Kufry ještě nebalím, už jsem přežila tři vlády, říká Vesecká

  20:02aktualizováno  20:02
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se na odchod ze své funkce nepřipravuje. Důvody pro své odvolání vnímá jako mediální bublinu, na kterou slyší politici kvůli blížícím se volbám. V rozhovoru pro Rádio Česko se pozitivně vyjádřila i k výsledkům průzkumu veřejného mínění, přestože se dvě třetiny dotázaných shodly, že by měla odejít.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká | foto:  David Neff, MAFRA

Vesecká zatím nepotvrdila, že by měla informace od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o svém odvolání. Ten přitom před nedávnem avizoval, že se chystá v nadcházejících týdnech Veseckou odvolat z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Spekulovat o odchodu je ale podle ní zatím předčasné.

BENEŠOVÁ VS. VESECKÁ

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

"Kufry zatím nebalím. Žádné takové plány jsem nedělala a nedělám. Není nadsázkou, že od doby, co jsem nastoupila do funkce, je otázka mého odvolání často nastolovaná. Od svého působení zažívám čtvrtou vládu. Je před volbami a téma práva se skrze státní zastupitelství vládě hodí," vysvětlila v Rádiu Česko důvody, proč se o jejím odchodu znovu mluví.

Nejvyšší státní zástupkyně je ve své funkci od roku 2005. O jejím odvolání se často mluví v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka, ve které je spolu s dalšími označovaná za členku takzvané justiční mafie. Vesecká však s těmito důvody pro své odvolání nesouhlasí.

"Kauza byla už několikrát přezkoumána jak panem ministrem Pospíšilem, tak ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou. (...) Všichni, co přezkoumávali, uzavřeli, že nebyl porušen zákon a Vesecká se v tomto případě nezpronevěřila plnění svých povinností," ohradila se proti možným důvodům odvolání Vesecká. Zároveň přiznala, že je plnou pravomocí ministra spravedlnosti navrhnout vládě její odvolání, a ta tak může učinit bez uvedení důvodu.

KDO VYSTŘÍDÁ VESECKOU?

Možným nástupcem po Vesecké by se mohl stát Pavel Zeman z Nejvyššího státního zastupitelství, který je zároveň českým zástupcem v Eurojustu, což je jedna z institucí EU, jež zařizuje právní spolupráci mezi členskými zeměmi.

Vesecká odmítla sdělit možnosti svého dalšího působení v případě, že by skutečně skončila ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. Jednoznačně ani nevyloučila, že by se věnovala politice. Naopak zcela odmítla, že bude pracovat v advokátní kanceláři exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Téměř dvě třetiny lidí chtějí odchod Vesecké

Podle průzkumu veřejného mínění agentury STEM 61 procent lidí souhlasí s tím, aby nejvyšší státní zástupkyně byla odvolána ze své funkce.

Odvolání v největší míře schvalují příznivci komunistů a Věcí veřejných (právě tato strana si průzkum objednala), naopak méně souhlasí sympatizanti ODS.

Vesecká vnímá tyto výsledky skrze kladně. "Nejsem politik, jsem úředník. Nemohu být ovlivněná médii ani veřejným míněním, pokud ale hovoříte o dvou třetinách lidí, tak jsem v pozitivním nadprůměru. Důvěryhodnost v justici se od 90. let pohybuje okolo 25 procent. Jedna třetina v můj prospěch je dobré číslo," komentovala výsledky průzkumu Vesecká.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz