Přijďte zasadit les budoucnosti, lákají Lesy ČR veřejnost na říjnovou akci

  21:00aktualizováno  21:00
Na konci roku 2018 evidoval Český statistický úřad 35 761 hektarů holin, které je potřeba zalesnit. V průběhu letošního roku se situace rozhodně nezlepšila a lesníci tak mají plné ruce práce s vysazováním nových lesů. Do boje s následky kůrovcové kalamity se rozhodli zapojit i veřejnost.

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské Podhradí, Varvažov, Ostrovec, FOTO MAFA DAN MATERNA | foto:  Dan Materna, MAFRA

Do snahy osázet stromy prázdná místa se může v říjnu zapojit každý. Lesy ČR naplánovaly na sobotu 19. října celostátní akci s názvem Den za obnovu lesa. Na dvanácti místech v České republice budou připraveni lesníci a studenti lesnictví, kteří společně se zájemci mají během dne vysadit tisíce nových stromů.

Fotogalerie

Podle lesníků má jít o vůbec největší podobnou akci v historii Lesů ČR. „Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ zve veřejnost na říjnovou sobotu Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR. Samotné sázení bude probíhat od 10:00 do 16:00. Lesníci veškeré potřebné nářadí připraví na místě. Amatérským sazečům by tak mělo stačit jen jednoduché pracovní oblečení.

„Kromě zalesňování budou lidé také stavět oplocenky a uklízet vytěžené plochy,“ vysvětluje Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR. Hlavním cílem akce podle ní není ani tak zalesnění obrovského množství hektarů, společnost chce spíše nabídnout lidem možnost aktivně se zapojit do obnovy krajiny poničené kůrovcovou kalamitou.

Kůrovec v rozpočtech měst. Kalamita v lesích nutí radnice šetřit

Počet účastníků není nijak omezen a sazenice Lesy ČR podle Jouklové zajistily v dostatečném množství. Většinou půjde o listnaté stromy. 

„Chceme totiž mimo jiné ukázat les, který už dnes sázíme místo uhynulých porostů – smíšený z mnoha druhů původních českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu a odolnější proti škůdcům,“ doplňuje Jouklová.

Výsadba proběhne na místech, která zatím zůstala holá po kalamitní těžbě. Jde o pozůstatky lesů, které byly zasáhl kůrovec a také silný vítr. „Místa jsme vytipovali podle potřeby zalesnit, ale i podle dostupnosti pro veřejnost a s ohledem na parkovacím možnosti i atraktivitu prostředí,“ uzavírá Jouklová.

Miliony sazenic

Lesy ČR spravují 1,2 milionů hektarů tuzemských lesů. To je téměř polovina všech lesních porostů. Za loňský rok zde vysázeli lesníci 46 milionů sazenic. Podnik však čelí dlouhodobé kritice.

Zastřelte je! Zvířata požírají stromky, které mají nahradit uschlý les

V polovině srpna nabyla právní moci půlmilionová pokuta uložená Lesům ČR Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) kvůli nedostatečné asanaci dříví napadeného kůrovcem v Jižních Čechách. Firma se sankcí nesouhlasí a hodlá se obrátit na soud.

Velkou pokutu musely Lesy ČR zaplatit už v minulém roce. Podle inspekce společnost nedostatečně reagovala na nástup kůrovcové kalamity, inspektoři jí proto vyměřili sankci tři a půl milionu korun. „Objevili jsme, stromy, které byly napadeny, ale nebyly včas odstraněny,“ popsal letos v dubnu ředitel ČIŽP Erik Geuss. Šlo o druhou nejvyšší pokutu, kterou inspekce v roce 2018 udělila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Každodenní horor. Školy se potýkají s množstvím aut, rodiče jsou bezohlední

ilustrační snímek

Stále více českých škol se musí potýkat s ranní špičkou přímo před svými budovami. Děti jsou tak ráno vystavovány...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Únos za bílého dne. Vietnamci v Česku se po incidentu bojí o své bezpečí

Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh.

Před dvěma lety byl bývalý vietnamský komunistický funkcionář za bílého dne unesen z Berlína přes Česko a Slovensko do...

Najdete na iDNES.cz