Otravné botičky mizí, strážníci místo nich tisknou nepromokavé pokuty

  6:40aktualizováno  6:40
Strážníci na jižní Moravě se pomalu zbavují přízviska botičkáři. Toto motoristy nenáviděné zařízení pomalu přestávají používat v Brně, ve Znojmě už botičky nepoužívají vůbec. A v Mikulově přecházejí na pokuty z termotiskárny.

Přijet na místo, zdokumentovat přestupek, ručně vypsat předvolánku, namontovat botičku, pak znovu přijet, sundat ji, dohadovat se s řidičem a dořešit veškerou administrativu. Není divu, že strážníci už od nasazování botiček pozvolna upouštějí.

Třeba v Mikulově je obouvají už jen výjimečně. Místo nich testují novinku - speciální termotiskárny na pokuty.

„Usnadňují práci s ručním vypisováním v terénu. Záznam o přestupku s předvolánkou strážníci píší do iPadu na ulici. Jako důkaz vkládají i fotky. Vše se automaticky uloží a my to hned vidíme v počítači,“ popisuje šéf městských policistů v Mikulově Jiří Hamerník.

Z termotiskárny, krabičky vysoké asi pět centimetrů, strážníci přímo na místě jednoduše vytisknou předvolánku pro nepřítomného řidiče a přilepí ji na boční sklo auta.

Jakmile řidič výzvu objeví, přijde na služebnu přestupek vyřešit. Nálepky jsou odolné vůči veškerým vlivům počasí – nerozmočí se, na slunci neblednou, text se neztrácí, navíc jdou z auta dobře odstranit, takže nezanechávají žádné stopy či skvrny.

Právě díky nim strážníci omezili používání botiček. Ty totiž často blokovaly i ostatní řidiče kvůli autům, která špatně zaparkovala v křižovatkách nebo ve vjezdech domů. A než se podařilo přestupek vyřešit, trvalo to zbytečně dlouho.

Fotogalerie

Nový systém, i když je založený hlavně na ochotě potrestaných řidičů, funguje překvapivě dobře. Za první měsíc vydali strážníci 206 předvolánek a jen 35 lidí zatím nepřišlo na služebnu přestupek vyřešit. S těmito hříšníky se tak nejspíš bude muset „poprat“ městský úřad ve správním řízení.

Nicméně botičky zatím z mikulovských ulic úplně nezmizí. Strážníci si je nechávají kvůli cizincům. Pokud ti z místa odjedou, pokuty se od nich vymáhají mnohem obtížněji.

Řidiči už nemusí čekat na příjezd hlídky

To ve Znojmě se s botičkami rozloučili úplně už před rokem. „Chceme, aby se strážníci soustředili spíše na bezpečnost a pořádek ve městě a méně na věci, které lidi otravují a nepřinášejí moc velký efekt. Jednou z takových věcí jsou právě botičky,“ vysvětluje znojemský starosta Jan Grois (ČSSD).

„Věřím, že se jedná o konstruktivní řešení. Pozitivním efektem opatření je mimo jiné větší vstřícnost vůči občanům a turistům,“ dodává Grois.

Systém funguje podobně jako v Mikulově, s tím rozdílem, že je třeba přestupek vypisovat ručně, což řešení prodlužuje. I tak jsou strážníci spokojení. „Časově je to pro nás určitě výhodnější. My se můžeme věnovat jiné práci,“ potvrzuje Petr Hladký, manažer prevence kriminality znojemských strážníků.

Podle něj je systém příznivější i pro řidiče. Nemusí čekat na příjezd hlídky, která by botičku odmontovala, ale můžou si přestupek vyřešit v době, kdy se jim to hodí.

„Ve výzvě napíšeme lhůtu, ve které se člověk musí dostavit k vyřešení přestupku. Je pak na něm, jestli se mu to bude hodit cestou do práce, nebo večer po ní,“ říká Hladký s tím, že znojemští hříšníci dokonce nemusí ani chodit na služebnu. Stačí, když přestupek vyřeší se strážníkem, kterého potkají na ulici.

Botiček postupně ubývá i v Brně. V roce 2017 jich strážníci rozdali 4 152, loni už o dvě stovky méně a letos čekají další úbytek. Podle mluvčí zdejších strážníků Terezy Kadrnožkové je však na rozdíl od Znojma nereálné, že by z Brna zmizely úplně. „Musíme je použít třeba u aut, u kterých má policie zájem, aby zůstala na místě. Třeba při podezření z trestného činu,“ dává příklad Kadrnožková.

Podle ní navíc některé případy bez botičky ani vyřešit nejdou. „Pokud některý řidič páchá přestupky opakovaně a výzvy k projednávání přestupků se míjí účinkem, tak je botička opravdu jediná šance, jak se s tím člověkem fyzicky potkat. Ve chvíli, kdy ji na autě objeví, nemá jinou možnost než nás zavolat,“ poznamenává mluvčí brněnských strážníků.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Z Dallasu bude znovu Moskva. Brněnské lodi vrací podobu z 50. let

Do původní podoby z 50. let se vrátí brněnská loď známá pod jménem Dallas, která je od roku 2013 technickou kulturní...

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz