ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ředitelství služby cizinecké policie

Formuláře, telefonáty, policie. MeSES chce zostřený dozor po příjezdu z ciziny

  • 960
Mezioborová skupina pro epidemické situace MeSES doporučuje, aby lidé přijíždějící do Česka ze zahraničí museli povinně vyplnit příjezdový formulář. Česko by podle ní nemělo umožňovat vstup do země cestujícím s neúplným očkováním bez testu. Kdo nebude spolupracovat, má počítat s právním postihem a policejním stíháním.

Z vysoce rizikových zemí by pak měli mít cestující po příjezdu povinný PCR test i v případě, že prodělali nemoc nebo byli plně očkováni.

„Cílem vydaných doporučení je podle MeSES výrazně omezit riziko zavlečení nebezpečných variant viru covid-19 do České republiky,“ uvedla skupina. Bez formuláře či očkování bude možné do Česka od pondělí přijet ze států s nízkým rizikem nákazy.

Občané těchto zemí mohou přijet za stejných podmínek jako před vypuknutím nemoci. Ze zemí se středním rizikem je nutné absolvovat před cestou test, pokud cestující neprodělal covid-19 nebo nemá 22 dní od naočkování první dávky v některé ze zemí EU.

„Doporučujeme pro všechny příjezdy požadovat příjezdový formulář, jehož vyplnění je povinné,“ uvedla MeSES. Údaje ve formuláři navrhují členové skupiny ještě dále doplnit a informovat cestující o právních následcích v případě, že dokument vyplní nepravdivě. „Pravdivost deklarovaných údajů by měla být namátkově ověřována,“ dodali. 

Formulář by se měl podle skupiny využívat pro kontrolu karantény a případné trasování, nesmí sloužit pouze jako formalita. Nyní ale podle ní neexistuje efektivní kontrola dodržování karantény při příjezdu ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy.

Kdo nezvedne telefon, má problém

MeSES proto doporučuje také zavést telefonickou kontrolu všech příjezdů napojením databáze formulářů na systém Chytré karantény. Každý, kdo má být po příjezdu do Česka v karanténě, by měl být telefonicky kontaktován.

Do zelených zemí půjdou i Bulharsko a Itálie, řekl náměstek ministra zahraničí

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek hostem pořadu Rozstřel. Moderuje Vladimír Vokál. (21. června 2021)

„V průběhu telefonního hovoru by mělo být ověřeno, že zná pravidla karantény, zdržuje se na uvedené adrese, a má zajištěno testování. V případě opakovaného nepřijetí hovoru, by mělo být dodržení karantény ověřeno fyzickou návštěvou pracovníka KHS, případně Policií ČR. Vyhýbání se karanténě a její kontrole je protiprávní jednání,“ uvádí skupina.

U příjezdu ze zemí mimo EU, u nichž nelze ověřit platnost certifikátu, by měla být provedena kontrola pravosti certifikátu u náhodně vybrané části přijíždějících cestovatelů, např. přímou kontrolou s uvedenou laboratoří. Padělání dokumentů potvrzujících očkování či negativní test je protiprávní jednání, kterým by se měla zabývat Policie ČR. Společenská nebezpečnost takového jednání části cestovatelů není snadno viditelná, přestože po zavlečení nebezpečné varianty v důsledku padělání testů snadno způsobí ekonomické ztráty a škody na životech.

MeSES

Lidé s neúplným očkováním nebo lidé z vysoce rizikových zemí plně očkovaní by se podle skupiny měli i nadále testovat. Měl by pro ně být zachován nárok na bezplatné PCR testy.

„Z laboratorních i observačních studií vyplývá, že neúplné očkování chrání vůči některým rizikovým variantám (Beta, Delta) výrazně méně než vůči počátečním variantám viru,“ uvedli členové MeSES.

Doporučení MeSES

Jestliže v dozoru nad navrátilci našli členové MeSES shodu, nenalézají ji naopak v tom, zda je v současné době vhodné vyměnit respirátory rouškami. Povinnost jejich nošení v MHD, která platí od 25. února, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha „není zásadním omezením“.

Loni se odložily roušky, letos ne. Přitom někde nakažení ani nepřibývají

Diskuse o přechodu z respirátorů na mírnější podmínky ochrany nosu a úst probíhala už dříve, změna mohla začít platit od 1. července. Rozhodnutí má padnout tento týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video