Města pečou koalice, nejdál jsou v Olomouci a Zlíně

  7:53aktualizováno  7:53
Dvě jednání o koalicích v zastupitelstvech největších měst jsou již uzavřena, další dvě na spadnutí a ostatní politici se zatím radí. Taková je situace tři dny po komunálních volbách. Podle politologa Jana Kubáčka politici budou rychlejší až po druhém kole senátních voleb.

První koaliční smlouva byla podepsaná v Olomouci. Primátorem zůstává Martin Novotný (ODS). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Politické dohody se začaly komplikovat v Liberci. Jednání s vítěznou Změnou pro Liberec, ČSSD a Unií pro sport a zdraví opustilo v úterý večer uskupení Liberec občanům. Jednání ztroskotalo na personálních otázkách. Strany nechtěly akceptovat počet míst v radě, které Liberec občanům žádal.

Nejrychleji měl koalici Zlín. Hned po volbách se tam dohodla vítězná TOP 09 s Věcmi veřejnými, lidovci, M. O. R. a Zlínským hnutím nezávislých. ODS, která získala šest křesel, a ČSSD se sedmi křesly zůstaly v opozici. (více o plánech koalice čtěte tady)

S podpisem koaliční smlouvy Zlín předstihla Olomouc. V úterý dohodu podepsali ODS, TOP 09 a lidovci. Vyplývá z ní, že ve funkci primátora bude pokračovat Martin Novotný (ODS). Vítězná ČSSD zůstala v opozici (více o koalicích v Olomouci i dalších městech na Hané čtěte tady).

Není to ale jediný případ, kdy ČSSD ve volbách zvítězila, v radě ale nezasedne. Strana bude chybět například v nejužším vedení Hradce Králové. Tam už se rýsuje spolupráce mezi ODS, TOP 09 a Sdružením Alternativa. V sedmatřicetimístném zastupitelstvu by měly 15 hlasů (více o koalici čtete tady).

ČSSD bude zřejmě chybět také v radě Brna. Vítěznou stranu chce obejít ODS, která vyjednává s lidovci a TOP 09. Podle lídra brněnských občanských demokratů Roberta Kotziana je taková trojkoalice bližší ODS v ideové rovině. "Podmínky, které jsou vyjednány, jsou lepší a výhodnější než podmínky vyjednané ve velké koalici," uvedl. ODS by zřejmě v takové koalici získala pět radních, TOP 09 čtyři a KDU-ČSL dva radní.

Politolog: Koalice přijdou až po víkendových volbách

V Praze si zatím notovala vítězná TOP 09 s ODS. Jednání ale pokračují a není vyloučeno, že ODS by se mohla nakonec dohodnout s ČSSD a velkou koalicí obejít vítěze. Jednat budou poprvé ve čtvrtek. Noví zastupitelé za ODS už mají tým, který bude vyjednávat o koalicích v městských částech. Je v něm i kritizovaný náměstek primátora Rudolf Blažek. (více o jednání čtěte tady)

Vítězství nezaručuje ČSSD vládnutí ani v Pardubicích. Podobná situace může potkat také SOS pro Opavu, které dostalo nejvíc hlasů a přesto by mohli radu sestavit jen ČSSD, ODS a lidovci.

"Vyjednávání koalic souvisí s druhým kolem senátních voleb," domnívá se politolog Jan Kubáček. Odráží se to například v opatrnosti při velkých koalicích, tedy koalicích ODS a ČSSD. "Vyčkává se samozřejmě do poslední chvíle, aby voliči nedostali nesprávný šik nálože, kdy proti sobě jdou strany do boje a mobilizují voliče. Myslím si, že po víkendu se velmi rychle začnou rojit velké koalice na jednotlivých radnicích," dodal.

Podle Tomáše Lebedy ale takový vliv nelze přeceňovat. "Komunální politikové se snaží jednat o koalicích, aniž by se nějak ohlíželi na senátní volby," uvedl. "Potenciál přesouvat voliče od jednoho kandidáta k druhému je proto omezený, protože k druhému kolu senátních voleb si najde cestu podstatně méně voličů než k prvnímu."

Voliči podle Lebedy nejsou svědky velké koalice, protože v některých městech by ODS a ČSSD neměly většinu. Například ve Zlíně nebo Karlových Varech. "Navíc to jsou varianty, které se v minulosti do značné míry vyčerpaly a zdiskreditovaly," dodal Lebeda.

Koalice ve velkých městech

Praha: vítězem voleb je TOP 09, koalice zatím nedohodnuta, možností je TOP 09 + ODS nebo ODS + ČSSD
Brno: vítězem ČSSD, koalice směřuje k ODS + TOP + KDU-ČSL
Ostrava: vítězem ČSSD, možnou koalicí je ČSSD + ODS
Olomouc: vítězem ČSSD, koaliční smlouvu podepsaly ODS + TOP 09 + KDU-ČSL
Zlín: vítězem TOP 09, na koalici se dohodly TOP 09 + VV + M. O. R. + Zlínské hnutí nezávislých + KDU-ČSL
Jihlava: vítězem ČSSD, koalice není jasná, buď ji vytvoří ČSSD s ODS + TOP 09 + Krásnou Jihlavu + KDU-ČSL, nebo ji tyto strany vytvoří bez ČSSD
Pardubice: vítězem ČSSD, možná koalice ODS + TOP 09 + Sdružení pro Pardubice + Pardubáci
Plzeň: vítězem ODS, koalice zatím nejasná, variantami jsou ODS + ČSSD nebo ODS + TOP 09 + Občané.cz
Hradec Králové: vítězem ČSSD, možná koalice ODS + TOP 09 + Hradecký demokratický klub + Volba pro město
České Budějovice: vítězem Hnutí občané pro Budějovice, možná koalice HOPB + TOP 09 + ČSSD
Karlovy Vary: vítězem Karlovarská občanská alternativa, do koalice zřejmě stoupí KOA + TOP 09 + Alternativa + O co jim jde?!
Liberec: vítězem Změna pro Liberec, jednání o koalici se zkomplikovalo, protože ZPL + ČSSD + Unie pro sport neakceptovaly podmínky, které si kladlo uskupení Liberec občanům
Ústí nad Labem: vítězem ČSSD, koalice může být uzavřena mezi ODS + TOP 09 + Strana zdraví, sportu, prosperity nebo velká koalice ČSSD + ODS


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Osm Tchajwanců, o jejichž vydání žádá Čína, se obrátilo na Ústavní soud

Dva z osmi zadržených Tchajwanců, jejichž vydání do Číny je podle českých soudů...

Osm Tchajwanců, jejichž vydání žádá Čína, podalo ústavní stížnosti. Směřují proti verdiktu, podle kterého je vydání k...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz