Čím dál víc mladých dokončí jen základní školu. Do práce se nehrnou

  16:57aktualizováno  16:57
V České republice přibývá mladých lidí, kteří mají pouze základní vzdělání. Do práce se jim ale nechce, bojí se mimo jiné i vysokých daní. Nejhorší je situace v Ústeckém kraji. Ukázala to studie lidí se základním vzděláním, kterou zpracoval a v úterý prezentoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Na českém trhu máme nedostatek pracovních sil, proto je zvláštní, že tu máme skupiny osob, které se nedokážou uchytit na pracovním trhu. Jednou z nich jsou lidi s nízkou kvalifikací, tedy tací, kteří mají základní nebo neukončené střední vzdělání. Proto jsme chtěli tuto skupinu zmapovat,“ vysvětlila Klára Kalíšková z IDEA.

Nízkovzdělaní v číslech

  • V letech 2014-2016 bylo zaměstnaných 41,8 % lidí se základním vzděláním. 
  • Lidé s nízkou kvalifikací jsou často dlouhodobě nezaměstnaní (61 % déle než jeden rok a 43 % déle než dva roky). 
  • Hrubá mzda u osob se základním vzděláním činila v roce 2016 18 252 Kč.
  • Nejvíce osob se základním vzděláním je v kraji Karlovarském a Ústeckém (tam je přes 13 % lidí se základním vzděláním). Naopak nejméně jich je v Praze (pouze 3 % lidí).

    Zdroj: Institut pro demokracii a společnou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu Akademie věd

V České republice se nachází pouze necelých sedm procent lidí se základním vzděláním, evropský průměr přitom činí 23 procent. V České republice se často jedná o starší osoby, proto se počet nízkovzdělaných lidí v posledních letech s jejich odchodem do důchodu neustále snižuje a číslo je relativně malé.

Problém je, že se situace může otočit. Přibývá totiž mladých lidí, kteří nedostudují školu.

„Mezi mladými, kterým je 20 až 24 let, má deset procent z nich základní vzdělání, před šesti lety to přitom bylo jen osm procent. Uvědomují si, že situace na trhu práce je příznivá a že když odejdou ze školy, mají velkou šanci najít si zaměstnání. Trend snižujícího se počtu osob se základním vzděláním se tedy může časem obrátit,“ varuje Kalíšková.

Jenže ani když mladí lidé odejdou ze školy, práci si spousta z nich nehledá,  pracuje jich pouze 40 %. Starší lidé často zase uvedli, že nepracují, protože jim skončila smlouva v předchozím zaměstnání a jiné si nenašli.

„Zjistili jsme, že nízkovzdělaní lidé nemají motivaci najít si práci, protože si uvědomují, že polovina jejich potenciální hrubé mzdy bude odvedena na daních nebo bude ztracena na dávkách, které dosud dostávali. Také se obávají nákladů spojených s ošacením do práce, jízdným nebo péčí o děti,“ říká Kalíšková. 

Nižší daně pro lidi s nižším vzděláním?

Aby se situace změnila, je podle ní proto nutné snížit daňové sazby pro osoby se základním vzděláním, rozšířit finančně dostupnou péči o děti, nastavit pružné pracovní podmínky. 

„Také je důležité se soustředit na to, aby mladí lidé přestali předčasně ukončovat vzdělání. Je proto nutné přijít s kvalitními a atraktivními obory na odborných učilištích, vymyslet zajímavé vzdělávací programy,“ dodala Kalíšková. 

Nejhorší je situace v Ústeckém kraji, kde loni nedokončilo vzdělání asi šestnáct procent mladých lidí. Ještě v roce 2013 to přitom bylo devět procent. 

„V Česku máme nízkou míru předčasných odchodů ze vzdělání. V Praze Eurostat vykazuje nejnižší míru odchodů v Evropské unii s poznámkou, že je to až nedůvěryhodně nízké číslo, kdežto Ústecký kraj je mezi pěti nejhoršími regiony,“ uvedl Roman Matoušek z vládní Agentury pro sociální začleňování.

Druhý nejslabší region v Česku pak představují kraje Jihočeský a Plzeňský. Předčasné odchody tam dosahuje sedmi procent. Agentura provedla v Ústeckém kraji výzkum, v němž se na předčasné odchody ze škol zaměřila.

Za zhoršení mohou i státní maturity, míní expert

Podle zástupců Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) dvě třetiny mladých studují v maturitních oborech. „Z našich propočtů vyplývá, že předčasný odchod je způsoben tím, jak naběhla státní maturita. Je otázka, jestli je přiměřená tomu, co očekáváme od vzdělávání v odborném školství,“ uvedl Jiří Vojtěch z NÚV. 

Podle Matouška není jasné, jestli by se situace měla řešit vracením mladých lidí do škol nebo je spíš posílat do zaměstnání. 

„Činnost škol, úřadů práce, poraden, terénních pracovníků a neziskových organizací navíc není koordinovaná a tříští se. Problematiku mají na starosti resorty školství a práce,“ dodal.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Najdete na iDNES.cz