MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Piráti komsomolci a Babiš mikromanažerem

  18:33aktualizováno  18:33
Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES Miroslav Korecký glosuje, co se v politice v uplynulém týdnu odehrálo.

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jak řekl, tak udělal: Andrej Babiš fakt nekecá a maká. Jenom se úplně nečekalo, že bude jako premiér makat ve stylu podnikového mikromanažera, tedy jednat s Uberem o podmínkách taxikaření, s tiráky o platech v cizině nebo bude sám dělat revize v Národním divadle. Není známo, jestli Babiš i jako šéf Agrofertu řešil každé zastavení pásu na úseku červeného masa v Kostelci, ale na tohle by snad měl mít lidi a sám řešit spíš věci koncepční. I když je pravda, že to zase není tak efektní…

Plnou tragikomiku posledních dnů a týdnů vyjádřila snad nejlépe jediná věta v článku deníku Blesk o protestech v Praze: „Na Václavském náměstí asi čtyři tisíce lidí protestovaly proti výrokům prezidenta a za zachování svobody slova.“ V té kouzelné a pravdivé větě je úplně všechno!

Tisíce lidí demonstrovaly za svobodná média před Hradem, kde slavil Zeman

Přitom ulice už si leccos vyvzdorovala. Bála se o svobodu slova, nechtěla komunisty, no tak jí sněmovní petiční výbor ustavil podvýbor pro svobodu slova a média a do jeho čela postavil poslance Lea Luzara (KSČM). Co víc byste ještě chtěli?

Politika a řešení problémů společnosti mají být nadstranické, hlásali ve čtvrtek revoluční studenti na piazzettě Národního divadla. A to se zdálo, že jsme ten vlhký sen z počátku 90. let už jednou provždy sprovodili ze světa. Bude to chtít asi ještě jednu osvětovou rundu, Václave Klausi.

Ministryně obrany Karla Šlechtová se na Twitteru malinko zmýlila, že prý čeští legionáři na Bachmači bojovali proti Hitlerovi – a hned se dočkala reakcí typu: „Karla Šlechtová je jasnou ilustrací toho, že součet inteligence a sebevědomí je konstanta.“ Jsou to zbytečně falešná slůvka a zlé větičky, ale přesto je asi dobře, že slečna ministryně nemá žádné jaderné tlačítko.

A nesplete se jen blondýna, ale i bruneta. Alexandra Udženija třeba poradila Babišovi, že pokud chce jednat s ODS, bude muset programově udělat kotrmelec o 180 stupňů. Tak pozor: buď obrat o 180 stupňů, anebo kotrmelec, ale ten je o 360 stupňů. Snad alespoň paní Udženija ví, co tím vlastně myslela.

Je nová doba: po skoro pěti letech, co hnutí ANO řídí ministerstvo dopravy, Andrej Babiš a Dan Ťok podepsali petici za zrychlení výstavby obchvatu České Lípy.

Autor tohoto zápisníku je nucen se omluvit Pirátské straně, protože jí křivdil. Až dosud byl skálopevně přesvědčen, že je to parta levičáků nonkonformního střihu. Poté, co se ale šéf jejího poslaneckého klubu Jakub Michálek pustil do svaté války za likvidaci advokátního tajemství, tedy že by byl advokát povinen odevzdat eráru důvěrné informace o svém klientovi, je zjevné, že piráti nejsou jen levičáci, ale přímo mladí komsomolci.

Ještě pár výjezdů vlády do krajů a premiér už do nového kabinetu nesežene nikoho. Na Liberecku naplánoval Babiš program už od 7:30, takže ministři po příjezdu museli dostat panáka hruškovice, aby se vůbec probudili.

Šéfové hnutí STAN onemocněli záhadnou chorobou. Na Václavském náměstí sice angažovaně demonstrovali na obranu médií a svobody slova, ale když byli vybídnuti, aby se vyjádřili k tomu, že jejich europoslanec Stanislav Polčák neomaleně napadá a uráží redaktora MF DNES, úplně oněměli. Ale možná jde jenom o to, že některá média a některé novináře prostě kritizovat nelze, zatímco u jiných to zase tolik nevadí.

Ať žije zásadovost!


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Injekce jí měla vyléčit zrak, málem ji o něj připravila. Teď žaluje kliniku

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 2 tento týden pokračoval v projednávání žaloby pacientky, která se potýkala s onemocněním oční...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz