Za mého šéfování volební pakt s ODS nebude, tvrdí Čunek.

Za mého šéfování volební pakt s ODS nebude, tvrdí Čunek. | foto: ČTK

Máme recept na spravedlivou společnost, shodli se lidovci

  • 93
Kdo nechce pracovat, ať počítá jen s almužnou, usnesli se lidovci na programové konferenci v Brně. Představili zde své čtyři artikuly, které se mají stát základem jejich příštího volebního programu. Diskutovali také o tom, jak získat nové voliče a neztratit ty stávající.

"Ztratili jsme tak trochu svoji barvu, měli bychom být více vidět," řekl MF DNES místopředseda KDU-ČSL a jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

"Jestliže je naše klíčová priorita podpora rodin s dětmi, tak to také musíme důrazně prosazovat, aby to voliči viděli a uměli si to s námi spojit, podobně jako když se třeba mluví o jaderných elektrárnách a dávají o sobě vědět zelení," popisuje Juránek jeden z receptů, co by měla KDU-ČSL udělat, aby podpora voličů nestagnovala, ale rostla.

V jedné věci už mají lidovci jasno. Podporují návrh Petra Pitharta, který obsahuje tzv. Hnanické artikuly. Ty definují postoj lidovců k sociální problematice.

. Čtyři hnanické artikuly

1) Kdo pracuje, ať se má dobře!
2) Kdo nepracuje, protože nemůže, tomu pomůžeme!
3) Kdo nepracuje, protože nechce, ať počítá jen s almužnou!
4) Kdo podvádí a krade, ať sedí v kriminále!

Společnost by měla právě tyto čtyři základní podmínky respektovat, pak ji prý lidé budou moci vnímat jako spravedlivou. O detailech usnesení se ještě bude strana bavit na svém dubnovém sjezdu. 

Už nyní si však Petr Pithart se svým návrhem zasloužil pochvalu od stranických kolegů. "Zcela přesně vystihl to, o čem se v KDU-ČSL debatuje již velmi dlouhou dobu. Odmítl naše začlenění někam mezi pravici a levici, protože od pravolevé osy nás vzdalují hodnoty, které jsou pro nás nejdůležitější a které se osvědčovaly dávno před tím, než existovaly nějaké pravice a levice," řekl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Čunek: Pod mým vedením volební blok s ODS nebude
Celý den lidovci na programové konferenci probírali, jak dát voličům jasně vědět, co odlišuje jejich stranu od ODS i sociálních demokratů. "Naše síla je v tom, že jsme jiní," zdůraznil Juránek.

Někteří lidovci, třeba místopředseda David Macek, míní, že strana možná až příliš "zmodrala", což se projevilo třeba při prezidentské volbě, když většina poslanců a senátorů KDU-ČSL podpořila kandidáta ODS Václava Klause. - více zde

Macek tak zažil velký ohlas také tvrzením, že lidovci by měli v prvé řadě oslovit křesťanské voliče. Podle průzkumů prý křesťanské demokraty volí jen čtvrtina věřících. Podle Macka je třeba, aby se strana stala důvěryhodná pro většinu těch, kteří chodí do kostela. Pak bude důvěryhodná i pro veřejnost.

Šéf lidovců Jiří Čunek zdůraznil, že dokud on bude předsedou, nepřipadá v úvahu, že by jeho strana přistoupila na předvolební blok s ODS, obdobně jako v Německu spolupracují CDU a CSU.

. Co máme na Klause říkat před kostelem?!

část lidovců si stěžuje na velký odklon strany doprava

S myšlenkou užší spolupráce s ODS přišel už před posledními volbami tehdejší šéf strany Miroslav Kalousek, ale narazil.

Podpoří jen část reformy zdravotnictví
Čunek na konferenci řekl, že jeho strana podpoří jen takové změny ve zdravotnictví, které budou dál garantovat stejně kvalitní péči pro všechny vrstvy obyvatel z veřejného zdravotního pojištění.

Co to prakticky znamená? Lidovci odmítají takovou přeměnu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, která by znamenala, že část vybraného pojištění "odteče" ze zdravotnictví formou zisku pro soukromého vlastníka takové akciové společnosti.

Přeměnu pojišťoven na akciovky prosazuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS, kterému se také nelíbí plán lidovců osekat nové poplatky ve zdravotnictví, aby je neplatili lidé nad 70 let a předškolní děti. - více zde

Jak se ukazuje, ani lidovci nejsou v názoru na poplatky jednotní. Zatímco předsednictvo strany je chce zrušit, ministr financí Kalousek se jich v článku, který dnes vyšel v MF DNES, zastal.

"Zaštítíme-li se dnes přirozenou nechutí veřejnosti k nepopulárním krokům a často spíše socialistickými než sociálními argumenty rozbijeme společnou reformní vůli, odsoudíme v budoucnu ty nejslabší k mnohem menším nárokům na veřejnou pomoc," napsal Kalousek.

Na programovou konferenci do Brna nedorazil, a tak alespoň v den rokování lidovců na dálku prostřednictvím novinového článku vzkázal, co si myslí o rozmělňování reforem.

Část odvodů na důchod pro vlastní rodiče?
Jedním z témat, kterému se lidovci na konferenci věnovali, byla také důchodová reforma. Místopředseda strany a náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek uvedl, že reforma musí být udržitelná, aby zajistila seniorům spravedlivý a důstojný důchod.

Zmínil jeden z návrhů lidovců, podle nějž by část odvodů zaměstnavatele na důchodové pojištění směřovala ve prospěch rodičů, či možnost společného důchodového pojištění manželů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video