Kraj stahuje Rathova muže z Bruselu, za nejasnou práci bere 90 tisíc

  20:35aktualizováno  20:35
Marek Semerád zřejmě nebude do konce roku 2013 zástupcem Středočeského kraje v Bruselu. Nevypověditelná smlouva, která mu zajišťuje mimo řady výhod i devadesát tisíc měsíčně a o jejíž vyhotovení pro blízkého kolegu se postaral exhejtman David Rath, může nyní skončit dohodou.

Marek Semerád | foto:  Radek Cihla, MAFRA

O kritizovaném Semerádově přivýdělku se mluvilo mezi špičkami středočeské ČSSD a podle krajského předsedy strany Miloše Petery Semerádova práce v Bruselu skončí. Ovšem ne kvůli kritice.

Semerádova smlouva

Zaručuje Semerádovi odměnu 90 tisíc korun měsíčně, automobil Škoda Superb a jeho hrazený provoz, notebook, náklady na cesty z ČR do Belgie a zpět, cestovní náhrady mimo sídlo Semerádovy firmy v ČR, mobil, byt v Bruselu, zvýšené stravovací výdaje a výdaje za ubytování v ČR i v zahraničí.

"Kraj jedná o ukončení spolupráce, počítáme, že bychom chtěli ukončit spolupráci nejpozději k 31. srpnu. Chtěli bychom to ukončit po vzájemné dohodě a myslím si, že najdeme společnou řeč," říká Petera, který je zároveň náměstkem hejtmanky.

Smlouva ale nemá skončit kvůli tomu, že je podle kritiků příliš výhodná pro Semeráda, aniž by kraji jeho práce něco přinášela. Petera to vysvětluje tím, že Semerád kandiduje do krajského zastupitelstva a bude mít od září práci s kampaní. Funkci zástupce kraje v Bruselu by pak nemohl dělat plnohodnotně.

Sám Semerád odmítl možný konec smlouvy komentovat. "Smlouvu ze své strany dodržuji, záleží na kraji, jak se zachová," řekl.

Z Bruselu se dá vykonávat i funkce starosty

Smlouva, kterou má MF DNES k dispozici, působí nepoměrně při pročítání Semerádových povinností oproti jeho odměnám a výhodám. A stejně nepoměrně ve způsobu, jak může smluvní vztah zaniknout.

Semerád, který pro kraj v Bruselu pracuje jako podnikatel, může smlouvu do měsíce bez důvodu ukončit, ale kraj jenom v případě, že by Semerád neplnil své povinnosti až tak, že by kraji vznikla podstatná škoda nebo újma. Ukončení smlouvy dohodou, o čemž mluví Petera, se tak jeví jako jediná možnost.

Zástupce v Bruselu má kraj reprezentovat a přinášet informace o evropských fondech. Práci vykonává vedle své funkce starosty obce Cerhenice na Kolínsku a vedle funkce krajského zastupitele. Do loňska k tomu ještě podnikal.

"Když je někdo pracovitý, tak toho stihne víc. Znám spoustu poslanců a senátorů, kteří jsou zároveň starosty," říká Semerád. Odmítá kritiku, že devadesát tisíc měsíčně a další výhody je za takovou práci příliš.

"Devadesát tisíc se může jevit moc lidem, kteří o tom nevědí. Ta částka je přiměřená. Můj předchůdce měl částku dvojnásobnou, 180 tisíc," řekl Semerád.

"Pořádáme třeba výstavy"

Petr Hnízdo, který kraj zastupoval za doby ODS, to vyvrací. "Je to naprostý nesmysl," říká. Pobíral základní plat úředníka krajského úřadu a k tomu tabulkové diety, které byly v přepočtu k dnešnímu kurzu necelých devadesát tisíc měsíčně. Hnízdo práci vykonával jako zaměstnanec na plný úvazek.

Semerád říká, že podle své dohody s Davidem Rathem měl být v Bruselu alespoň deset dní v měsíci a to dodržuje. Pracuje prý ale pro zastoupení celý měsíc z Česka. V Bruselu je ještě zaměstnankyně kraje s nižším platem.

A co zástupce kraje při Evropské unii vlastně dělá? "Máme za úkol reprezentovat kraj u Evropské komise a to děláme. Máme to na internetových stránkách, je tam spousta aktivit a činností," říká Marek Semerád. A jmenuje například pořádání výstav, které kraj reprezentují. Podle opozice Semerád pro kraj v Bruselu přínosem není. A o jeho práci prý není žádný přehled.

"Žádné výkazy práce nebo zprávu o konkrétní činnosti, nic takového tady na krajském úřadě neexistuje, pan Semerád dělá jen pravidelnou informační zprávu z Bruselu," říká Nohýnková.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Najdete na iDNES.cz