MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Karel Marx s dredy, nebo Karel Schwarzenberg s čírem

  12:03aktualizováno  12:03
Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES Miroslav Korecký glosuje, co se v politice v uplynulém týdnu odehrálo.

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Češi splnili přání kardinála Josefa Berana vyhnaného komunisty a pochovali jeho ostatky ve vlasti. Je otázka, jestli by kardinál na svém přání trval, kdyby věděl, že v tu dobu bude prezidentem bývalý člen KSČ, premiérem bývalý člen KSČ, předsedou Senátu bývalý člen KSČ, předsedou Ústavního soudu bývalý člen KSČ, předsedou Nejvyššího soudu bývalý člen KSČ, guvernérem ČNB kandidát KSČ atd. A že zrovna v den jeho domácího pohřbu bude KSČM na svém sjezdu potvrzovat, že bude součástí vládní většiny.

Sjezdem sjednocená ČSSD se vrhla do skládání vlády. Proti vedení sjednocené strany vzápětí vystoupil sjednocený senátní klub ČSSD a odmítl vstup do vlády. Proti sjednocenému klubu vzápětí vystoupila senátorka Eva Syková a podpořila vstup ČSSD do vlády. Jak vidno, na palubě oranžového Titaniku je pěkně veselo.

Rušno je také u městských liberálů. Guru TOP 09 Karel Schwarzenberg se opřel do ideově velmi blízkých Pirátů slovy: „Oholený Karel Marx, který nosí dredy, se zdá být zase lákavý, nicméně přístup k občanům se mnoho nezměnil. Jsem zvědav, jak dlouho bude především mladým voličům v České republice trvat, než prohlédnou tuto podivnou maškarádu.“ Dilema liberálovo je teď mučivé: dredy ajťákovy, anebo barevné číro na hlavě kmeta s modrou krví?

Česko-slovenskou výstavu ke 100. výročí založení společného státu zahájili na Bratislavském hradě slovenský premiér Česka Andrej Babiš a premiér Slovenska s italskými kořeny Peter Pellegrini. V říjnu se výstava ze země italsko-slovenského premiéra přesune do země slovensko-českého premiéra.

KSČM bude v této zemi zřejmě spoluvládnout s buržoazií a levicovými oportunisty, ale slovník si zatím udržuje správně proletářský. „Máme legitimní obavu, aby se z KSČM nestal pivní tácek, kterým si panstvo podloží kývající se stůl,“ komentoval jednání o vládě neúspěšný kandidát na předsedu Josef Skála.

Nový šéf komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů Jiří Mašek se už ponořil do práce. Zorganizoval seminář s názvem „Seznámení s problematikou primární a domácí péče v návaznosti na lůžková zařízení“. Ozbrojené sbory zatím mohou být v klidu.

Vláda ani na výjezdu na sever Moravy moc nevyspávala, schůzku ministrů s vedením firmy OKD naplánoval Andrej Babiš už na 6. hodinu ranní. Připomeňme v té souvislosti výrok jiného nespavce, Vladimíra Špidly, který v roce 2002 při nástupu do Strakovky mírnil obavy, že bude svůj denní rytmus vnucovat celé zemi: „Ale ne, tady nebude systém Františka Josefa, který vstával ve čtyři ráno a kvůli němuž celé Rakousko začínalo v šest. To ne.“


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz