnější a výkonnější, než předchozí generace. České armádě nabízí právě tuto nejnovější.

Nová generace má především implementován takzvaný systém „iFighting“, který společnost BAE Systems vyvíjí jako inteligentní řešení a podporu na moderním bojišti. Jde o komplexní podporu posádky vozidla s výrazným vylepšením situačního vidění a pomocí při rozhodování.

I BAE chce při dodávkách zapojit české firmy. Například Meopta bude vyrábět zaměřovací technologii pro bojová vozidla pěchoty.

Těžší bratránek kolového Panduru

Premiérově s novou generací pásového bojového vozidla pěchoty ASCOD 2 a to i v dynamických ukázkách se na mošnovském letišti představil americký výrobce General Dynamics European Land Systems (GDELS). Šlo navíc o vozidlo v modifikaci ASCOD 42, tedy s nejnovější dálkově řízenou věží a kanonem 120 mm. Podobně jako CV90 tedy může fungovat vozidlo palebné podpory nebo střední bojový tank.

Obrněnec Lynx (vlevo) a ASCOD 2 na Dnech NATO v Ostravě

Obrněnec Lynx (vlevo) a ASCOD 2 na Dnech NATO v Ostravě

GDELS stejně jako v případě kolových obrněnců Pandur tvrdí, v případě úspěchu přenese do Česka technologie potřebné k výrobě špičkové vojenské techniky a zapojí do produkce český průmysl.

GDELS už v roce 2015 uzavřel strategickou spolupráci s holdingem Czechoslovak Group (CSG), a díky tomu holdingový podnik Tatra Defence Vehicle získal licenci na výrobu, modernizaci i servisní podporu vozidel pandur. Tím je zajištěna soběstačnost země ve výrobě i opravách kolových obrněnců a podobný scénář může nastat i při výběru pásových obrněnců.

Nový ASCOD už součástky vyrobené českým průmyslem obsahuje. Jedná se například o moderní přední i zadní světla.

Pásové obrněnce potřebujeme k teritoriální obraně

Vývoj platformy ASCOD (zkratka: Austrian Spanish Cooperation Development) začal už na konci 80. let ve spolupráci rakouských a španělských firem. Španělská armáda zavedla od roku 1998 do výzbroje 356 kusů. Rakouská armáda 112 kusů. ASCOD 2 se stal také základem pro nová obrněná vozidla řady Ajax, která si vybrala britská vláda. Britská armáda má dostat 589 kusů, a to hned v devíti verzích.

K dispozici je vozidlo ve dvou váhových kategoriích – lehčí variantu představuje ASCOD 35, těžší ASCOD 42.

Specialitou je oddělená podlaha prostoru pro výsadek ode dna korby. Řešení lépe chrání posádku před účinky výbuchů min než sendvičová konstrukce podlahy. Pěší výsadek nemusí mít při jízdě nohy na speciálních lištách. Konstrukce podlahy také utlumí výbuch natolik, že nehrozí zranění od výstroje ležící na podlaze.

Další šelma s efektním nástupem

Bezpochyby nejefektnější příjezd na Dny NATO v Ostravě měla nová verze obrněnce Lynx. Německý výrobce Rheinmetall nechal na víkendovou show stroj přepravit speciálním letem obřím letounem An-124 Ruslan až z Austrálie.

Vykládka obrněnce Lynx z transportního letounu AN-124 Ruslan na letišti v...

Vykládka obrněnce Lynx z transportního letounu AN-124 Ruslan na letišti v Mošnově

Rheinmetall u protinožců před časem uspěl v tendru na dodávky kolových vozidel a nyní se tam uchází o další obří zakázku na dodávky až 450 pásových obrněnců pro australskou armádu.

Lynx ve verzích KF31 a KF41 byl v Ostravě k vidění ve statické i dynamické ukázce. Modifikace KF31 byla poprvé představena v roce 2016, váží 38 tun a je určena pro tříčlennou posádku a šestičlenný výsadek. Těžší KF41 nabízí místo až pro osmičlenný výsadek.

Výrobce v Česku nedávno otevřel svou pobočku, která má dojednat spolupráci s českým obranným průmyslem při úspěchu v tendru pro přezbrojení české armády. Vozidlo Lynx narozdíl od ostatních tří hlavních konkurentů zatím není zavedeno v žádné armádě. Má však být ekonomičtější variantou.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Maďarsko pumpuje do obrany. Novými letouny změní pravidla v regionu

Budapešť v posledních týdnech oznámila hned tři velké investice do armády. Nakupuje 218 pásových obrněnců za více než 2...

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Je dobrý a moderní. Maďarští piloti testovali nový L-39NG z Aera

Maďarsko pokukuje po novém letounu L-39NG z dílen Aera Vodochody. Proudový cvičný stroj, který je schopen plnit roli...

Obrana podepsala nákup vozidel Hilux. Splatili jsme dluh, říká Metnar

Ministerstvo obrany ve čtvrtek podepsalo smlouvu na nákup nových terénních vozidel Toyota Hilux pro armádu. V příštích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....