Pokud se syrští sirotci najdou, měli bychom jim pomoci, domnívá se Maláčová

  • 401
Podle slov ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by Česká republika měla přijmout padesát syrských sirotků z uprchlických táborů. Zároveň však ministryně zdůraznila, že prioritou by měla být pomoc přímo na místě. V nedělním pořadu Partie televize Prima se Maláčová vyjádřila také ke státnímu rozpočtu, jehož podporu na příští rok se vládní koalice pokusí vyjednat primárně s KSČM.

„Pro nás je nepřípustné, aby desetimilionová země s tradicí humanity, kterou máme, říkala, že a priori nikomu nepomůžeme a nikoho nepřijmeme. Pomáhat se musí. I když souhlasím s tím, že nejlepší je pomoci na místě,“ prohlásila v neděli Maláčová.

Ministryně poukazuje především na to, že utečenecké tábory nejsou podle ní vhodným prostředím pro výchovu a vývoj dětí. „Myslím, že se to podaří. Nechme to příštím týdnům. Ale pokud se ty děti najdou, tak si myslím, že bychom pomoci měli,“ pokračovala Maláčová.

Pro přijetí opuštěných syrských dětí je i poslankyně Markéta Pekarová Adamová z TOP09. „Moc dobře víme, že v uprchlických táborech takové děti jsou. Hovoří se o třech a půl tisících dětí. Jsou to děti, které buď nemají rodiče, nebo jsou bez doprovodu a nikdo neví, kde jejich rodiče jsou,“ uvedla Pekarová Adamová.

Se středečním rozhodnutím poslanecké sněmovny, která zamítla návrh na přijetí sirotků, nesouhlasí ani místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Je to nikoliv v rukou pana premiéra, ale na úvaze pana ministra vnitra. V situaci, kdy pan premiér si získává politické body, kdy řekne nelidské ne, by se ČSSD měla více vymezit,” podotkla.

Vláda bude jednat o podpoře rozpočtu hlavně s KSČM, říká Maláčová

Maláčová se v neděli vyjádřila také ke státnímu rozpočtu, jehož podporu se podle ní vládní koalice pokusí vyjednat primárně s KSČM. Ministryně označila komunisty za přirozeného partnera vzhledem k tomu, že umožnili vznik kabinetu ANO a ČSSD.

TOP 09 by chtěla ve Sněmovně naopak prosadit, aby vláda přepracovala rozpočet na rok 2019 tak, aby byl vyrovnaný a s vyššími investicemi. ČSSD to nepodpoří. Piráti a TOP 09 v Partii navržený rozpočet odmítli. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zopakoval, že KSČM podpořila jeho vládu jen jednorázově, chce proto o rozpočtu jednat se všemi sněmovními stranami. 

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Moravce uvedl, že jeho strana bude ve Sněmovně navrhovat, aby vláda sestavila nový rozpočet, který by byl vyrovnaný, a na investice by vyčlenil alespoň 150 miliard namísto 120 miliard korun, tedy tolik jako v dobách hospodářské krize před šesti lety. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka na Kalouskova slova zareagoval slovy, že to jeho strana nepodpoří a že na investice je v rozpočtu více peněz než v minulých letech.

„Při hlasování o důvěře vlády tuto vládu podpořili poslanci a poslankyně KSČM, takže to je první přirozený partner,“ řekla Maláčová na dotaz, kde ANO a ČSSD budou hledat hlasy pro schválení rozpočtu.

Opozici vadí schodek i málo investic

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) v úterý řekla, že komunisté chtějí vládní návrh rozpočtu nejdříve podrobně prostudovat a na základě toho se pak rozhodnout. Předsedkyně připustila, že navrhovaný schodek 40 miliard korun není z ekonomického hlediska optimální. Míní však, že každá vláda plní své politické priority. Opozici kromě vysokého schodku vadí na rozpočtu i nízká míra investic v době hospodářského růstu.

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Investice jsou přitom podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) prioritami rozpočtu, stejně jako zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. 

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,5 bilionu korun a příjmy 1,4 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Letos je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun, k této neděli je podle Babiše přebytek rozpočtu zhruba deset miliard korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video