Kupte si Unií zakázané žárovky do zásoby, radil Klaus při křtu knihy

  13:51aktualizováno  13:51
Václav Klaus kritizuje bruselský zákaz prodeje stowattových žárovek. Je to manipulace se svobodnými občany, posteskl si prezident při představení své nové knihy o globálním oteplování. Nepřímo poradil občanům, aby si nakoupili staré poctivé žárovky do zásoby. Od 1. září je totiž Brusel zakázal.

"Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu před 1. zářím skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek, abych používal staré dobré edisonovské žárovky a nenaskakoval na tu modernu, která dnes kolem nás vzniká," řekl Klaus při představení své nové knihy Modrá planeta v ohrožení.

"Ale protože nenakupuji běžně, nevím, co mám udělat. Asi někoho poprosím, aby to udělal za mne," dodal.

Zákaz prodeje žárovek označil za nesmysl. "Že to je hloupost, když vám někdo diktuje, co si máte koupit, kolikrát denně rozsvítit žárovku či nerozsvítit, to je samozřejmé. Jsem fatálním způsobem proti," řekl.

Brusel s platností od 1. září zakázal prodej klasických stowattových žárovek. Obchodníci budou moci jen rozprodat staré zásoby, kdo si bude chtít pořídit novou žárovku, musí zaplatit až desetkrát více za zářivky, které jsou podle EU energeticky šetrnější. - čtěte Žárovky zanedlouho zmizí z prodejen

Jiří Tutter z hnutí Greenpeace se snaží předat prezidentu Klausovi studii Energetická revoluce před křtem prezidentovy knihy Modrá planeta v ohrožení. (28. srpna 2009)

Jiří Tutter z hnutí Greenpeace se snaží předat prezidentu Klausovi studii Energetická revoluce před křtem prezidentovy knihy Modrá planeta v ohrožení. (28. srpna 2009)

Křtu využili Svobodní i Greenpeace

Tiskové konference k představení knihy využil předseda Svobodných Petr Mach, který prezidentovi předal "ilegální žárovku" - klasickou stowattovou baňku, kterou hodlají Svobodní symbolicky rozdávat v předvolební kampani. Upozorňují, že unijní zákaz prodeje je direktivní, nedemokratický a neekologický.

"Od 1. září není ilegální, ale je neprodejná," opravil Macha prezident, žárovku si ale rád převzal. "Je to další příklad manipulace s námi, svobodnými občany," dodal.

Ekologická organizace Greenpeace naopak naproti kavárně, kde Klaus svou knihu křtil, vyvěsila transparent upozorňující na kodaňskou konferenci. Na klimatické konferenci OSN v Dánsku totiž chtějí světoví politici určit cíle pro snižování oxidu uhličitého po roce 2012, kdy vyprší kjótský protokol.

Předseda nevládní organizace Jiří Tutter se pokusil prezidentovi předat studii s názvem Energetická revoluce. "Pan prezident vyjádřil nelibý pocit, že tam jsme. Co to děláte? ptal se mne, když jsem mu chtěl studii předat. Nakonec ji odmítl a slovy ´ne, ne, ne´ mi ji vrátil zpátky," řekl Tutter. 

Klaus: Mé názory jsou už mainstreamové

Prezidentův nový sborník příspěvků k debatě o globálním oteplování navazuje na jeho první knihu s ekologickým tématem Modrá nikoli zelená planeta. Obsahuje texty, které už byly publikovány, stejně jako některé nové.

Kniha vyšla v rekordně rychlém čase jednoho týdne, ale podle prezidenta nebyl spěch záměrný. K žádnému konkrétnímu datu její vydání nesměřoval. "Kdybych si chtěl ale rýpnout, tak je to můj příspěvek k prosincové konferenci v Kodani," řekl provokativně.

Klaus sám odmítl knihu označit za politicky nekorektní, jak poznamenala zástupkyně nakladatelství. Podle prezidenta je naopak mainstreamová, protože podobné skeptické názory ke změně klimatu docházejí poslední dobou stále více sluchu odborné i laické veřejnosti.

"Názory na změnu klimatu se evidentně začínají více a více výrazně překlápět," řekl Klaus. Připomněl například nedávnou petici 270 vědců a angažovaných občanů, kteří píší německé kancléřce Angele Merkelové, aby svůj postoj ke globálnímu oteplování přehodnotila. Argumentují tím, že teplota se nezvyšuje, řadu let už dokonce klesá. - více o petici kancléřce Merkelové čtěte zde

Podobně mluví i prezident Klaus. "Nevšimnout si, že posledních čtrnáct let se globální teplota nezvyšuje a pořád mlít dále do nekonečna stále stejné věty, považuji za neskutečné a nedůstojné," řekl prezident.

V krátkém rozhovoru pro iDNES.cz pak myšlenku rozvedl. "Jakkoli se průměrná teplota pohybuje v nějakých - pořád ještě špatně pochopených - cyklech, tak je naprosto evidentní, že jakýkoli oteplovací trend se nemilosrdně zastavil. Někdo říká deset, někdo jedenáct, někdo říká čtrnáct let. Ale opravdu už žádný nárůst teplot není. Teploty dnes jsou víceméně na úrovni toho, jaké byly v roce 1940," vysvětlil.

Klaus dlouhodobě hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je podle něj svoboda a prosperita, nikoli podnebí. "Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat," napsal v knize.

Klausova kniha i v arabštině

Od vydání jeho první ekologické knihy uběhly už dva roky. Titul byl mezitím přeložen celkem do osmnácti jazyků, připravuje se například i arabské vydání. "Vždy kontroluji překlad, ale zde jsem to nezvládl," podotkl s úsměvem prezident.

Na dotaz, zda má v tomto tématu politické spojence, připomněl, že vydání jeho knihy osobně podpořili polský a bulharský prezident, v září se k tomu chystá i prezident slovinský.

Klaus také prozradil, že kromě knih na ekologické téma má rozepsané i některé další. K dvacetiletému výročí Listopadu chystá knihu, která shrne toto období. "Velmi rád bych stihnul do listopadu, do dvacátého výročí pádu komunismu, vydat pro mě zásadní knihu na toto téma. Nebude to žádný sborník, ale originální text," řekl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená, její oprava ale pokračuje

Jantarovou cestu na hřebenech Krkonoš kameníci opravují tradičním štětováním.

Turisté v Krkonoších mohou od pátku znovu procházet cestou z Růžové hory na Sněžku. Řemeslníci za více než měsíc...

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz