Kde se bát strážníků. V Bohdanči vybrali ve čtyřech pokuty za 1,5 milionu

  0:01aktualizováno  0:01
Nejpočetnější policejní sbor nemusí znamenat nejvýkonnější. Důkazem toho jsou strážníci z Lázní Bohdaneč, kteří za rok 2018 vybrali na pokutách skoro 1,5 milionu korun. A to pouze ve čtyřech lidech. MF DNES porovnávala počty policistů a jejich aktivitu ve dvacítce českých městech.

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Malé městečko Lázně Bohdaneč mělo dlouho pověst „českého Singapuru“, kde vládne nekompromisní městská policie. Tamní strážníci kdysi dokonce stanuli u soudu kvůli příliš tvrdým zákrokům.

Když MF DNES nyní porovnávala, které město má nejvíc strážníků a vybere nejvíc na pokutách, Bohdaneč opět vyčuhovala. Místní čtyři strážníci loni vybrali 1 352 000 korun. Na každého policistu připadá 338 tisíc korun. Museli tedy inkasovat skoro tisícovku denně a asi jako jediní si téměř vydělají na svůj plat.

Fotogalerie

Tajemnice městského úřadu v Bohdanči Taťána Maňhalová vysvětlila, že půjde většinou o pokuty za dopravní přestupky, protože místní strážníci měří z auta s radarem.

„Stoprocentně jsou to pokuty za vysokou rychlost,“ vysvětlila Maňhalová. Podle ní nejsou strážníci rozhodně nijak neúměrně přísní. „To už je minulost, to už se vyměnili ti lidé,“ dodala Maňhalová. Svého času měla bohdanečská městská policie i ženu velitelku, která se chlubila praxí v kroužku malých strážníků.

Dáte mi dvě stovky. Souhlasíte?

Redakce poptala čtyřicet radnic největších měst s otázkami, jak početnou mají městskou policii. Odpověděla jich polovina. Na počet obyvatel mají nejvíc strážníků Ústí nad Labem, Praha a Havířov.

Chybující člověk se ale nemusí bát, že by ho uložená pokuta zruinovala. Třeba v Přerově uložila loni městská policie podle mluvčí města Lenky Chalupové pokuty v celkové výši 2 048 000 korun za 8 944 přestupků. Průměrná pokuta tak dosáhla snesitelné výše 229 korun. V Pardubicích byla průměrná pokuta 310 korun.

V Ústí nad Labem na každých zhruba šest set obyvatel připadá jeden strážník. Není divu, když město obklopují sociálně vyloučená ghetta.

„To je skladbou obyvatel. Strážníků nám ale ubývá, i když by město chtělo jejich počet ještě navýšit,“ potvrzuje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Statistiky městských policistů v roce 2018

Statistiky městských policistů v roce 2018

V Ústí je to dáno i historicky. Když tam přišel před lety nový primátor Petr Gandalovič, který předtím dělal konzula v New Yorku, rozhodl se, že své nové působiště vyčistí podobně jako legendární starosta Rudy Giuliani New York. Byl to Gandalovič, kdo v Česku zavedl termín „nulová tolerance“. Zatímco v jiných městech za popíjení alkoholu na veřejnosti popotahují snad jen bezdomovce, v Ústí za to nemilosrdně dávají pokuty. A všem.

Hodně tam také městská policie ukládala sankce za přecházení mimo přechod. Uklidnit Ústečany může to, že místní městští policisté vybírají poměrně nízké pokuty – na jednoho strážníka připadá 17 tisíc korun ročně.

Hodně oslovených měst by mělo ještě početnější sbor, kdyby to šlo. Jenže na pracovním trhu nejsou lidi. Pražská městská policie dělá mohutný nábor, přesto tam mezi roky 2017 a 2018 počet strážníků o 62 klesl. Na opačném konci statistiky jsou Opava a Liberec, kde připadá jeden strážník na 1 200 obyvatel.

Odvolali velitele. Byl hodný

Kromě náborů je tlak i na represi. V Jablonci ředitele městské policie nedávno odvolali. „Nepokutoval a strážníci byli v ulicích málo vidět,“ vysvětlila mluvčí města Jana Hajná.

V Jablonci takzvaní černí šerifové vybrali na pokutách 1,7 milionu korun, což není na čtyřicetitisícové město zase tak málo. Činili se třeba víc než ve srovnatelně velkém Děčíně (1,6 milionu). Hitem internetu se pak stal předloňský dopis ředitele městské policie v Praze 1 Miroslava Stejskala, který svým lidem také vytýkal, že málo pokutují.

„Nečinně procházet po městě se můžete v osobním volnu,“ psal jim. Nejvyšší pokuty obecně vyberou města, která buď přísně regulují parkování a mají modré zóny, nebo tam strážníci měří rychlost.

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Kromě trochu extrémních Lázní Bohdaneč vybírá hodně na pokutách i Trutnov (69 tisíc na strážníka). Tamní městští policisté rovněž měří, ale aspoň mají smysl pro humor. Nejenže předem oznamují, kde budou s radarem číhat, ale podle Krkonošského deníku jednou trutnovský velitel volal do rádia, aby nahlásil „svůj“ radar, podobně jako to dělají sami řidiči. Vzhledem k sumě odvedené do městské pokladny se však šoféři spěchající na hory stejně asi nepoučili.

Vysoké pokuty na strážníka vykazují dál i Brno a Olomouc. Nízký výběr má naopak Česká Lípa, kde přistihnou maximálně jedno špatně zaparkované auto denně. Asi nejmilosrdnější jsou strážníci v Havířově. Na každého městského policistu připadá ročně jen 10 tisíc korun na pokutách, což je třeba šestkrát méně než v Brně a Trutnově a asi třicetkrát méně než v Bohdanči.

Města bez strážníků

Praha je vzhledem ke své velikosti a počtu návštěvníků s ostatními městy neporovnatelná. Zaměstnává dva tisíce strážníků (druhé je Brno s pěti sty) a ti vyberou na pokutách 50 milionů korun. Řeší také i dost specifické přestupky. Třeba minulý pátek předvedli pouličního hudebníka se třemi psy bez náhubku, který hrál na Václavském náměstí v nepovolenou dobu a tím porušil vyhlášku.

Na strážníky volal: „Ty psi vás pokoušou, koušou zlý lidi.“ Jednoho strážníka pak pes skutečně kousl. Jenom přestupků spojených s pouličním koncertováním eviduje letos pražská městská policie 129. Pražští strážníci však patří v přehledu MF DNES spíš k těm méně přísným. Za rok vybere každý průměrně 25 tisíc korun.

Existují i města, která městskou policii nemají, jako Telč zapsaná v UNESCO. Tam se teď vede debata, zda ji zřídit. „Dřív tu městská policie byla, ale některý z mých předchůdců ji zrušil. Teď přemýšlíme, jestli ji zavést, hlavně kvůli dopravě a parkování. Já sám jsem trochu rozpolcený, protože je to drahá záležitost a v zimě se město vylidní,“ říká starosta Telče Roman Fabeš.

Agresivní bezdomovci v Pardubicích obtěžovali okolí, jejich pes pokousal strážníka (květen 2019):

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz