Diskuze

Dostat dítě do školky? Zázrak. V Praze se neumístila čtvrtina přihlášených

Dostat dítě do školky? V některých krajích téměř úkol na hranici lidských možností. Kapacity pro předškolní vzdělávání jsou pro rodiče dlouhodobě problém. Místa nejsou a jejich počet se zvyšuje jen zvolna. Poptávka je přitom velká.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VF

Presne proto se dela to scitani lidu. Aby byl stat prekvapenej ze je tolik prcku co chteji do skolky. Za dalsi 3 roky je statni sprava v soku ze ty stejny deti jdou do skoly a ze tam neni misto, pak na stredni, vysokou, do prace a situace se opakuje porad dokola.

Stejne jako cd jsou uz cela desetileti prekvapeni ze v patek a v nedeli jede vic lidi.

A tak by se dalo pokracovat

0 0
možnosti
PB

Já si myslím ze na to snad není třeba sčítání lidu. Stát snad ví kolik děti se mu narodilo, a kdo kde má hlášené trvale bydliště. Stačilo by si to jednou vytáhnout, když se něco plánuje. Jenže to je lenost. U nás spádové město se každý tok diví kolik ze děti má z okolních vsi, přitom každý rok se okolní obce snaží navázat komunikaci co s tím marně.

0 0
možnosti
EK

Chybějící místa ve státních mateřinkách pak suplují ty soukromé. Ty si ale účtují za školkovné i několik tisíc korun měsíčně. Ceny se pohybují v rozmezí od pěti do zhruba deseti tisíc korun. Záleží na tom, co daná školka nabízí. Státní školky stojí měsíčně několik set korun.

Je třeba říct, že tady dochází ke značné nerovnosti. Obecní školky (ne státní!!!) zřizuje obec = obec platí energie, hradí nájem (případně poskytuje vlastní budovu), zařizuje údržbu budovy, případně doplácí ze svého na platy zaměstnanců. To jsou veřejné peníze, a tudíž by stejné peníze měla dostávat i SOUKROMÁ ŠKOLKA či ŠKOLA zřízená na území dané obce či městské části, která získá akreditaci MŠMT. Ale ty jaksi nedostává. Slavnostně dostává jen státní normativ na žáka.

Rodiny, kterým se podaří dítě umístit do obecní školky, tak čerpají z veřejných peněz více než ti, kteří to štěstí nemají.

Něco takového by nemělo být vůbec přípustné a nechápu, proč se o tom nemluví.

0 0
možnosti
PB

A? Předškolní vzdělávání není povinné, kromě posledního roku, obec klidně muže dat sponzorský dar soukromé školce a tím zajistit umístění za menší částky dětem z obce. U nás to tak třeba funguje, děti v soukromé školce školné platí školné stejně jako ve “státní”.

0 0
možnosti
JD

Vzdělávání v MŠ značně přeceňujete.

Dítě 3 roky se má líp, když má možnost být v klidu s mámou.

1 5
možnosti
PB

Jak které, obecně spíš platí do dvou let.

0 0
možnosti
MS

Mě spíš deptá systém přijímání do školek, např. u nás má vedlejší obec úplně stejnou prioritu jako naše, tedy teoreticky se do školky v naší obci nedostane moje dítě, ač bydlíme sto metrů od školky, ale dostane se tam dítě z vedlejší obce, které bude muset každý den dojíždět autem tak jako tak. Nerozumím tomu, proč není trvalé bydliště tím naprosto klíčovým parametrem.

0 0
možnosti
PB

P94e11t34r 77B44r50h27e76l

3. 7. 2022 23:50

ale je klíčové bydliště. Máte spádovou školku, takže byste tam měli mít přednostní právo přijetí

0 0
možnosti
Foto

Budou dojíždět. No a co?

Pro mimopražské běžné.😛😀

1 1
možnosti
JP

Počty nepřijatých jsou dle skutečných počtů dětí a nebo dle přihlášek? Běžně se podává víc přihlášek do více školek aby byla šance. Holt né všude je samospráva natolik uvědomělá a schopná aby stačila jedna přihláška a dle daných kritérií bylo dítě přijato do jedné školky.

5 1
možnosti
KJ

Takže ten "zázrak" se podle bulvárního titulku podaří 75% dětí. Tak tomu říkám zázrak. Jak byste to pak nazývali, kdyby třeba brali jen 10% dětí?

0 0
možnosti
JP

Vyházet cizince bez občanství... včetně ukrajinců

9 6
možnosti
PM

Máme tady trvalý pobyt, platíme poměrně vysoké daně. Tak s tou xenofobií se jděte bodnout! ;-O

0 0
možnosti
JN

J70a56n 90N65ě15m79e73c

3. 7. 2022 5:46

Praha Radotín, 4 děti, všechny nám do školky postupně bez problémů vzali včetně nejmladší Aničky letos k 1.9. Akorát je tam nedáváme předčasně, to je všechno. Podle mě jde cca z 90% o problém dětí krkavčích matek a 10% o sociální případy (třeba takové Ukrajince, co má chlapa na frontě nic jiného asi nezbyde).

5 15
možnosti
MB

U nás ve městě to bylo a asi i dosud je podobně. Nejhorší na tom tenkrát, když byly moje děti ve školkovém věku, že rok od roku škola pod kterou mateřská škola spadala měnila podmínky pro přijetí dítěte. Pamatuji si, že jeden rok brali podle věku dítěte a další rok brali podle toho, jestli matka chodí do práce nebo je doma - třeba s dalším menším dítětem. To člověk do poslední chvíle nevěděl, jestli dítě přijmou nebo ne a co si zase vymyslí.

0 0
možnosti