Otravné botičky mizí, strážníci místo nich tisknou nepromokavé pokuty

  6:40aktualizováno  6:40
Strážníci na jižní Moravě se pomalu zbavují přízviska botičkáři. Toto motoristy nenáviděné zařízení pomalu přestávají používat v Brně, ve Znojmě už botičky nepoužívají vůbec. A v Mikulově přecházejí na pokuty z termotiskárny.

Přijet na místo, zdokumentovat přestupek, ručně vypsat předvolánku, namontovat botičku, pak znovu přijet, sundat ji, dohadovat se s řidičem a dořešit veškerou administrativu. Není divu, že strážníci už od nasazování botiček pozvolna upouštějí.

Třeba v Mikulově je obouvají už jen výjimečně. Místo nich testují novinku - speciální termotiskárny na pokuty.

„Usnadňují práci s ručním vypisováním v terénu. Záznam o přestupku s předvolánkou strážníci píší do iPadu na ulici. Jako důkaz vkládají i fotky. Vše se automaticky uloží a my to hned vidíme v počítači,“ popisuje šéf městských policistů v Mikulově Jiří Hamerník.

Z termotiskárny, krabičky vysoké asi pět centimetrů, strážníci přímo na místě jednoduše vytisknou předvolánku pro nepřítomného řidiče a přilepí ji na boční sklo auta.

Jakmile řidič výzvu objeví, přijde na služebnu přestupek vyřešit. Nálepky jsou odolné vůči veškerým vlivům počasí – nerozmočí se, na slunci neblednou, text se neztrácí, navíc jdou z auta dobře odstranit, takže nezanechávají žádné stopy či skvrny.

Právě díky nim strážníci omezili používání botiček. Ty totiž často blokovaly i ostatní řidiče kvůli autům, která špatně zaparkovala v křižovatkách nebo ve vjezdech domů. A než se podařilo přestupek vyřešit, trvalo to zbytečně dlouho.

Fotogalerie

Nový systém, i když je založený hlavně na ochotě potrestaných řidičů, funguje překvapivě dobře. Za první měsíc vydali strážníci 206 předvolánek a jen 35 lidí zatím nepřišlo na služebnu přestupek vyřešit. S těmito hříšníky se tak nejspíš bude muset „poprat“ městský úřad ve správním řízení.

Nicméně botičky zatím z mikulovských ulic úplně nezmizí. Strážníci si je nechávají kvůli cizincům. Pokud ti z místa odjedou, pokuty se od nich vymáhají mnohem obtížněji.

Řidiči už nemusí čekat na příjezd hlídky

To ve Znojmě se s botičkami rozloučili úplně už před rokem. „Chceme, aby se strážníci soustředili spíše na bezpečnost a pořádek ve městě a méně na věci, které lidi otravují a nepřinášejí moc velký efekt. Jednou z takových věcí jsou právě botičky,“ vysvětluje znojemský starosta Jan Grois (ČSSD).

„Věřím, že se jedná o konstruktivní řešení. Pozitivním efektem opatření je mimo jiné větší vstřícnost vůči občanům a turistům,“ dodává Grois.

Systém funguje podobně jako v Mikulově, s tím rozdílem, že je třeba přestupek vypisovat ručně, což řešení prodlužuje. I tak jsou strážníci spokojení. „Časově je to pro nás určitě výhodnější. My se můžeme věnovat jiné práci,“ potvrzuje Petr Hladký, manažer prevence kriminality znojemských strážníků.

Podle něj je systém příznivější i pro řidiče. Nemusí čekat na příjezd hlídky, která by botičku odmontovala, ale můžou si přestupek vyřešit v době, kdy se jim to hodí.

„Ve výzvě napíšeme lhůtu, ve které se člověk musí dostavit k vyřešení přestupku. Je pak na něm, jestli se mu to bude hodit cestou do práce, nebo večer po ní,“ říká Hladký s tím, že znojemští hříšníci dokonce nemusí ani chodit na služebnu. Stačí, když přestupek vyřeší se strážníkem, kterého potkají na ulici.

Botiček postupně ubývá i v Brně. V roce 2017 jich strážníci rozdali 4 152, loni už o dvě stovky méně a letos čekají další úbytek. Podle mluvčí zdejších strážníků Terezy Kadrnožkové je však na rozdíl od Znojma nereálné, že by z Brna zmizely úplně. „Musíme je použít třeba u aut, u kterých má policie zájem, aby zůstala na místě. Třeba při podezření z trestného činu,“ dává příklad Kadrnožková.

Podle ní navíc některé případy bez botičky ani vyřešit nejdou. „Pokud některý řidič páchá přestupky opakovaně a výzvy k projednávání přestupků se míjí účinkem, tak je botička opravdu jediná šance, jak se s tím člověkem fyzicky potkat. Ve chvíli, kdy ji na autě objeví, nemá jinou možnost než nás zavolat,“ poznamenává mluvčí brněnských strážníků.

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Dvě nehody kamionů ochromily D2 na Brno, byla zavřená několik hodin

Šest kamionů se v úterý 10. září dopoledne srazilo na 32. kilometru dálnice D2...

Provoz na dálnici D2 ve směru na Brno ochromily dvě nehody kamionů. Při jedné se srazily dva nákladní vozy, ve druhé...

Další z rubriky

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Brno dá další peníze na MotoGP, zvýšení poplatku však může závod pohřbít

Celková návštěvnost brněnské Velké ceny se přiblížila hranici 200 tisíc.

Dalších 7,5 milionu korun na letošní závody MotoGP, které se konaly v srpnu, odklepli brněnští zastupitelé. Sešli se...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz