Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Více tělocviku? Děti pak budou mluvit lépe, radila v Rozstřelu logopedka

  15:23aktualizováno  11. února 12:29
Podle odborníků přibývá dětí s poruchami řeči. Z velké části za to prý může moderní elektronika jako tablety, mobily či televize. Jak poznáme, že naše dítě nemluví na svůj věk tak, jak mluvit má? Na otázky v Rozstřelu odpovídala logopedka Jitka Kaulfussová.

Dětí, které zápolí s výslovností, přibývá. Za uplynulých deset let jejich počet vzrostl zhruba čtyřikrát. Zatímco v roce 2008 se na logopedii léčilo 133 245 pacientů, v roce 2018 jich bylo podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) více než 154 395.

Počet dětí, které se neumí správně vyjadřovat, bude přitom reálně vyšší. Ne všechny totiž navštěvují logopeda.

Dětí s vadou řeči přibývá. Proč tomu tak je, přiblížila v Rozstřelu logopedka

Málo si s dětmi povídáme, pak špatně mluví, řekla v Rozstřelu logopedka

„Zhoršuje se artikulace nejenom českých dětí. Tento fenomén zhoršování výslovnosti je pozorovaný i v jiných evropských zemích a to už řady let. Každý rok přibývá o několik málo procent,“ říká Kaulfussová. Současně se i zvyšuje věk, v jakém se děti učí správně mluvit. Dříve správně artikulovalo už dítě ve školce, nyní až ve druhé či třetí třídě základní školy. 

Nejde navíc jen o artikulační problémy, ale i o ty vyjadřovací. „To souvisí se zrychlenou dobou, která má velice moc informací,“ myslí si Kaulfussová. Současně zmiňuje, že vymizelo učení se říkanek, děti si ani tolik nevypráví příběhy. Na vině není jen rodina, ale i školský systém.

Problémem může být i fakt, že děti tráví velkou část dne na elektronických zařízení, jako jsou mobily či tablety. Slovní zásobu si tedy rozvíjejí pasivně, aktivně však už ne.

„Jeden podstatný fenomén je také snížení volného pohybu. Snížení tělocviku na úrovni mateřských škol, základních škol. Protože ty rozvíjejí hrubou motoriku. Hrubá motorika rozvíjí jemnou motoriku. Řeč je ta nejjemnější motorika, kterou potřebujeme,“ míní logopedka. Jako poslední aspekt pak zmiňuje, že zcela vymizela hra dětí venku se svými vrstevníky.

Nejobtížnější hlásky českého jazyka jsou podle Kaulfussové L, R a Ř. Problém dělají i sykavky, tedy C, Z, S a Č, Š, Ž. Děti dělají největší chyby v hlásce L. „Protože mnohdy rodiče vůbec nerozeznají, že je děti neumí vyslovit,“ říká odbornice. L je navíc přípravná hláska pro obtížné R a Ř. Často si tak všimne artikulační chyby až pediatr při pravidelné prohlídce či učitel při zápisu na základní školu.

Léčit se mohou i dospělí

Chyby ve výslovnosti dělají i dospělí. I u nich se dají úspěšně léčit. „Dospělých pacientů přibývá a myslím si, že tam je logopedie i docela úspěšná,“ říká Kaulfussová. Dospělí totiž mají na rozdíl od dětí vlastní vůli, navíc se již umí učit. Problém však bývá při používání nově naučené korektní formy hlásky při každodenním mluvení.

Léčit se dá i koktavost. „Pacient pracuje především s dýcháním. Musí se udělat diagnostika, kde ten problém vzniká,“ uvádí Kaulfussová. Příznaky se podle ní dají zmírnit. Když je však klient nervózní, můžou se projevy koktavosti zase zhoršit.

Tvrzení, že by se na děti nemělo šišlat, je podle Kaulfussové korektní. „Od tří let bychom na to dítě v žádném případě neměli šišlat,“ myslí si. Negativní vliv můžou mít i jiné zlozvyky, jako kousání do tužky či cumlání vlastního palce. Ty můžou ovlivnit postavení zubů, způsobit můžou až špatný skus.

Logoped sám o sobě nestačí. Pomáhat musí hlavně rodiče, říká odbornice

Pokud má dítě nějaké zdravotní predispozice pro vytvoření řečové vady, jde o takzvanou symptomatickou poruchu. „Už se předpokládá a ví se, že může dojít k opožděnému nástupu řeči, zhoršené artikulaci nebo nedostatečné škále vyjadřovacích možností,“ říká. Stejně tak můžou výslovnost negativně ovlivnit častá onemocnění rýmou. 

Kdy by mělo začít dítě vyslovovat všechny hlásky korektně, je široká otázka. „R, Ř se u nás běžně řadí mezi 4,5 léta až sedmým rokem, ale rodiče by měli zpozornět již kolem třetího roku,“ míní. V tomto věku by zdravé dítě již mělo používat jednoduché věty. Druhý mezník pak je kolem pěti let, kdy by měla být aktivní slovní zásoba již bohatší.

Zpozornět by rodiče měli, i když se dítě při řeči nedívá druhému do očí. „A to způsobuje ten mobil, že se komunikace mezi rodičem a dítětem neodehrává očním kontaktem,“ říká. Obecně je pak na místě logopeda vyhledat kolem třetího roku života, klidně ale i dříve. Logopedická péče je hrazena zdravotními pojišťovnami. Čekací lhůty však můžou být v délce až několika měsíců.

Vada výslovnosti může mít mnoho původů. „Jednoduchá rada pro rodiče je: ‚Slyšíš to tak jako já? Řekl jsem to dobře, řekl jsem to špatně?‘“ říká Kaulfussová. Motivovat dítě pak lze podle odbornice především hrou a pochvalou. Důležitá je především komunikace, slovní zásobu rozšiřuje i předčítání. 

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Česko pomáhá Itálii a Španělsku, poslalo jim 20 tisíc ochranných obleků

Česko v neděli do Itálie a Španělska odeslalo dohromady dvacet tisíc ochranných obleků, které mají nejvíce zasaženým...

Premium

Záhada netopýrů. Čeští vědci objasňují, jak se virus přenesl na lidi

V některých zemích, například v Peru, už začali venkované vybíjet netopýry. I když zatím jen v ojedinělých případech....

Premium

Malostranský zápisník: Co neměli vědět maturanti

Kam se poděl oblek Jana Hamáčka, jakým trikem se může Miroslav Kalousek dostat na ministerstvo financí, co se nikdy...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...