Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká | foto: David Neff, MAFRA

Kufry ještě nebalím, už jsem přežila tři vlády, říká Vesecká

  • 116
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se na odchod ze své funkce nepřipravuje. Důvody pro své odvolání vnímá jako mediální bublinu, na kterou slyší politici kvůli blížícím se volbám. V rozhovoru pro Rádio Česko se pozitivně vyjádřila i k výsledkům průzkumu veřejného mínění, přestože se dvě třetiny dotázaných shodly, že by měla odejít.
Vesecká zatím nepotvrdila, že by měla informace od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o svém odvolání. Ten přitom před nedávnem avizoval, že se chystá v nadcházejících týdnech Veseckou odvolat z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Spekulovat o odchodu je ale podle ní zatím předčasné.

BENEŠOVÁ VS. VESECKÁ

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

"Kufry zatím nebalím. Žádné takové plány jsem nedělala a nedělám. Není nadsázkou, že od doby, co jsem nastoupila do funkce, je otázka mého odvolání často nastolovaná. Od svého působení zažívám čtvrtou vládu. Je před volbami a téma práva se skrze státní zastupitelství vládě hodí," vysvětlila v Rádiu Česko důvody, proč se o jejím odchodu znovu mluví.

Nejvyšší státní zástupkyně je ve své funkci od roku 2005. O jejím odvolání se často mluví v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka, ve které je spolu s dalšími označovaná za členku takzvané justiční mafie. Vesecká však s těmito důvody pro své odvolání nesouhlasí.

"Kauza byla už několikrát přezkoumána jak panem ministrem Pospíšilem, tak ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou. (...) Všichni, co přezkoumávali, uzavřeli, že nebyl porušen zákon a Vesecká se v tomto případě nezpronevěřila plnění svých povinností," ohradila se proti možným důvodům odvolání Vesecká. Zároveň přiznala, že je plnou pravomocí ministra spravedlnosti navrhnout vládě její odvolání, a ta tak může učinit bez uvedení důvodu.

KDO VYSTŘÍDÁ VESECKOU?

Možným nástupcem po Vesecké by se mohl stát Pavel Zeman z Nejvyššího státního zastupitelství, který je zároveň českým zástupcem v Eurojustu, což je jedna z institucí EU, jež zařizuje právní spolupráci mezi členskými zeměmi.

Vesecká odmítla sdělit možnosti svého dalšího působení v případě, že by skutečně skončila ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. Jednoznačně ani nevyloučila, že by se věnovala politice. Naopak zcela odmítla, že bude pracovat v advokátní kanceláři exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Téměř dvě třetiny lidí chtějí odchod Vesecké

Podle průzkumu veřejného mínění agentury STEM 61 procent lidí souhlasí s tím, aby nejvyšší státní zástupkyně byla odvolána ze své funkce.

Odvolání v největší míře schvalují příznivci komunistů a Věcí veřejných (právě tato strana si průzkum objednala), naopak méně souhlasí sympatizanti ODS.

Vesecká vnímá tyto výsledky skrze kladně. "Nejsem politik, jsem úředník. Nemohu být ovlivněná médii ani veřejným míněním, pokud ale hovoříte o dvou třetinách lidí, tak jsem v pozitivním nadprůměru. Důvěryhodnost v justici se od 90. let pohybuje okolo 25 procent. Jedna třetina v můj prospěch je dobré číslo," komentovala výsledky průzkumu Vesecká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video